• Egzamin ósmoklasisty 2022 

      17.05.2022

      24-25-26 maja br. uczniowie ósmej klasy przystąpią do egzaminu zewnętrznego z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Wynik egzaminu będzie miał wpływ na proces rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. W zakładce EGZAMIN ÓSMOKLASISTY są zamieszczone różne informacje, materiały i porady np. jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym. Zachęcamy do zaglądania na internetową stronę naszej szkoły i życzymy powodzenia na egzaminie!  

     • ,,Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”

      01.05.2022

      Uczniowie naszej szkoły zwracają się z prośbą o wsparcie akcji ekologicznej do której przystąpili:

      ,, Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.

      Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży szkolnej na temat zasad postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz praktyczne przeciwdziałanie zanieczyszczeniu Ziemi tym sprzętem. Za zebrane kilogramy sprzętu szkoła zyska nagrody w postaci sprzętu biurowego lub sportowego. Szczegóły akcji dostępne są na stronie internetowej Rodzaje elektrośmieci | Dzieci Zbierają Elektrośmieci (dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl)

      W tygodniu uczniowie przejdą z ulotkami informacyjnymi w Widzowie i pobliskich miejscowościach. Na tablicach ogłoszeniowych zostaną również rozwieszone plakaty dotyczące zbiórki elektrośmieci. Akcja trwa od 9 do 24 maja. Elektrośmieci można przywozić do oczyszczalni ścieków w Widzowie w godzinach pracy oczyszczalni.

      Zbieramy: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP.

      NIE ODBIERAMY TONERÓW I ŚWIETLÓWEK

      Serdecznie dziękujemy

      za dotychczasowe wsparcie wszelkich akcji organizowanych przez społeczność uczniowską.

     • ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA ORAZ ŚWIĘTO FLAGI

      29.04.2022

      Święto Flagi wypada 2 maja. Jest to stosunkowo młoda tradycja, której data w Polsce została wybrana ze względu na bliskie sąsiedztwo dwóch innych okazji patriotycznych, czyli Święta Pracy (1 maja) i Święta Konstytucji (3 maja).

      Święto Flagi zostało ustanowione w Polsce uchwałą z dnia 20 lutego 2004 roku jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Nie bez znaczenia dla pomysłu wprowadzenia święta były praktyki z okresu PRL-u, kiedy celebrowano jedynie Święto Pracy, natomiast konsekwentnie pomijano obchody 3 maja. Z tego powodu po 1 maja flaga państwowa błyskawicznie znikała z ulic i bezwzględnie nie wolno było jej pokazywać w następnych dniach, co miało wymazać pamięć o Konstytucji 3 maja.

      Oficjalny wygląd polskiej flagi został ustalony podczas Sejmu Królestwa Polskiego w 1831 roku, w prawie państwowym zatwierdzono go zaś w 1919 roku. Biel to oczywiście symbol czystości, czerwień oznacza z kolei odwagę i przelaną krew.

      Dzień Flagi stanowi rodzaj hołdu dla jednego z najważniejszych symboli narodowych i został wprowadzony w celu propagowania wartości patriotycznych. Wywieszając biało-czerwoną flagę, główny symbol Narodu i Państwa zamanifestujemy nasze przywiązanie do polskiej tożsamości i tradycji. Przez wywieszenie flagi w dniach świąt narodowych pokażmy, że dumnie jest być Polakiem! Okażmy swój patriotyzm, szacunek dla tradycji.

      Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

      Po odzyskaniu niepodległości już w 1919 roku 3 maja został ogłoszony świętem narodowym. W preambule pierwszej uchwalonej przez sejm konstytucji z 1921 roku nawiązywano do Ustawy majowej tak treścią, jak stylizowanym językiem. Jej przywołanie było dowodem tradycji i ciągłości państwowości polskiej. W roku 1925 dzień ten uzyskał dodatkowo sankcję religijną: ustanowiono tego dnia, prócz święta państwowego, także religijne. Ten splot narodowego i katolickiego charakteru święta doprowadził do ostrej krytyki ze strony ugrupowań lewicowych, choć nikt nie kwestionował nośnych wartości konstytucyjnej tradycji. Lewica jednak w takiej sytuacji szczególnie akcentowała obchody innego dnia: pierwszomajowego święta pracy. W czasie II wojny Polacy na emigracji i w kraju również obchodzili święto 3 Maja, znów symbolizujące opór i walkę z okupantem. Przełom przyniósł rok 1990. Nowo wybrany Sejm i Senat powróciły do tradycji i proklamowały dzień 3 maja świętem państwowym.

