• ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA ORAZ ŚWIĘTO FLAGI

      29.04.2022

      Święto Flagi wypada 2 maja. Jest to stosunkowo młoda tradycja, której data w Polsce została wybrana ze względu na bliskie sąsiedztwo dwóch innych okazji patriotycznych, czyli Święta Pracy (1 maja) i Święta Konstytucji (3 maja).

      Święto Flagi zostało ustanowione w Polsce uchwałą z dnia 20 lutego 2004 roku jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Nie bez znaczenia dla pomysłu wprowadzenia święta były praktyki z okresu PRL-u, kiedy celebrowano jedynie Święto Pracy, natomiast konsekwentnie pomijano obchody 3 maja. Z tego powodu po 1 maja flaga państwowa błyskawicznie znikała z ulic i bezwzględnie nie wolno było jej pokazywać w następnych dniach, co miało wymazać pamięć o Konstytucji 3 maja.

      Oficjalny wygląd polskiej flagi został ustalony podczas Sejmu Królestwa Polskiego w 1831 roku, w prawie państwowym zatwierdzono go zaś w 1919 roku. Biel to oczywiście symbol czystości, czerwień oznacza z kolei odwagę i przelaną krew.

      Dzień Flagi stanowi rodzaj hołdu dla jednego z najważniejszych symboli narodowych i został wprowadzony w celu propagowania wartości patriotycznych. Wywieszając biało-czerwoną flagę, główny symbol Narodu i Państwa zamanifestujemy nasze przywiązanie do polskiej tożsamości i tradycji. Przez wywieszenie flagi w dniach świąt narodowych pokażmy, że dumnie jest być Polakiem! Okażmy swój patriotyzm, szacunek dla tradycji.

      Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

      Po odzyskaniu niepodległości już w 1919 roku 3 maja został ogłoszony świętem narodowym. W preambule pierwszej uchwalonej przez sejm konstytucji z 1921 roku nawiązywano do Ustawy majowej tak treścią, jak stylizowanym językiem. Jej przywołanie było dowodem tradycji i ciągłości państwowości polskiej. W roku 1925 dzień ten uzyskał dodatkowo sankcję religijną: ustanowiono tego dnia, prócz święta państwowego, także religijne. Ten splot narodowego i katolickiego charakteru święta doprowadził do ostrej krytyki ze strony ugrupowań lewicowych, choć nikt nie kwestionował nośnych wartości konstytucyjnej tradycji. Lewica jednak w takiej sytuacji szczególnie akcentowała obchody innego dnia: pierwszomajowego święta pracy. W czasie II wojny Polacy na emigracji i w kraju również obchodzili święto 3 Maja, znów symbolizujące opór i walkę z okupantem. Przełom przyniósł rok 1990. Nowo wybrany Sejm i Senat powróciły do tradycji i proklamowały dzień 3 maja świętem państwowym.

      Konstytucja 3 maja 1791 jest symbolem dążeń do odzyskania niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej, niezależnie od przeszkód wewnętrznych i zagrożeń zewnętrznych.

     • Dzień Ziemi w Nadleśnictwie Gidle

      21.04.2022

      W czwartek 21.04.2022r. uczniowie klas IV-VIII pod opieką nauczycieli udali się na zajęcia edukacyjne do Nadleśnictwa Gidle.

      Celem wycieczki było zapoznanie się z tematyką ochrony środowiska przyrodniczego w związku z obchodami Światowego Dnia Ziemi.

      Po przyjeździe na miejsce przywitała wszystkich uśmiechnięta p. Ewelina Nowak (leśnik), która wprowadziła nas w interesującą wiedzę przyrodniczą. Dowiedzieliśmy się różnych ciekawostek, dotyczących pracy w nadleśnictwie i odpowiedzialnej roli leśniczego. Przypomnieliśmy sobie formy ochrony przyrody w Polsce, a przede wszystkim te w naszej najbliższej okolicy.

      Prezentacja, którą wyświetlała nam Pani, omawiając każdy slajd, zawierała piękne zdjęcia roślin i zwierząt.

      Podsumowując spotkanie, wymieniliśmy zasady, dzięki którym możemy pomóc Ziemi:

      - Nie wyrzucaj śmieci do lasu.

      - Zmniejsz zużycie wody.

      - Nie wypalaj traw na wiosnę.

      - Segreguj odpady.

      - Nie marnuj żywności.

      - Oszczędzaj prąd.

      - Oddawaj elektroniczne śmieci do specjalnych punktów.

      - Przeznacz plastikowe nakrętki na akcje charytatywne.

      - Zrezygnuj z jednorazowych sztućców, kubeczków i słomek.

      - Niepotrzebne zabawki oddawaj innym.

      - Używaj naturalnych detergentów (sody, octu, kwasku cytrynowego)

      Zapamiętaj! – TO OD NAS ZALEŻY LOS ZIEMI!

