• Sukcesy czytelnicze naszych uczniów

      01.04.2022

      10 marca odbył się XIII Międzygminny Konkurs Czytelniczy ,,Mam wybór”, organizowany w formie online przez Szkolę Podstawową im. Henryka Drzazgi w Lgocie Malej. Rozwijanie kompetencji czytelniczych, wskazywanie właściwych zachowań oraz kształtowanie postawy odpowiedzialnego człowieka to najważniejsze cele tych zmagań. Uczniowie w każdej kategorii wiekowej rozwiązywali test składający się z 60 szczegółowych pytań, dotyczących dokładnej znajomości trzech książek. Starsi z kl. IV-VIII musieli wykazać się również wiedzą w zakresie profilaktyki uzależnień. W kategorii klas 1-3 udział wzięli uczniowie klasy 3 Antonina Koper, Joanna Małek i Szymon Jedrzejkiewicz. Dzieci miały za zadanie zapoznać się z treścią lektur ,,Cukierku, Ty łobuzie", ,,Asiunia" oraz ,,Dziewczynka z parku". Są to nowe propozycje lektur dla klas młodszych, także uczniowie z jeszcze większą ciekawością przeczytali książki. Nasi zdolni uczniowie znaleźli się w ścisłej czołówce, czyli wśród wygranych. Otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

      Oto wyniki konkursu:

      Klasy I-III:

      II miejsce Joanna Małek kl. III

      III miejsce Antonina Koper kl. III

      Klasy IV-VI:

      I miejsce Amelia Rak kl. IV

      III miejsce Eryk Kręciwilk kl. IV

      Klasy VII-VIII:

      I miejsce Natalia Postawa kl. VII

      II miejsce Julia Małek kl. VII

     • SOLIDARNI Z UKRAINĄ

      25.03.2022

      Szkolny Klub Wolontariatu oraz OSP w Widzowie w związku z działaniami wojennymi na terenie Ukrainy przystąpił do akcji pomocy. W dniach 28.02.- 04.03. 2022r. odbyła się w Szkole Podstawowej i OSP w Widzowie zbiórka materialna ( artykuły spożywcze, artykuły medyczne i pierwszej pomocy, artykuły pierwszej potrzeby ) na rzecz ludności ukraińskiej. Akcja przybrała szeroki rozmach. Z dumą patrzyliśmy na rosnący każdego dnia stos darów. Zapał, malujący się na twarzy naszych pracujących przy pakowaniu wolontariuszy i strażaków, pokazywał, jak bardzo zależy im na wsparciu tych, których bezpieczeństwo za naszą wschodnią granicą jest zagrożone. W sobotę 05.03.2022r. wszystkie dary zostały przekazane Stowarzyszeniu Spot Radomsko, które współpracuje z Klubem Ukraińskim w Krakowie - Fundacja Zustricz. Dziękujemy wszystkim rodzicom, uczniom, mieszkańcom Widzowa oraz Przedszkolu w Widzowie, którzy tak ogromnie zaangażowali się w akcję pomocy dla mieszkańców Ukrainy. Pokazaliście, że nie brak wśród nas ludzi o wielkim sercu !

      W poniższym linku znajdują się podziekowania dla mieszkańców Widzowa od Spotted: Radomsko  

      https://www.facebook.com/538917989476381/posts/5268608933173906/

     • Rekrutacja

      01.03.2022

      Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie ogłasza rekrutację do klasy pierwszej na rok szkolny 2022/2023. Szczegóły w zakładce REKRUTACJA.

      Zapraszamy!

     • „Babciu, Dziadku, co Wam damy?"

      24.01.2022

      Babciu, Dziadku, co Wam damy?

      Miłość, którą w sercu mamy!

      Kolorowe kwiatki trzy,

      Byście cudne mieli dni.

      Przyjmijcie laurki z kwiatami

      I szczęśliwi bądźcie z nami!”

       

      Najlepsze życzenia z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka składają uczniowie klas 1-3 naszej szkoły wraz z wychowawczyniami. Do życzeń dołączamy piosenkę.

