• „Zielona pracownia 2023” - rozdanie nagród

16.06.2023

Wśród tegorocznych laureatów 9 edycji konkursu „Zielona pracownia 2023” znalazła się Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie. Ze 155 zgłoszeń, które w tym roku nadesłano, jury wyłoniło najciekawsze projekty, które zostaną dofinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Uroczyste wręczenie dyplomów potwierdzających dofinansowanie, odbył się 4 czerwca 2023 r. na terenie przepięknego Zamku w Ogrodzieńcu. Wśród nagrodzonych szkół znalazła się nasza szkoła podstawowa i projekt pracowni „Astrobadacze z Zielonej Planety”. Uczestnikami wydarzenia byli uczniowie naszej szkoły, którzy z rąk prezesa Zarządu WFOŚiGW w Katowicach odebrali okolicznościowy dyplom a później mieli możliwość wzięcia udziału w ciekawych warsztatach ekologicznych.

• Rowerowa wyprawa do Łęgu

06.06.2023

Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas IV, V i VI wyruszyli 1 czerwca rowerami z placu szkolnego do miejscowości Łęg podobnie jak w ubiegłym roku. Trasa długości 13 km przebiegała przez Widzów, Lgotę Małą, Wikłów i trwała godzinę. W smażalni ,,Keja Kajaki Łęg" spędziliśmy bardzo przyjemnie czas, który wypełniły wspólne gry i zabawy na świeżym powietrzu. Słoneczna pogoda sprzyjała wyprawie i zaostrzyła apetyt na smaczną pieczoną rybę oraz lody. Wszyscy wypoczęli i wrócili w dobrych humorach, a wycieczka stała się okazją do integracji wszystkich uczniów.

Kochane Dzieci!

Dziś Wasze Święto - Dzień Dziecka!

Z tej okazji składamy Wam najserdeczniejsze życzenia!

Aby każdy dzień Waszego dzieciństwa był pełen przygód i pięknych wspomnień!

Spełniajcie swoje marzenia i nigdy nie przestawajcie się uśmiechać!

06.06.2023

19 maja 2023 r. uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w wycieczce do Torunia, której celem było poznawanie kultury i dziedzictwa narodowego przez uczniów oraz edukacja popularnonaukowa. Wycieczka była dofinansowana w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Pobyt w Toruniu rozpoczęliśmy spacerem po Starym Mieście. Podziwialiśmy  Rynek Staromiejski i zabytkowe kamieniczki. Widzieliśmy także dom, w którym urodził się Mikołaj Kopernik. Z tej porannej części wycieczki szczególne zainteresowanie wzbudziła Krzywa Wieża. Zgodnie z legendą, jaka jest związana z tą budowlą, każdy mógł poddać się „testowi prawości”. Według legendy równowagę, opierając się plecami o ścianę wieży, utrzyma tylko człowiek prawy, wierny i uczciwy. W południe zawitaliśmy do Żywego Muzeum Piernika. Pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej poznaliśmy rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowaliśmy ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Po warsztatach piernikarskich udaliśmy się na drugie piętro Muzeum, które prezentuje manufakturę z początku XX wieku, zarządzaną niegdyś przez rodzeństwo Rabiańskich. Zobaczyliśmy oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec oraz kolekcję woskowych form. Następnie z pełnej zabytków przeszłości przenieśliśmy się do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Tu czekały nas zupełnie inne wrażenia. Zwiedzaliśmy wystawy interaktywne, mieliśmy możliwość samodzielnie doświadczać i eksperymentować z eksponatami zgromadzonymi w salach tematycznych: „O obrotach”, „Rzeka”, „przeŻycie”, „przeBudowa”, „To takie proste”, „Idee”.  Podróż w czasie zakończyliśmy późnym popołudniem. Podczas wycieczki panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Wróciliśmy wieczorem do domów pozostając pod dużym wrażeniem piękna Torunia, miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki.

• „TWELVE MONTHS”

06.06.2023

Dnia 8maja 2023r. w naszej szkole miało miejsce przedstawienie pt. „TWELVE MOTHS” w  języku angielskim. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie klasy IIIi II pod kierunkiem pani Anity Gałkowskiej- Galas.Uczniowie klas I-III śpiewali piosenki w j. angielskim.

W bajce wystąpiły następujące osoby:

- Lena Kocińska w roli Marushki

- Anna Postawa jako czarownica

- Marcel Czopik jako styczeń

- Alan Szczęch  jako luty

-Anna Koper  jako marzec

- Oliwia Kalota jako kwiecień

- Aleksandra Kocińska jako maj i narrator

- Szymon Raźniak jako czerwiec i narrator

- Mateusz Majchrzak jako lipiec i narrator

- Nikola Polak jako sierpień

- Oskar Zatoń jako wrzesień

- Zuzanna Wierzba jako październik

- Mateusz Bera jako listopad

- Nikodem Koza jako grudzień

- Karolina Stachow jako narrator

- Karina Płaska  jako narrator

- Julia Kocińska jako narrator

- Alan Ściubidłojako narrator

- Michał Głąb jako narrator

- UrszulaKołaczkowska jako narrator

Dekoracje wykonane zostały przez panią Anitę Gałkowską- Galas. Znajomość bajki „TWELVE MOTHS” ułatwiła widzom zrozumienie treści dialogów, które były po angielsku. Dla uczniów klas I-III przedstawienie było okazją do zaprezentowania swoich umiejętności językowych i aktorskich. Dzieci mogły wykazać się językowo, emocjonalnie i twórczo. Warto docenić wkład pracy uczniów którzy włożyli wiele trudu w przygotowanie inscenizacji. Przedstawienie dostarczyło wielu wrażeń.