      Konstytucja 3 maja 1791 jest symbolem dążeń do odzyskania niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej, niezależnie od przeszkód wewnętrznych i zagrożeń zewnętrznych.

     • "Kwadrans Matematyczny"

      02.05.2022

      27 kwietnia w Szkole Podstawowej im B. Prusa w Garnku odbył się VII Powiatowy Konkurs „Kwadrans Matematyczny”. Konkurs adresowany był dla uczniów klas VII. Naszą szkołę reprezentowali Igor Gonera oraz Seweryn Tarnowski.

      Rywalizacja konkursowa maiła formę pisemnego testu, który składał się z 16 zadań zamkniętych i 4 otwartych. Czekając na wyniki po wysiłku umysłowym uczniowie integrowali się przy wspólnym poczęstunku. Dzień ten okazał się szczęśliwy dla Seweryna Tarnowskiego, który otrzymał wyróżnienie. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy, a laureaci nagrody.

      Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Dzień Ziemi w Nadleśnictwie Gidle

      21.04.2022

      W czwartek 21.04.2022r. uczniowie klas IV-VIII pod opieką nauczycieli udali się na zajęcia edukacyjne do Nadleśnictwa Gidle.

      Celem wycieczki było zapoznanie się z tematyką ochrony środowiska przyrodniczego w związku z obchodami Światowego Dnia Ziemi.

      Po przyjeździe na miejsce przywitała wszystkich uśmiechnięta p. Ewelina Nowak (leśnik), która wprowadziła nas w interesującą wiedzę przyrodniczą. Dowiedzieliśmy się różnych ciekawostek, dotyczących pracy w nadleśnictwie i odpowiedzialnej roli leśniczego. Przypomnieliśmy sobie formy ochrony przyrody w Polsce, a przede wszystkim te w naszej najbliższej okolicy.

      Prezentacja, którą wyświetlała nam Pani, omawiając każdy slajd, zawierała piękne zdjęcia roślin i zwierząt.

      Podsumowując spotkanie, wymieniliśmy zasady, dzięki którym możemy pomóc Ziemi:

      - Nie wyrzucaj śmieci do lasu.

      - Zmniejsz zużycie wody.

      - Nie wypalaj traw na wiosnę.

      - Segreguj odpady.

      - Nie marnuj żywności.

      - Oszczędzaj prąd.

      - Oddawaj elektroniczne śmieci do specjalnych punktów.

      - Przeznacz plastikowe nakrętki na akcje charytatywne.

      - Zrezygnuj z jednorazowych sztućców, kubeczków i słomek.

      - Niepotrzebne zabawki oddawaj innym.

      - Używaj naturalnych detergentów (sody, octu, kwasku cytrynowego)

      Zapamiętaj! – TO OD NAS ZALEŻY LOS ZIEMI!

      Po prezentacji i rozmowie nadszedł czas na pracę twórczą - podzieleni zostaliśmy na grupy, aby przygotować prace plastyczne, dotyczące Dnia Ziemi. Przy użyciu pisaków, ołówków, farb, bibuły wykonane zostały kolorowe plakaty, które zabraliśmy ze sobą do szkoły.

      Miłym akcentem pod koniec wspólnej wyprawy okazała się integracja przy ognisku.

      Mimo deszczowej pogody, która nam towarzyszyła od rana, udało się zrealizować zamierzony cel. Pojawił się ,,przyrost” wiedzy ekologicznej, były integracja i dobra zabawa.