       

     • Zmiana trybu nauczania

      20.12.2021

      Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!

      Szczegóły dotyczące organizacji zajęć w systemie zdalnym będą podawane na bieżąco poprzez moduł wiadomości w dzienniku elektronicznym LIBRUS. Zachęcamy do kontaktu z wychowawcami, pozostałymi nauczycielami i dyrektorem szkoły także tą drogą.

     • "Mała książka- wielki człowiek"

      20.01.2022

      W ramach trzeciego etapu ogólnopolskiej kampanii "Mała książka- wielki człowiek" uczniowie klasy 1 naszej szkoły podczas uroczystej wigilii klasowej otrzymali w prezencie wyprawkę czytelniczą. Wyprawkę tworzą następujące pozycje: "Pierwsze abecadło"- antologia tekstów polskich autorów dziecięcych ilustrowana przez panią Iwonę Chmielewską, "Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem"- broszura informacyjna dla rodziców oraz Kreatywny alfabet- plakat z literami do wycinania.

     • 16 grudnia 1981- PAMIĘTAMY !

      16.12.2021

      16 grudnia 1981r. po wprowadzeniu stanu wojennego doszło do pacyfikacji, strajkującej załogi kopalni ,,Wujek" w Katowicach. W wyniku otwarcia ognia do bezbronnych cywilów na miejscu zginęło sześć osób, a trzy kolejne zmarły w szpitalu. Jedną z ofiar był Ryszard Gzik mieszkaniec Widzówka i absolwent Szkoły Podstawowej w Widzowie. Po ukończeniu Technikum Przemysłu Drzewnego w Radomsku i odbyciu zasadniczej służby wojskowej w Drawsku Pomorskim rozpoczął pracę w Radomsku, następnie przeniósł się na Śląsk, gdzie ostatecznie dla poprawienia sytuacji materialnej rodziny zatrudnił się w KWK ,,Wujek", był członkiem NSZZ ,,Solidarność". W czasie pacyfikacji został postrzelony w głowę i zginął na miejscu. Pozostawił żonę Krystynę oraz osierocił córkę Agnieszkę. Został pochowany 21 grudnia 1981r. na cmentarzu w Katowicach - Piotrowicach. Miał rodzinę i marzenia, a za jedno z nich - o wolnej i demokratycznej Polsce - zapłacił razem ze swoimi kolegami najwyższą cenę - poświęcił życie. Taka tragedia nie powinna się już nigdy powtórzyć. Pamiętamy i pamiętać będziemy.  Cześć ich pamięci!

     • Finał Szlachetnej Paczki

      13.12.2021

      Wolontariusze Szkolnych Kół Wolontariatu z Kruszyny i z Widzowa składają serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom, którzy wsparli akcję „Szlachetna Paczka”.

      Dzięki Państwa niezwykłej ofiarności i ogromnemu zaangażowaniu mogliśmy spełnić wszystkie potrzeby schorowanej 73- letniej Pani Kamili i jej 56 – letniej córki Maryli. Zebrana kwota w wysokości 4223,50 zł pozwoliła na zakup:

      - 175 m2 papy termozgrzewalnej

      - tony węgla

      - dwóch kołder 160x200, 2 poduszek 70x80, ręczników dużych kąpielowych, trzech kompletów pościeli 160x200, koców.

      Licznie zgromadzone produkty spożywcze i środki czystości zostały pięknie zapakowane i dostarczone obdarowanej rodzinie. Przygotowane zostały również specjalne upominki: mikser ręczny i suszarka do włosów.

      Słowa podziękowania kierujemy do: dyrektorów Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie i Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie, nauczycieli, rodziców, uczniów oraz wszystkich mieszkańców Gminy Kruszyna, którzy wsparli tę szlachetną akcję.

      Drodzy Darczyńcy, nasze wspólne działanie sprawiło, ze po raz kolejny mogliśmy uszczęśliwić potrzebującą rodzinę. Najbardziej cieszy fakt, że udało nam się spełnić największe pragnienie kobiet- zakup papy termozgrzewalnej na pokrycie budynku mieszkalnego, na który kobiety odkładały każdy grosz.