      Po prezentacji i rozmowie nadszedł czas na pracę twórczą - podzieleni zostaliśmy na grupy, aby przygotować prace plastyczne, dotyczące Dnia Ziemi. Przy użyciu pisaków, ołówków, farb, bibuły wykonane zostały kolorowe plakaty, które zabraliśmy ze sobą do szkoły.

      Miłym akcentem pod koniec wspólnej wyprawy okazała się integracja przy ognisku.

      Mimo deszczowej pogody, która nam towarzyszyła od rana, udało się zrealizować zamierzony cel. Pojawił się ,,przyrost” wiedzy ekologicznej, były integracja i dobra zabawa.

     • 1056 ROCZNICA CHRZTU POLSKI

      11.04.2022

      Akcja Katolicka wraz z Fundacją SŁOWO zaprasza do świętowania Chrztu Polski przez wywieszenie flagi. – To nie tylko podkreśli wagę tego święta w naszej ojczyźnie, ale też w trudnym czasie nie pozwoli zapomnieć o naszych chrześcijańskich korzeniach. Święto to obchodzone jest w Polsce po raz czwarty, nie jest ono jeszcze powszechnie przyjęte przez polskie społeczeństwo. W lutym 2019 roku Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski, które ma podkreślać „doniosłość decyzji Mieszka I i cywilizacyjną wagę tego wydarzenia”. Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Chrzest miał także fundamentalne znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe – wprowadził rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r. Informacje zaczerpnięto ze strony www.gov.pl

     • „W cudownym świecie z Wami – Niebieskimi Motylami”

      02.04.2022

      2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji uczniowie klasy 4 naszej szkoły pod opieką pań Magdaleny Bugary i Renaty Dryjki uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie edukacyjno-społecznym „W cudownym świecie z Wami – Niebieskimi Motylami”. Głównymi celami projektu było budowanie świadomości społecznej dzieci i młodzieży na temat autyzmu, kształtowanie właściwych postaw oraz aktywizacja dzieci sprzyjająca zrozumieniu emocji i uczuć innych osób. Im więcej będziemy wiedzieć o autyzmie, tym łatwiej będzie osobom ze spektrum autyzmu funkcjonować w społeczeństwie.

      Uczniowie przez cały miesiąc integrowali się realizując zadania sprzyjające zrozumieniu emocji i uczuć innych osób. Przeczytali i omówili opowiadanie „Czarodziejka”, wspólnie wykonali pracę plastyczną przedstawiającą błękitnego motyla, który był przewodnim motywem projektu, a także pomagali w wykonaniu gazetki przedstawiającej najważniejsze informacje dotyczące trudności z jakimi zmagają się osoby z autyzmem.

      Akcja zakończyła się miłym akcentem, czyli „Spacerem dla Autyzmu” – przemarsz wokół placówki z niebieskimi elementami.

      Zapraszamy do galerii zdjęć. 

     • Sukcesy czytelnicze naszych uczniów

      01.04.2022

      10 marca odbył się XIII Międzygminny Konkurs Czytelniczy ,,Mam wybór”, organizowany w formie online przez Szkolę Podstawową im. Henryka Drzazgi w Lgocie Malej. Rozwijanie kompetencji czytelniczych, wskazywanie właściwych zachowań oraz kształtowanie postawy odpowiedzialnego człowieka to najważniejsze cele tych zmagań. Uczniowie w każdej kategorii wiekowej rozwiązywali test składający się z 60 szczegółowych pytań, dotyczących dokładnej znajomości trzech książek. Starsi z kl. IV-VIII musieli wykazać się również wiedzą w zakresie profilaktyki uzależnień. W kategorii klas 1-3 udział wzięli uczniowie klasy 3 Antonina Koper, Joanna Małek i Szymon Jedrzejkiewicz. Dzieci miały za zadanie zapoznać się z treścią lektur ,,Cukierku, Ty łobuzie", ,,Asiunia" oraz ,,Dziewczynka z parku". Są to nowe propozycje lektur dla klas młodszych, także uczniowie z jeszcze większą ciekawością przeczytali książki. Nasi zdolni uczniowie znaleźli się w ścisłej czołówce, czyli wśród wygranych. Otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

      Oto wyniki konkursu:

      Klasy I-III:

      II miejsce Joanna Małek kl. III

      III miejsce Antonina Koper kl. III

      Klasy IV-VI:

      I miejsce Amelia Rak kl. IV

      III miejsce Eryk Kręciwilk kl. IV

      Klasy VII-VIII:

      I miejsce Natalia Postawa kl. VII

      II miejsce Julia Małek kl. VII

  • Galeria zdjęć

    brak danych
  • Deklaracja dostępności:  

   Deklaracja_dostepnosci.docx