     • 1056 ROCZNICA CHRZTU POLSKI

      11.04.2022

      Akcja Katolicka wraz z Fundacją SŁOWO zaprasza do świętowania Chrztu Polski przez wywieszenie flagi. – To nie tylko podkreśli wagę tego święta w naszej ojczyźnie, ale też w trudnym czasie nie pozwoli zapomnieć o naszych chrześcijańskich korzeniach. Święto to obchodzone jest w Polsce po raz czwarty, nie jest ono jeszcze powszechnie przyjęte przez polskie społeczeństwo. W lutym 2019 roku Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski, które ma podkreślać „doniosłość decyzji Mieszka I i cywilizacyjną wagę tego wydarzenia”. Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Chrzest miał także fundamentalne znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe – wprowadził rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r. Informacje zaczerpnięto ze strony www.gov.pl

     • „W cudownym świecie z Wami – Niebieskimi Motylami”

      02.04.2022

      2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji uczniowie klasy 4 naszej szkoły pod opieką pań Magdaleny Bugary i Renaty Dryjki uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie edukacyjno-społecznym „W cudownym świecie z Wami – Niebieskimi Motylami”. Głównymi celami projektu było budowanie świadomości społecznej dzieci i młodzieży na temat autyzmu, kształtowanie właściwych postaw oraz aktywizacja dzieci sprzyjająca zrozumieniu emocji i uczuć innych osób. Im więcej będziemy wiedzieć o autyzmie, tym łatwiej będzie osobom ze spektrum autyzmu funkcjonować w społeczeństwie.

      Uczniowie przez cały miesiąc integrowali się realizując zadania sprzyjające zrozumieniu emocji i uczuć innych osób. Przeczytali i omówili opowiadanie „Czarodziejka”, wspólnie wykonali pracę plastyczną przedstawiającą błękitnego motyla, który był przewodnim motywem projektu, a także pomagali w wykonaniu gazetki przedstawiającej najważniejsze informacje dotyczące trudności z jakimi zmagają się osoby z autyzmem.

      Akcja zakończyła się miłym akcentem, czyli „Spacerem dla Autyzmu” – przemarsz wokół placówki z niebieskimi elementami.

      Zapraszamy do galerii zdjęć. 

     • "Kangur Matematyczny" - 2022

      30.03.2022

      W czwartek 17 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny. Uczniowie zmagali się z zadaniami konkursowymi w kategoriach: Maluch – 11 osób (kl.3 i 4) oraz Kadet – 10 osób (kl. 7 i 8).

      Każdy z uczestników konkursu otrzymał zabawkę logiczną „Zaplątany Kangurek”. Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu, które zostaną ogłoszone w czerwcu.

     • "Dzień bez plecaka"

      31.03.2022

      W dniu 17 marca 2022 r. w naszej szkole odbyło się wydarzenie pt. „Dzień bez plecaka”. Nasi uczniowie zamiast plecaków przynosili różne ciekawe przedmioty, w których chowali książki i przybory szkolne. Tymi przedmiotami były np. piekarnik, walizka, miśki, wiaderka i wiele innych.

      Zwycięzcami zostali Oliwier Kuś, który przyniósł torbę emerytkę, Julia Małek, która przyniosła szufladę i Grzegorz Napora, który przyniósł pojemnik na ciasto. Ci uczniowie okazali się najbardziej kreatywni. W tym dniu panowała bardzo miła atmosfera i było wiele radości. 

     • Sukcesy czytelnicze naszych uczniów

      01.04.2022

      10 marca odbył się XIII Międzygminny Konkurs Czytelniczy ,,Mam wybór”, organizowany w formie online przez Szkolę Podstawową im. Henryka Drzazgi w Lgocie Malej. Rozwijanie kompetencji czytelniczych, wskazywanie właściwych zachowań oraz kształtowanie postawy odpowiedzialnego człowieka to najważniejsze cele tych zmagań. Uczniowie w każdej kategorii wiekowej rozwiązywali test składający się z 60 szczegółowych pytań, dotyczących dokładnej znajomości trzech książek. Starsi z kl. IV-VIII musieli wykazać się również wiedzą w zakresie profilaktyki uzależnień. W kategorii klas 1-3 udział wzięli uczniowie klasy 3 Antonina Koper, Joanna Małek i Szymon Jedrzejkiewicz. Dzieci miały za zadanie zapoznać się z treścią lektur ,,Cukierku, Ty łobuzie", ,,Asiunia" oraz ,,Dziewczynka z parku". Są to nowe propozycje lektur dla klas młodszych, także uczniowie z jeszcze większą ciekawością przeczytali książki. Nasi zdolni uczniowie znaleźli się w ścisłej czołówce, czyli wśród wygranych. Otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