      Wywołanie uśmiechu na twarzach wdzięcznej rodziny jest najważniejszą formą podziękowania.

      Wszystkim ludziom dobrej woli życzymy, by uśmiech zawsze gościł na ich twarzach, a okazane dobro powróciło. Mocno wierzymy, że: „(…) ludzi dobrej woli jest więcej (…) że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim.”

     • Zapal Światło Wolności

      13.12.2021

      13 grudnia o godz. 19:30 w oknach domów, urzędów i instytucji publicznych rozbłysną świece na znak pamięci o ofiarach stanu wojennego i osobach prześladowanych przez reżim komunistyczny. Akcja nawiązuje do gestu, jakim na początku lat 80. Polacy, a także inni mieszkańcy wolnego świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. W ramach inicjatywy można zapalić także wirtualne światło wolności na stronie IPN https://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/.

      Serdecznie zachęcamy do włączenia się w tę ważną i niezwykle symboliczną inicjatywę. 

     • „Little Red Riding Hood” („Czerwony Kapturek”)

      13.12.2021

      Dnia 07 grudnia 2021r. w naszej szkole odbyła się inscenizacja bajki pt. „Czerwony Kapturek” w języku angielskim. Scenariusz przedstawienia został oparty na motywach bajki francuskiego bajkopisarza Charles’a Perrault. W przygotowaniu i realizacji przedstawienia wzięli udział uczniowie klasy VII pod kierunkiem pani Anity Gałkowskiej- Galas.

      W bajce wystąpiły następujące osoby:

      - Zuzanna Musiał w roli Czerwonego Kapturka

      - Jakub Kociński jako wilk- Kacper Dobrakowski jako babcia Czerwonego Kapturka

      - Natalia Postawa jako matka Czerwonego Kapturka

      - Kacper Musiał jako ojciec- Oliwia Kokoszczyk jako zajączek- Maciej Siwy jako myśliwy

      - Blanka Łuczak i Kordian Majchrzak jako przyjaciele

      - Igor Gonera, Daniel Dróżdż i Dominik Raźniak jako drzewa

      - Daria Stachowicz jako lekarz- Mateusz Zatoń i Patryk Napora jako narratorzy

      Bajka rozgrywała się w ciekawej scenerii, której towarzyszyły dekoracje wykonane przez panią Anitę Gałkowską- Galas. Znajomość bajki o Czerwonym Kapturku znacznie ułatwiła widzom zrozumienie treści dialogów, które były po angielsku. Uczestnicy widowiska mogli także posłuchać piosenki Amandy Seyfried „L’il Red Riding Hood” w wykonaniu uczniów kl.VII. Dla uczniów-aktorów przedstawienie było okazją do zaprezentowania swoich umiejętności językowych i aktorskich. Uczniowie mogli wykazać się językowo, emocjonalnie i twórczo. Swoje role zagrali z dużą ekspresją, której towarzyszył odpowiedni ton głosu, mimika i gesty. Warto docenić wkład pracy uczniów którzy włożyli wiele trudu w przygotowanie inscenizacji. Mogliśmy zobaczyć wspaniałe widowisko, które dostarczyło nam wielu niezapomnianych wrażeń i wszystkim się podobało.


     • Wyniki konkursu "Bombka Matematyczna"

      07.12.2021

      Tuż przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w konkursie pt. „Bombka Matematyczna”. Zadaniem uczniów było wykonanie bombki z papieru z motywami matematyki. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i poświęcili dużo czasu na wykonanie tak pięknych prac.  Matematyczne ozdoby zawisły na choince  na górnym holu i zachwycają swoją wyjątkowością.  Jury po ocenie przyniesionych przez uczniów prac wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych. Sponsorem nagród była firma "Tomex" Materiały Budowlane z Kłomnic. 

