• NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

      28.02.2023

      1 marca 2023 r.obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.Dzień ten jest poświęcony żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Ustanowił go w 2011 r. Parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”. Żołnierze Wyklęci, Niezłomni tworzyli polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Był to ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Pomysł ustanowienia święta w tym terminie wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Zgodnie z wolą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony w tym roku po raz trzynasty jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r.

     • Dzień Babci i Dziadka

      17.05.2023

      Z wielką radością chcielibyśmy podzielić się relacją z przedstawienia, które zostało zorganizowane przez  uczniów klas I-III z okazji Dnia Babci i Dziadka. 

      Nasi mali artyści wkroczyli na scenę pełni entuzjazmu i gotowi do zaprezentowania swojego talentu. W ciągu kilkunastu minut zaprezentowali widowisko pełne tańca, śpiewu i recytacji. Każde dziecko odgrywało swoją rolę z wielką zaangażowaniem i uśmiechem na twarzy.

      Wielki aplauz i gromkie brawa były nagrodą dla naszych małych artystów za ich ciężką pracę i odwagę na scenie. 

      Dziękujemy naszym utalentowanym uczniom za ich wspaniałe występy i życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom zdrowia, szczęścia i mnóstwa miłości. 

     • Dzień Języka Ojczystego

      21.02.2023

      ,,Chodzi mi  o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa…”

                                                                                    Juliusz Słowacki

       

                21 lutego obchodzimy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji uczniowie klasy ósmej zapraszają do wysłuchania wybranych utworów, które pokazują bogactwo języka polskiego.

      Pamiętajmy, że  język ojczysty jest jednym z symboli narodowych, więc należy mu okazywać szacunek oraz dbać o poprawność językową w naszych codziennych wypowiedziach.

     • SZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

      12.02.2023

      W grudniu 2023r. w szkole odbył się Szkolny Konkurs Języka Angielskiego dla klas II i III. W konkursie wzięło udział łącznie 8 uczniów. Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką  pt. „Z czym kojarzy mi się zima?”, podpisanie po angielsku najważniejszych elementów  i przyniesienie swoich prac do nauczyciela języka angielskiego. Celem konkursu była popularyzacja języka angielskiego wśród uczniów szkoły oraz podniesienie poziomu umiejętności językowych. Prace zostały umieszczone na gazetce szkolnej.

       

      WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU

      JĘZYKA ANGIELSKIEGO:

      1. Karina Płaska  klasa II
      2. Alan Szczęch klasa III
      3. Anna Petrenko III

      Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję.

       

     • Bal karnawałowy

      12.02.2023

      Karnawał to miła, szalona, pełna wrażeń, kolorów, dzwięków i zabaw tradycja. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, która dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas 10 lutego 2023 roku.

      Na udekorowanej sali gimnastycznej pojawiły się kolorowe postacie i bohaterowie ze znanych bajek. 

      Wspólna zabawa dostarczyła wiele radości.

      Zapraszamy do fotorelacji z tego wydarzenia.

     • Światowy Dzień Składanki i Łamigłówki

      06.04.2023

          30 stycznia uczniowie naszej szkoły obchodzili Światowy Dzień Składanki i Łamigłówki zwany inaczej Dniem Puzzli – data tego dnia to 29 stycznia, ale z racji , że była to niedziela dzień ten został zorganizowany w poniedziałek. 
      Wszelkiego rodzaju puzzle, rebusy, krzyżówki, łamigłówki, sudoku, tangramy ćwiczą pamięć, koncentracje, spostrzegawczość, logiczne myślenie. Są wspaniałą rozrywką nie tylko dla dzieci lecz także dla dorosłych, to prawdziwy trening dla naszego mózgu. 
      Celem wprowadzenia tego święta było podkreślenie roli, jaką pełnią wszelkie łamigłówki w rozwoju każdego człowieka już od najmłodszych lat. Układanki, rebusy są bardzo często stosowane jako pomoce dydktyczne, które sprzyjają uczeniu się. 
          Do rozwiązywania przygotowanych łamigłówek chętnie przystąpili uczniowie edukacji wczesnoszkolnej oraz ich starsi koledzy.

     • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego EDI Pingwin 2022

      06.02.2023

      Miło mi poinformować, że w tegorocznej edycji konkursu mamy laureatów.

