• Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

      30.08.2022

      Rozpoczęcie roku szkolnego odbywać się będzie zgodnie z harmonogramem:

      • 8:00 Msza Święta w Kościele parafialnym w Widzowie
      • ok. godziny 9:00 przejście do budynku szkoły

      Uczniów klasy I, II, III, IV  zapraszamy na spotkanie w dotychczasowej sali gimnastycznej z Dyrekcją i Wychowawcami.

      Uczniów klas V, VI, VIII zapraszamy na spotkanie z Wychowawcami bezpośderdnio w salach lekcyjnych.

      Do zobaczenia!

     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego!

      24.06.2022

       

      Baczność! Poczet sztandarowy szkoły wprowadzić!
      Do hymnu! 


      Tak rozpoczęła się część oficjalna zakończenia roku szkolnego. Uczniowie klasy trzeciej oraz uczniowie klasy ósmej zaprezentowali program artystyczny, po którym głos zabrała Pani Dyrektor. Rozpoczął się bowiem czas wręczenia nagród, dyplomów, świadectw z biało-czerwonym paskiem i innych wyróżnień. Nie obyło się bez wzruszeń, miłych wspomnień oraz radości z rozpoczynających się wakacji.

      Koniec roku szkolnego to wyjątkowa chwila dla uczniów klasy trzeciej, bo chociaż nie opuszczają murów naszej szkoły, to rozpoczynają w niej kolejny etap.
      Życzymy Wam kochani trzecioklasiści, by wrzesień był dla Was początkiem czegoś nowego!

      Koniec roku szkolnego to szczególny czas dla ósmoklasistów, stają się bowiem absolwentami. Po wielu latach pobytu w szkole, gdzie zdobywali wiedzę, kształtowali swoje charaktery i rozwijali swoje pasje i zainteresowania opuszczają ,,szkolne mury", by rozpocząć kolejny etap swojej edukacyjnej drogi. 
      Drodzy absolwenci, życzymy Wam powodzenia, radości i samych sukcesów w dalszym odkrywaniu świata!

      Drodzy uczniowie! Życzymy Wam wszystkim wesołych, słonecznych i bezpiecznych wakacji. Miłego wypoczynku i uśmiechu na codzień. Do zobaczenia we wrześniu!

     • Wycieczka do Opola

      13.06.2022

      W dniu 10 czerwca 43 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyło w wycieczce do Opola. Zwiedzili Muzeum Wsi Opolskiej i ZOO. Wyprawa do skansenu była dla dzieci nie tylko bezcenną lekcją historii oraz wiedzą o folklorze i obrzędowości ale również okazją do spaceru w pięknym otoczeniu, gdzie pośród drzew, łąk i wiejskich ogródków warzywno-kwiatowych mogli odpocząć i zrelaksować się. W zoo dzieci poznały różne ciekawe gatunki zwierząt. Przez cały dzień towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda oraz świetne humory. Wszyscy wrócili zadowoleni, pełni wrażeń i bogatsi w wiedzę historyczno - przyrodniczą.

     • Zdjęcie z Pucharem Polski

      14.06.2022

      9 czerwca uczniowie naszej szkoły dzięki zaproszeniu właścicieli firmy „Tomex” Materiały Budowlane w Kłomnicach uczestniczyli w uroczystości odwiedzin Pucharu Polski zdobytego przez Raków Częstochowa. Organizatorzy zadbali o słodki poczęstunek dla dzieci oraz smaczne kiełbaski z grilla. Oprócz tego uczniowie mogli z bliska podziwiać Puchar Polski i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Radość dzieci była ogromna, co można zobaczyć na załączonych zdjęciach. Firma „Tomex” wspiera również nasz klub uczniowski Polonia-Unia Widzów. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie

     • Maraton Czytelniczy…

      14.06.2022

      3 czerwca  uczniowie klas I-III  naszej szkoły wraz z wychowawczyniami skorzystali z zaproszenia i wzięli udział w Maratonie Czytelniczym „Przez lasy i góry w towarzystwie literatury” w XXI Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom powiązanym z Rokiem Marii Konopnickiej, Wandy Rutkiewicz oraz Romantyzmu Polskiego w Częstochowie.