       

      Lista nagrodzonych uczniów:

      klasy I-III

      I miejsce: Oliwia Krysiak (klasa 3)

      II miejsce: Anna Postawa (klasa 2)

      III miejsce: Karina Płaska (klasa 1)

      wyróżnienie: Kacper Kornicki (klasa 3)  

       

      klasy IV-VIII

      I miejsce: Eryk Kręciwilk (klasa 4)

      II miejsce: Dominik Płaska (klasa 4)

      III miejsce: Jakub Postawa ( klasa 8)

      Wyróżnienie: Natalia Postawa (klasa 7)

       

      Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do zabawy w przyszłym roku :)

     • "Szlachetna Paczka"

      30.11.2021

      Serdecznie zapraszamy

      do udziału w akcji „Szlachetna Paczka”!


       

      Szkolne Koła Wolontariatu w Widzowie i w Kruszynie serdecznie proszą

      o przyłączenie się do akcji „Szlachetna Paczka”.


       

      W tym roku pragniemy wspomóc konkretną Rodzinę – schorowaną 73- letnią Panią Kamilę i jej 56 – letnią córkę Marylę.

      Oto najpilniejsze potrzeby Rodziny:
      Opał- węgiel: grubsza kostka 1 tona.
      Kobiety mają bardzo skromne dochody i nie mogą sobie pozwolić na kupno większej ilości opału. Pani Kamila źle znosi zimno, ubiera się więc wielowarstwowo lub spędza całe dnie w łóżku.

      Kołdra i poduszka
      Kołdra 160x200, poduszka 70x80, ręczniki duże kąpielowe, pościel 160x200, koc.

      Kołdra i poduszka Pani Kamili są mocno zużyte i bardzo cienkie. Ciepła kołdra i wygodna poduszka pozwolą na lepszy odpoczynek.
      Środki czystości (Rodzina oszczędza pieniądze na środkach czystości, zatem ich brakuje).
      Potrzebne są: płyn do mycia naczyń, proszek do prania, mydło/żel myjący, szampon, płyny czyszczące, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, płyn do płukania.
      Inne, ważne potrzeby Rodziny:

      Żywność trwała
      ryż, herbata, kawa, olej, kasza, makaron, mąka, dżem, cukier, konserwy mięsne i rybne, owoce i warzywa w puszkach
      Szczególne upominki
      Mikser ręczny, suszarka do włosów

      Największym marzeniem obu kobiet jest naprawa przeciekającego dachu, na co odkładają każdy grosz. Potrzeba na to 170m2 papy.

      Szlachetna Paczka” to ogólnopolski projekt społeczny, którego głównym celem jest tzw. mądra pomoc - materialne i mentalne wsparcie osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej (Szlachetna Paczka - Strona główna).
      Po raz pierwszy szkoły z terenu naszej gminy przyłączyły do Szlachetnej Paczki dwa lata temu, za co pragniemy jeszcze raz gorąco podziękować darczyńcom. Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców, nauczycieli i ludzi o wielkich sercach zebrano dużą ilość żywności i chemii gospodarczej, ufundowano również paletę drewna opałowego. Uczniowie z poszczególnych szkół zajęli się pakowaniem i ozdabianiem prezentów, które zostały przekazane do magazynu Szlachetnej Paczki w Gminnym Ośrodku Kultury w Mykanowie. Stamtąd paczki trafiły do potrzebujących mieszkańców z trzech gmin: Mykanowa, Kruszyny, Kłomnic. Wspólnym wysiłkiem sprawiliśmy, że na twarzach wielu ludzi zagościł uśmiech, a ich codzienne życie stało się choć odrobinę lżejsze.


      Finał Szlachetnej Paczki 2021 odbędzie się w weekend 11-12 grudnia.

      Tego dnia zgromadzone środki będą przekazywane do lokalnego sztabu akcji w Mykanowie.

       

      Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami damy radę wspomóc tę rodzinę i zdążymy na czas :)


      Jak możemy pomóc ?

      Środki pieniężne, artykuły spożywcze, środki czystości oraz inne produkty odpowiadające potrzebom Rodziny należy złożyć u wolontariuszy i opiekunów Szkolnych Kół Wolontariatu w Kruszynie i w Widzowie.