      Najlepszy wynik uzyskała uczennica klasy V Amelia Rak.

      Uczennica zdobyła 60 punktów (100%) i otrzymała specjalny Dyplom Laureata za I miejsce, oraz nagrodę książkową. Uczeń klasy VI Filip Zatoń uzyskał 56 punktów i również otrzymał Dyplom Laureata i nagrodę książkową. Dyplom Wyróżnienia w tym konkursie przypadł w udziale uczennicy klasy V Dianie Kręciwilk, która zdobyła 54 punkty.

      Konkurs przeznaczonybył dla uczniów IV- VIII klas szkoły podstawowej i miał zasięg ogólnopolski. Uczniowie otrzymali tematycznie różne arkusze w zależności od poziomu klasy. W tegorocznym konkursie uczestniczyło 17 uczniów naszej szkoły. Każdy test składał się z 30 pytań. Do każdego pytania podane były cztery warianty odpowiedzi. Ocenie podlegało każde pytanie. Za udzielenie poprawnej odpowiedzi uczeń otrzymał 1 punkt, za udzielenie błędnej -1 punkt, a za nieudzielenie odpowiedzi 0 punktów. Aby żaden z uczestników nie zakończył konkursu wynikiem ujemnym, organizator przyznał na starcie 30 punktów. W związku z tym uczeń mógł uzyskać maksymalnie 60, a minimalnie 0 punktów.

      Konkurs „Pingwin” z języka angielskiego sprawdza wiedzę uczniów w zakresie czytania ze zrozumieniem tekstu pisanego, komunikacji, słownictwa, gramatyki i wiadomości związanych z wiedzą o krajach anglojęzycznych. Pozwala również urozmaicić zajęcia lekcyjne oraz stanowi zewnętrzne źródło oceny poziomu wiedzy uczniów.

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

       

     • ,,Bóg się rodzi...”

      02.02.2023

          Jasełka to widowisko o Bożym Narodzeniu, zawiera najważniejsze wydarzenia towarzyszące narodzinom Jezusa. Wystawianie widowiska, w którym przeplatają się smutek i radość, dobro i zło, od wieków jest wpisane w polską tradycję.

         W naszej szkole tegoroczne przedstawienie zostało przygotowane i wystawione trzynastego stycznia przez uczniów klasy czwartej, piątej oraz ósmej. Był to już czas poświąteczny, jednak jeszcze na chwilę przywołaliśmy wyjątkowy świąteczny nastrój, który był dopełniony mieniącymi się światełkami, piękną dekoracją oraz śpiewaniem przepięknych kolęd.

          W tym szczególnym wydarzeniu uczestniczyła cała społeczność szkolna.

        Przedstawienie jasełkowe uczniowie zaprezentowali  jeszcze dwukrotnie: dla przedszkolaków Gminnego Przedszkola w Widzowie oraz dla rodziców. Spektakle odbyły się pierwszego lutego. Młodzi aktorzy kolejny raz  z radością, ale i tremą, wcielili się w swoje role. Podziw i brawa ze strony widzów zachęciły uczniów do kolejnych teatralnych wyzwań.

       

       

       

       

       

       

     • Matematyczna Kartka Świąteczna

      23.01.2023

      Przed świętami w naszej szkole odbył się konkurs pt.: „Matematyczna Kartka Świąteczna”. Przyznając nagrody i wyróżnienia braliśmy pod uwagę matematyczną zawartość prac, oryginalność oraz estetykę wykonania pracy. Jury po ocenie przyniesionych przez uczniów prac wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych. Nagrody zostały rozdane przed feriami zimowymi.

      A oto wyniki w poszczególnych kategoriach:

      klasy I-III
      I miejsce: Karina Płaska (klasa 2)
      II miejsce: Anna Postawa (klasa 3)
      III miejsce: Kornelia Lis (klasa 1)

      wyróżnienie: Alan Dobrakowski (klasa 1)

      klasy IV-VIII
      I miejsce: Aleksandra Zatoń (klasa 5)
      II miejsce: Filip Zatoń (klasa 6)
      III miejsce: Aleksandra Postawa (klasa 6)

      Wszystkim uczestnikom i laureatom konkursu dziękujemy za piękne kartki i zapraszamy do udziału w przyszłej edycji konkursu.

