• NARODOWE CZYTANIE ,,BALLADYNY” JULIUSZA SŁOWACKIEGO – 6 września 2020 r.

25.09.2020

Kto jeszcze nie zna dramatycznej historii Aliny i Balladyny, to właśnie ma okazję zajrzeć do tej tajemniczej książki, która jest aktualnie lekturą obowiązkową dla starszych uczniów szkoły podstawowej. To opowieść o dwóch siostrach, które poszły zbierać maliny. Ta, która nazbierałaby ich więcej, miała zostać żoną bogatego księcia Kirkora. Ale okazało się, że pracowitość staje się przyczyną zazdrości, małżeństwo nie daje szczęścia, a zbrodnia goni zbrodnię. Nic w tym dziwnego, jeśli główne bohaterki żyją w świecie pełnym czarów, gdzie fantazja miesza się z rzeczywistością, a wróżki też mają swoje ,,trudne sprawy”.

Z okazji Narodowego Czytania młodzież i dorośli spotkali się 7 września w Szkole Podstawowej w Jackowie, żeby dla przyjemności wspólnie czytać ,,Balladynę”. Spotkanie odbyło się pod patronatem Gminnej Biblioteki w Kruszynie. Wzięli w nim udział pani Wójt Jadwiga Zawadzka oraz zaproszeni goście. Uczniowie, reprezentujący szkoły z terenu naszej gminy, czytali fragmenty dramatu z podziałem na role. Uczennice klasy VIII : Sandra Adamus, Kinga Drogosz, Nikola Kuś i Karolina Pruciak przygotowały scenę, gdy Balladyna – królowa jako sędzia musiała sprawiedliwie wydać wyrok na samą siebie. Zebrani mieli również okazję posłuchać zakończenia dramatu w wykonaniu przedstawicieli Urzędu Gminy. Spotkanie upłynęło  w  serdecznej atmosferze, a na deser podano smakołyki, wśród których królowały oczywiście maliny.