       

      Każdy z nas może pomóc!

      Pamiętajmy:

      DOBRO POWRACA!


      W przypadku pytań prosimy o kontakt z nauczycielami:
      Agnieszka Dróżdż - tel. 605 976 102
      Agnieszka Kuźnicka - tel. 668 832 033
      Justyna Milejska-Cień - tel. 513 947 325

     • WOLNOŚĆ, KOCHAM i ROZUMIEM...

      19.11.2021

      Pod tym hasłem 10 listopada 2020r. odbyła się akademia z okazji Święta Niepodległości. Po odśpiewaniu hymnu państwowego rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie przedstawili nietypową inscenizację, która w niekonwencjonalny sposób miała zachęcić młodzież do refleksji nad swoim stosunkiem do ojczyzny. W czasie występu pokazano metaforycznie Polskę jako kobietę, która jest nieszczęśliwa, gdy zapomina się o jej urodzinach, imieninach, nie traktuje się jej z odpowiednim szacunkiem, nie daje poczucia bezpieczeństwa, stabilizacji materialnej, a w dodatku zerka się na inne. To była współczesna lekcja o Polsce, jej drodze do niepodległości i wolności.

     • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajki

      16.11.2021

      5 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajki. Dzień ten jest okazją do przypomnienia sobie ulubionych bohaterów baśni i bajek, które są ważnym elementem dzieciństwa. W tym roku każda klasa przygotowała plakaty przybliżające bohaterów takich bajek, jak: „Minionki”, „Siedmiu Krasnoludków”, „Muminki”, „Smerfy”, „Gumisie”, „Psi Patrol” oraz „Pingwiny z Madagaskaru”. Uczniowie chętnie włączyli się do zabawy tworząc ciekawe prace, które można było podziwiać na dolnym holu. Chętni uczniowie klas młodszych wzięli udział w szkolnym konkursie plastycznym pt. „Moja ulubiona postać z bajki”.

      Laureatami konkursu zostali:

      1 miejsce- Piotr Postawa

      2 miejsce- Urszula Kołaczkowska

      3 miejsce- Barbara Krok

      Wyróżnienia otrzymali: Karolina Bartnik, Wiktor Chrostowski i Michał Głąb.

      Jest nam bardzo miło, że wszystkie klasy ochoczo wzięły udział w obchodach w/w święta . Dziękujemy za tak ciekawe ujęcie tematu.

     • Spotkanie z dietetykiem- panią Małgorzatą Stanior

      16.11.2021

      W piątek 5 listopada 2021 r. uczniowie klas I- IV i V-VIII uczestniczyli w spotkaniu z panią dietetyk.

      Wykład pt. „Zdrowe odżywianie dzieci i młodzieży” połączony był z prezentacją multimedialną. Pani dietetyk, omawiając piramidę zdrowego odżywiania, zwróciła uwagę na to, co i w jakich proporcjach powinniśmy jeść, aby nasz organizm jak najdłużej pozostał w dobrej kondycji. Uczniowie dowiedzieli się, jak dużą wartość ma woda i ile powinni jej wypijać. Warto podkreślić, że błędy najczęściej popełniane w trakcie przygotowania posiłków prowadzą nie tylko do nadwagi, ale przede wszystkim  do wielu chorób. Dzieci dowiedziały się, jak ważną rolę w jadłospisie odgrywa „zdrowe” śniadanie, które  dostarcza niezbędnej energii na początek dnia oraz istotnych składników do prawidłowego rozwoju młodego organizmu. 
      Poza tym przekonały się, że to warzywa i owoce są źródłem witamin potrzebnych codziennie. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i wykazali się dużą wiedzą na temat zasad zdrowego odżywiania.

      Młodzież klas starszych poznała konsekwencje nieprawidłowego spożywania posiłków. Pani dietetyk dokładnie omówiła poważne problemy z tym związane, występujące u młodzieży w wieku dojrzewania. A mogą nimi być: otyłość, nadwaga, bulimia, anoreksja lub cukrzyca.

      Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie się oraz zdrowy styl życia. Właściwe nawyki żywieniowe połączone z uprawianiem sportu pozwalają cieszyć się zdrowiem oraz piękną i zgrabną sylwetką. Dzieci uzyskały informacje, co powinny zabierać do szkoły na drugie śniadanie i jakich produktów powinny unikać.

      Podsumowując spotkanie, uważam, że warto wprowadzić w życie 10 zasad:

      1. Jedz regularnie, najlepiej 5 posiłków dziennie.
      2. Warzywa to nie wróg.
      3. Wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem – nie objadaj się słodyczami.
      4. Unikaj wszelkich używek, które mogą doprowadzić do uzależnienia.
      5. Dbaj, aby to, co przygotujesz było nie tylko smaczne ale i miłe dla oka. Podobno jemy też oczami.
      6. Produkty typu fast food zastąp zdrowszymi, samodzielnie przygotowanymi  posiłkami.
      7. Używaj ziół, a ogranicz sól.
      8. Pij dużo płynów, najlepiej wodę niegazowaną.
      9. Uprawiaj sport kilka razy w tygodniu.
      10. Sprawdzaj, co jesz – czytaj etykiety na opakowaniach.

       

      Zachęcam wszystkich uczniów do wprowadzenia tych zasad do swojego życia.

                                          Powodzenia!

     • Z BUDRYSA W UCZNIA

      15.11.2021

      22 października obchodziliśmy w naszej szkole DZIEŃ PATRONA. Toteż w tym dniu uczniowie klasy I zostali oficjalne przyjęci do grona społeczności szkolnej. Nim jednak Pani Dyrektor dokonała uroczystego aktu pasowania każdego pierwszoklasisty, musieli oni zostać przeobrażeni z Budrysów w uczniów. Dokonał tego „WIELKI MAGIK WRAZ Z POMOCNIKAMI”. Następnie nasi młodsi koledzy musieli pięknie się przedstawić i wykazać wiedzą o swojej ojczyźnie. Ponadto udowodnili wszystkim, że potrafią bezpiecznie poruszać się po drodze oraz pięknie tańczą. Po tych wszystkich próbach, którym zostali poddani mogli wyrecytować słowa zawarte w akcie ślubowania. Po ślubowaniu Pani Dyrektor „ogromnym ołówkiem’’ mogła wreszcie pasować pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie. Zwieńczeniem uroczystości były drobne upominki od Rady Rodziców oraz słodki poczęstunek od rodziców klasy I. Jest nam bardzo miło, że kolejna klasa dołączyła do naszej społeczności. Mamy nadzieję, że jej uczniowie będą się dobrze czuć w murach naszej szkoły.

      Życzymy Wam zatem wszystkiego dobrego i trzymamy za dane nam słowo.

     • FANTASTYKA - POTĘGA WYOBRAŹNI

      01.11.2021

      Dnia 25 października uczennice naszej szkoły uczestniczyli w II Powiatowym integracyjnym konkursie plastycznym inspirowanym tekstem literackim pod tytułem „Fantastyka – potęga wyobraźni”.Zadaniem konkursowym było wykonanie na miejscu pracy plastycznej inspirowanej wysłuchanym na żywo tekstem literackim z podkładem muzycznym. To najtrudniejsza formuła konkursów plastycznych. Trzeba mieć pomysł na realizację podanego tematu, pracuje się pod presją czasu i nikt dorosły nie pomoże… Werdykt jury i rozdanie nagród odbywa się w tym samym dniu!

      Jedna z uczennic Julia Małek z klasy VII zdobyła wyróżnienie.

      Serdecznie gratulujemy !

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie
   • spwidzow@gmail.com
   • +48 34 320 28 08
   • Widzów ul. Żwirki i Wigury 16 42-282 Kruszyna Poland
   • spwidzow@gmail.com
 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • Deklaracja dostępności:  

  Deklaracja_dostepnosci.docx