      Oto wyniki konkursu:

      Klasy I-III:

      II miejsce Joanna Małek kl. III

      III miejsce Antonina Koper kl. III

      Klasy IV-VI:

      I miejsce Amelia Rak kl. IV

      III miejsce Eryk Kręciwilk kl. IV

      Klasy VII-VIII:

      I miejsce Natalia Postawa kl. VII

      II miejsce Julia Małek kl. VII

     • SOLIDARNI Z UKRAINĄ

      25.03.2022

      Szkolny Klub Wolontariatu oraz OSP w Widzowie w związku z działaniami wojennymi na terenie Ukrainy przystąpił do akcji pomocy. W dniach 28.02.- 04.03. 2022r. odbyła się w Szkole Podstawowej i OSP w Widzowie zbiórka materialna ( artykuły spożywcze, artykuły medyczne i pierwszej pomocy, artykuły pierwszej potrzeby ) na rzecz ludności ukraińskiej. Akcja przybrała szeroki rozmach. Z dumą patrzyliśmy na rosnący każdego dnia stos darów. Zapał, malujący się na twarzy naszych pracujących przy pakowaniu wolontariuszy i strażaków, pokazywał, jak bardzo zależy im na wsparciu tych, których bezpieczeństwo za naszą wschodnią granicą jest zagrożone. W sobotę 05.03.2022r. wszystkie dary zostały przekazane Stowarzyszeniu Spot Radomsko, które współpracuje z Klubem Ukraińskim w Krakowie - Fundacja Zustricz. Dziękujemy wszystkim rodzicom, uczniom, mieszkańcom Widzowa oraz Przedszkolu w Widzowie, którzy tak ogromnie zaangażowali się w akcję pomocy dla mieszkańców Ukrainy. Pokazaliście, że nie brak wśród nas ludzi o wielkim sercu !

      W poniższym linku znajdują się podziekowania dla mieszkańców Widzowa od Spotted: Radomsko  

      https://www.facebook.com/538917989476381/posts/5268608933173906/

     • Rekrutacja

      01.03.2022

      Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie ogłasza rekrutację do klasy pierwszej na rok szkolny 2022/2023. Szczegóły w zakładce REKRUTACJA.

      Zapraszamy!

     • „Babciu, Dziadku, co Wam damy?"

      24.01.2022

      Babciu, Dziadku, co Wam damy?

      Miłość, którą w sercu mamy!

      Kolorowe kwiatki trzy,

      Byście cudne mieli dni.

      Przyjmijcie laurki z kwiatami

      I szczęśliwi bądźcie z nami!”

       

      Najlepsze życzenia z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka składają uczniowie klas 1-3 naszej szkoły wraz z wychowawczyniami. Do życzeń dołączamy piosenkę.

       

     • Zmiana trybu nauczania

      20.12.2021

      Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!

      Szczegóły dotyczące organizacji zajęć w systemie zdalnym będą podawane na bieżąco poprzez moduł wiadomości w dzienniku elektronicznym LIBRUS. Zachęcamy do kontaktu z wychowawcami, pozostałymi nauczycielami i dyrektorem szkoły także tą drogą.

     • "Mała książka- wielki człowiek"

      20.01.2022

      W ramach trzeciego etapu ogólnopolskiej kampanii "Mała książka- wielki człowiek" uczniowie klasy 1 naszej szkoły podczas uroczystej wigilii klasowej otrzymali w prezencie wyprawkę czytelniczą. Wyprawkę tworzą następujące pozycje: "Pierwsze abecadło"- antologia tekstów polskich autorów dziecięcych ilustrowana przez panią Iwonę Chmielewską, "Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem"- broszura informacyjna dla rodziców oraz Kreatywny alfabet- plakat z literami do wycinania.