      Organizatorzy w/w maratonu to: Biblioteka Publiczna im. dr. Wł. Biegańskiego, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna Regionalnego Ośrodka  Doskonalenia  Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego, Szkoła Podstawowa nr 39 im. Marii Konopnickiej oraz Szkoła Podstawowa nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. M.Skłodowskiej – Curie w Częstochowie.

       

      Maraton obył się zdalnie na platformie ClickMeeting. Dla najmłodszych uczniów swój czas poświęciła p. Agnieszka Lipińska , starszy inspektor Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta, która odczytała fragment książki M. Konopnickiej pt.:” Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”.

      Jest nam bardzo miło, że w tak nietuzinkowy sposób uczniowie zaznajomili się z twórczością Marii Konopnickiej.

     • Dzień Dziecka na wesoło

      14.06.2022

      „Dzieci i zegarki nie mogą być stale nakręcane. 
        Trzeba im także pozwolić chodzić”
      Jean- Paul Sartre

         Co się stanie kiedy dosypiemy sody z brokatem do octu? Albo czy można zrobić chmurę burzową   w szklance? Na te i inne pytanie odpowiedzi poznali uczniowie klas I – III podczas warsztatów sensorycznych zorganizowanych z okazji Dnia Dziecka. Z użyciem ogólnie dostępnych produktów spożywczych i higienicznych uczniowie przeprowadzali proste, ale jednocześnie efektowne doświadczenia. Wspólnie stworzyliśmy między innymi : wulkan, z którego wypłynęła kolorowa piana, zrobiliśmy lampę „lawę” oraz pachnącego gniotka- ciągutka. Podczas warsztatów zaangażowane były wszystkie zmysły: wzrok, węch słuch, dotyk a nawet smak. Eksperymenty były w 100% bezpieczne i łatwe do wykonania samemu w domu.

         Ponadto nasi najmłodsi uczniowie zaskoczyli wszystkich swoją bogatą wyobraźnią tworząc ciekawe ,  kolorowe gry planszowe. Wiele radości mieliśmy potem, kiedy razem w nie zagraliśmy.
         Uczniowie klasy I wzięli również  udział w I Klasowych Mistrzostwach Układania Puzzli.
      Na boisku szkolnym rozegrano zaś  Mistrzostwa Piłki Nożnej klas I-III.
      Starsi uczniowie natomiast wybrali się na integracyjne wyjazdy  rowerowe. W planach było m.in. ognisko,  smażona rybka czy pizza.
      Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli Dzień Dziecka świętować w podobny sposób.
      Zapraszamy do fotorelacji.
       

     • 1 czerwca

      01.06.2022

      Drogie Dzieci!

      Z okazji Dnia Dziecka życzymy,

      aby uśmiech zawsze gościł na Waszych twarzach, 

      każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł za sobą

      wiele pozytywnych doświadczeń.

      Niech Wasze marzenia się spełniają.

      WSPANIAŁEGO DNIA DZIECKA

      życzą Nauczyciele i Dyrekcja Szkoły

     • Egzamin ósmoklasisty 2022 dobiegł końca!

      29.05.2022

      W dniach 24-26 maja br. odbył się egzamin ósmoklasisty, do którego przystąpiło 15 uczniów klasy ósmej.

      Przez trzy dni ósmoklasiści wykazywali się swoją wiedzą zdobytą w czasie nauki w szkole podstawowej. Pierwszego dnia zmierzyli się z pytaniami z języka polskiego, które dotyczyły ,,Zemsty" Aleksandra Fredry. Drugiego dnia egzaminów uczniowie spotkali się z ,,Królową Nauk" - matematyką, gdzie nie zabrakło zadań z zakresu potęg, pierwiastków i twierdzenia Pitagorasa. Ostatniego dnia uczniowie odpowiadali na zadania z zakresu języka angielskiego, gdzie musieli m.in. napisać e-maila do kolegi z Anglii, w którym trzeba było poinformować o zepsutym telefonie komórkowym.

      Wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty będą znane 1 lipca 2022r.
      Wyniki zostaną udostępnione dla uczniów w ZIU (link).
      Zaświadczenia o wynikach będą wydawane uczniom 8 lipca 2022r. 


      Mamy nadzieję, że wszyscy nasi uczniowie osiągną satysfakcjonujące wyniki i dostaną się do wybranych przez siebie szkół ponadpodstawowych. 

     • Życzenia dla Ósmoklasistów

      23.05.2022

      Drodzy Ósmoklasiści

      kończycie właśnie pierwszy z ważnych edukacyjnych etapów. Przed Wami ostatnie, wieńczące ośmioletni wysiłek wyzwanie – egzamin ósmoklasisty. Egzamin, który z jednej strony zamyka pewien bezpieczny czas spędzony w oswojonych przestrzeniach szkoły podstawowej, a z drugiej otwiera drzwi do przyszłości w wymarzonej szkole.

      W tym jakże dla Was ważnym dniu, życzę przede wszystkim spokoju, który pozwoli Wam skupić myśli i skoncentrować wszystkie swoje siły. Jestem przekonana, że lata wytężonej, rzetelnej pracy przyniosą oczekiwany efekt, że egzamin stanie się tylko formalnym i oczywistym potwierdzeniem waszej gotowości do zrobienia kolejnego kroku w drodze do realizacji swoich marzeń.

      Życzę Wam zadowalających wyników, które staną się początkiem nowej edukacyjnej przygody i jednocześnie fundamentem kolejnych sukcesów, pomagającym realizować pasje i konsekwentnie zmierzać w wytyczonym celu.

      Trzymam za Was kciuki! Powodzenia!

      Urszula Bauer

      Śląska Kurator Oświaty

     • Memoriał Bogdana Tylikowskiego

      19.05.2022

      Już po raz piętnasty na obiektach stadionu Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego Polonia -Unia Widzów odbyły się Mistrzostwa Regionalne w piłce nożnej chłopców „Memoriał Bogdana Tylikowskiego”. Rywalizowano w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii U 15 w turnieju I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Witkowic, drugie miejsce Szkoła Podstawowa z Gidel, a trzecie Szkoła Podstawowa w Lgocie Małej, czwarte miejsce przypadło gospodarzom.

      Natomiast w kategorii chłopców U 12 w Mistrzostwach pierwsze miejsce przypadło Szkole Podstawowej w Widzowie, która wygrała 10-0 ze Szkołą Podstawową w Zawadzie  i Konarach,10-0 ze Szkołą Podstawową w Kruszynie i 6-1 ze Szkołą Podstawową w Żytnie. W Memoriale Bogdana Tylikowskiego najlepszym bramkarzem został Igor Bartnik ze S.P. w Widzowie, najlepszym zawodnikiem został Franciszek Zawada ze Szkoły Podstawowej w Żytnie, a tytuł najlepszego strzelca przypadł autorowi 20 bramek Mateuszowi Siwemu ze Szkoły Podstawowej w Widzowie.

      Mistrzostwa zostały zorganizowane dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Częstochowie i samorządu Gminy Kruszyna

      W Mistrzostwach Regionalnych uczestniczyło 80 uczniów a sam turniej był doskonałą okazją do kultywowania tradycji, promocji aktywności fizycznej dzieci i młodzieży oraz przekazania prozdrowotnych, społecznych, edukacyjnych i wychowawczych wartości sportu.

     • Egzamin ósmoklasisty 2022 

      17.05.2022

      24-25-26 maja br. uczniowie ósmej klasy przystąpią do egzaminu zewnętrznego z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Wynik egzaminu będzie miał wpływ na proces rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. W zakładce EGZAMIN ÓSMOKLASISTY są zamieszczone różne informacje, materiały i porady np. jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym. Zachęcamy do zaglądania na internetową stronę naszej szkoły i życzymy powodzenia na egzaminie!  

     • ,,Europo Witaj Nam"

      29.06.2022

      19 maja 2022r. w naszej szkole odbyło się przedstawienie pt. „Europo Witaj Nam”. W przygotowaniu i realizacji przedstawienia wzięli udział uczniowie klasy VII pod kierunkiem pani Anity Gałkowskiej- Galas.