     • Finał Szlachetnej Paczki

      18.12.2022

      Wolontariusze Szkolnych Kół  Wolontariatu z Widzowa i z Kruszyny składają serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom, którzy wsparli akcję „Szlachetna Paczka”.

      Dzięki Państwa niezwykłej ofiarności i ogromnemu zaangażowaniu mogliśmy spełnić  potrzeby rodziny Pana Jana mieszkającej na terenie naszej gminy. Zebrana kwota w wysokości 3738,10 zł pozwoliła na zakup:

      - lodówki

      - odkurzacza

      - kołdry i pościeli

      - butów i odzieży

      - produktów spożywczych

      - środków czystości

      - artykułów szkolnych

      Zgromadzone i zakupione produkty spożywcze, środki czystości, poduszki, kołdry, pościel, buty i odzież zostały pięknie zapakowane i dostarczone obdarowanej rodzinie.

      Słowa podziękowania kierujemy do: dyrektora Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie, dyrektora Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie, nauczycieli, rodziców, uczniów, pracowników Urzędu Gminy Kruszyna, radnych Gminy Kruszyna, prywatnych przedsiębiorców z terenu Gminy Kruszyna oraz wszystkich mieszkańców naszej gminy, którzy wsparli tę szlachetną akcję.

      Drodzy Darczyńcy, nasze wspólne działanie sprawiło, że po raz kolejny mogliśmy uszczęśliwić potrzebującą rodzinę. Najbardziej cieszy fakt, że udało nam się spełnić kluczowe potrzeby rodziny-  zakupić lodówkę, odkurzacz, kołdrę i poduszki. Wywołanie uśmiechu na twarzach obdarowanych jest najważniejszą formą podziękowania.

      Wszystkim ludziom dobrej woli życzymy, by uśmiech zawsze gościł na ich twarzach, a okazane dobro powróciło. Mocno wierzymy, że: „(…) ludzi dobrej woli jest więcej (…) że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim.”

       

       

     • Mikołajki

      06.12.2022

      Z okazji Dnia Świętego Mikołaja wszystkim dzieciom -
      tym mniejszym  i większym -
      moc serdeczności, prezentów i uśmiechu
      w tym szczególnym dniu!

     • SZKOLNY KONKURS JĘZYKOWO-PLASTYCZNY „WORD”

      05.12.2022

           Od tego roku organizowany jest w naszej szkole konkurs  promujący  jeden ze sposobów  uczenia się nowych słówek w języku obcym. Uczenie się nowych słów poprzez obrazowanie ich znaczenia, to atrakcyjny i skuteczny sposób szczególnie wśród  młodszych uczniów. W tym konkursie uczniowie wykorzystują ciekawe techniki plastyczne, by pokazać co słowo znaczy.

       W bieżącym roku szkolnym uczniowie kl. IV-VI przygotowali wiele estetycznych, pomysłowych i wykorzystujących różne materiały i techniki plastyczne prac. Rozstrzygnięcie konkursu zorganizowanego przez  p. Anitę Gałkowską- Galas miało miejsce 2 grudnia 2022r.

           Przy ocenie pracy ważny jest wybór techniki plastycznej, materiały z których praca została wykonana, czytelność, staranność i samodzielność w wykonaniu pracy.

        Celem konkursu jest:

      • Promowanie wśród uczniów postawy odpowiedzialności za proces samodzielnego uczenia się i rozwijania umiejętności językowych.
      • Motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego, a w szczególności na umiejętności ułatwiania uczenia się nowego słownictwa.
      • Stworzenie uczniom możliwości sprawdzenia swoich umiejętności językowych i plastycznych we współzawodnictwie z innymi uczniami szkoły.
      • Wypracowanie u uczniów poczucia estetyki i staranności.
      • Rozwijanie uzdolnień uczniów.
      • Podniesienie samooceny uczniów.

      Wyniki konkursu:      
                              

      Miejsce I    Szymon Jędrzejkiewiczkl.IV                    

      Miejsce II   Eryk Kręciwilkkl.V            

      Miejsce III Oliwier Bera kl.V    

 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • Deklaracja dostępności:  

  Deklaracja_dostepnosci.docx