     • 16 grudnia 1981- PAMIĘTAMY !

      16.12.2021

      16 grudnia 1981r. po wprowadzeniu stanu wojennego doszło do pacyfikacji, strajkującej załogi kopalni ,,Wujek" w Katowicach. W wyniku otwarcia ognia do bezbronnych cywilów na miejscu zginęło sześć osób, a trzy kolejne zmarły w szpitalu. Jedną z ofiar był Ryszard Gzik mieszkaniec Widzówka i absolwent Szkoły Podstawowej w Widzowie. Po ukończeniu Technikum Przemysłu Drzewnego w Radomsku i odbyciu zasadniczej służby wojskowej w Drawsku Pomorskim rozpoczął pracę w Radomsku, następnie przeniósł się na Śląsk, gdzie ostatecznie dla poprawienia sytuacji materialnej rodziny zatrudnił się w KWK ,,Wujek", był członkiem NSZZ ,,Solidarność". W czasie pacyfikacji został postrzelony w głowę i zginął na miejscu. Pozostawił żonę Krystynę oraz osierocił córkę Agnieszkę. Został pochowany 21 grudnia 1981r. na cmentarzu w Katowicach - Piotrowicach. Miał rodzinę i marzenia, a za jedno z nich - o wolnej i demokratycznej Polsce - zapłacił razem ze swoimi kolegami najwyższą cenę - poświęcił życie. Taka tragedia nie powinna się już nigdy powtórzyć. Pamiętamy i pamiętać będziemy.  Cześć ich pamięci!

     • Finał Szlachetnej Paczki

      13.12.2021

      Wolontariusze Szkolnych Kół Wolontariatu z Kruszyny i z Widzowa składają serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom, którzy wsparli akcję „Szlachetna Paczka”.

      Dzięki Państwa niezwykłej ofiarności i ogromnemu zaangażowaniu mogliśmy spełnić wszystkie potrzeby schorowanej 73- letniej Pani Kamili i jej 56 – letniej córki Maryli. Zebrana kwota w wysokości 4223,50 zł pozwoliła na zakup:

      - 175 m2 papy termozgrzewalnej

      - tony węgla

      - dwóch kołder 160x200, 2 poduszek 70x80, ręczników dużych kąpielowych, trzech kompletów pościeli 160x200, koców.

      Licznie zgromadzone produkty spożywcze i środki czystości zostały pięknie zapakowane i dostarczone obdarowanej rodzinie. Przygotowane zostały również specjalne upominki: mikser ręczny i suszarka do włosów.

      Słowa podziękowania kierujemy do: dyrektorów Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie i Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie, nauczycieli, rodziców, uczniów oraz wszystkich mieszkańców Gminy Kruszyna, którzy wsparli tę szlachetną akcję.

      Drodzy Darczyńcy, nasze wspólne działanie sprawiło, ze po raz kolejny mogliśmy uszczęśliwić potrzebującą rodzinę. Najbardziej cieszy fakt, że udało nam się spełnić największe pragnienie kobiet- zakup papy termozgrzewalnej na pokrycie budynku mieszkalnego, na który kobiety odkładały każdy grosz.

      Wywołanie uśmiechu na twarzach wdzięcznej rodziny jest najważniejszą formą podziękowania.

      Wszystkim ludziom dobrej woli życzymy, by uśmiech zawsze gościł na ich twarzach, a okazane dobro powróciło. Mocno wierzymy, że: „(…) ludzi dobrej woli jest więcej (…) że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim.”

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie
   • spwidzow@gmail.com
   • +48 34 320 28 08
   • Widzów ul. Żwirki i Wigury 16 42-282 Kruszyna Poland
   • spwidzow@gmail.com
 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • Deklaracja dostępności:  

  Deklaracja_dostepnosci.docx