      Spotkaliśmy się ,, by podczas programu artystycznego,
      konkursów językowych, piosenek w języku angielskim, uświadomić wszystkim, jak ważna jest w dzisiejszych czasach
      znajomość języków obcych. Nauka języków obcych jest niezwykle przydatna podczas podróży zagranicznych, oglądania filmów czy czytania książek w oryginale. To tylko niektóre przykłady wykorzystania tej umiejętności.  Już Johann Wolfgang von Goethe był tego świadom, bo uważał, że
      – „Iloma językami mówisz, tylekroć stajesz się nowym człowiekiem”.

      Uczniowie włożyli dużo serca w odgrywane przez siebie postacie w przedstawieniu. W ich grze widać było wykonaną przez nich pracę, wiele prób i długich przygotowań żeby wszystko się udało. Znakomicie poradzili sobie ze scenkami, swoje kwestie wypowiadali w sposób naturalny  i wszyscy stanęli na wysokości zadania. Młodzi artyści wykazali się zdolnościami aktorskimi które wprawiły szkolną publiczność w dobry nastrój. Występ klasy VII przyjęty został z dużym zainteresowaniem i gromkimi brawami, a sami wykonawcy zyskali poczucie satysfakcji z dobrze wykonanej pracy.

     • Wyniku konkursu - KANGUR MATEMATYCZNY 2022

      23.05.2022

      Znamy już wyniki tegorocznego konkursu Kangur Matemtyczny 2022.  Jest to konkurs o zasięgu międzynarodowym i sam udział jest już dużym wyróżnieniem.  Zadania są o zróżnicowanym stopniu trudności, wymagające logicznego myślenia i wiedzy ponad program swojej klasy.

      Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły odnieśli sukcesy w tym konkursie. Z dumą informujemy, że 4 uczestników uzyskało wspaniałe wyniki. Czas na przedstawienie zwycięzców, oto oni:

      Kategoria MALUCH:

       Eryk Kręciwilk kl.4 – wyróżnienie

      Amelia Rak kl. 4 – wyróżnienie

      Dominik Płaska kl.4 – wyróżnienie

      Kategoria KADET:

      Zuzanna Musiał  kl.7 – wyróżnienie

       

      Gratulujemy wspaniałych wyników i życzymy dalszych sukcesów matematycznych !

     • ,,Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”

      01.05.2022

      Uczniowie naszej szkoły zwracają się z prośbą o wsparcie akcji ekologicznej do której przystąpili:

      ,, Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.

      Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży szkolnej na temat zasad postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz praktyczne przeciwdziałanie zanieczyszczeniu Ziemi tym sprzętem. Za zebrane kilogramy sprzętu szkoła zyska nagrody w postaci sprzętu biurowego lub sportowego. Szczegóły akcji dostępne są na stronie internetowej Rodzaje elektrośmieci | Dzieci Zbierają Elektrośmieci (dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl)

      W tygodniu uczniowie przejdą z ulotkami informacyjnymi w Widzowie i pobliskich miejscowościach. Na tablicach ogłoszeniowych zostaną również rozwieszone plakaty dotyczące zbiórki elektrośmieci. Akcja trwa od 9 do 24 maja. Elektrośmieci można przywozić do oczyszczalni ścieków w Widzowie w godzinach pracy oczyszczalni.

      Zbieramy: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP.

      NIE ODBIERAMY TONERÓW I ŚWIETLÓWEK

      Serdecznie dziękujemy

      za dotychczasowe wsparcie wszelkich akcji organizowanych przez społeczność uczniowską.

     • ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA ORAZ ŚWIĘTO FLAGI

      29.04.2022

      Święto Flagi wypada 2 maja. Jest to stosunkowo młoda tradycja, której data w Polsce została wybrana ze względu na bliskie sąsiedztwo dwóch innych okazji patriotycznych, czyli Święta Pracy (1 maja) i Święta Konstytucji (3 maja).

      Święto Flagi zostało ustanowione w Polsce uchwałą z dnia 20 lutego 2004 roku jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Nie bez znaczenia dla pomysłu wprowadzenia święta były praktyki z okresu PRL-u, kiedy celebrowano jedynie Święto Pracy, natomiast konsekwentnie pomijano obchody 3 maja. Z tego powodu po 1 maja flaga państwowa błyskawicznie znikała z ulic i bezwzględnie nie wolno było jej pokazywać w następnych dniach, co miało wymazać pamięć o Konstytucji 3 maja.

      Oficjalny wygląd polskiej flagi został ustalony podczas Sejmu Królestwa Polskiego w 1831 roku, w prawie państwowym zatwierdzono go zaś w 1919 roku. Biel to oczywiście symbol czystości, czerwień oznacza z kolei odwagę i przelaną krew.

      Dzień Flagi stanowi rodzaj hołdu dla jednego z najważniejszych symboli narodowych i został wprowadzony w celu propagowania wartości patriotycznych. Wywieszając biało-czerwoną flagę, główny symbol Narodu i Państwa zamanifestujemy nasze przywiązanie do polskiej tożsamości i tradycji. Przez wywieszenie flagi w dniach świąt narodowych pokażmy, że dumnie jest być Polakiem! Okażmy swój patriotyzm, szacunek dla tradycji.

      Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

      Po odzyskaniu niepodległości już w 1919 roku 3 maja został ogłoszony świętem narodowym. W preambule pierwszej uchwalonej przez sejm konstytucji z 1921 roku nawiązywano do Ustawy majowej tak treścią, jak stylizowanym językiem. Jej przywołanie było dowodem tradycji i ciągłości państwowości polskiej. W roku 1925 dzień ten uzyskał dodatkowo sankcję religijną: ustanowiono tego dnia, prócz święta państwowego, także religijne. Ten splot narodowego i katolickiego charakteru święta doprowadził do ostrej krytyki ze strony ugrupowań lewicowych, choć nikt nie kwestionował nośnych wartości konstytucyjnej tradycji. Lewica jednak w takiej sytuacji szczególnie akcentowała obchody innego dnia: pierwszomajowego święta pracy. W czasie II wojny Polacy na emigracji i w kraju również obchodzili święto 3 Maja, znów symbolizujące opór i walkę z okupantem. Przełom przyniósł rok 1990. Nowo wybrany Sejm i Senat powróciły do tradycji i proklamowały dzień 3 maja świętem państwowym.

      Konstytucja 3 maja 1791 jest symbolem dążeń do odzyskania niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej, niezależnie od przeszkód wewnętrznych i zagrożeń zewnętrznych.

     • "Kwadrans Matematyczny"

      02.05.2022

      27 kwietnia w Szkole Podstawowej im B. Prusa w Garnku odbył się VII Powiatowy Konkurs „Kwadrans Matematyczny”. Konkurs adresowany był dla uczniów klas VII. Naszą szkołę reprezentowali Igor Gonera oraz Seweryn Tarnowski.

      Rywalizacja konkursowa maiła formę pisemnego testu, który składał się z 16 zadań zamkniętych i 4 otwartych. Czekając na wyniki po wysiłku umysłowym uczniowie integrowali się przy wspólnym poczęstunku. Dzień ten okazał się szczęśliwy dla Seweryna Tarnowskiego, który otrzymał wyróżnienie. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy, a laureaci nagrody.

      Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Dzień Ziemi w Nadleśnictwie Gidle

      21.04.2022

      W czwartek 21.04.2022r. uczniowie klas IV-VIII pod opieką nauczycieli udali się na zajęcia edukacyjne do Nadleśnictwa Gidle.

      Celem wycieczki było zapoznanie się z tematyką ochrony środowiska przyrodniczego w związku z obchodami Światowego Dnia Ziemi.

      Po przyjeździe na miejsce przywitała wszystkich uśmiechnięta p. Ewelina Nowak (leśnik), która wprowadziła nas w interesującą wiedzę przyrodniczą. Dowiedzieliśmy się różnych ciekawostek, dotyczących pracy w nadleśnictwie i odpowiedzialnej roli leśniczego. Przypomnieliśmy sobie formy ochrony przyrody w Polsce, a przede wszystkim te w naszej najbliższej okolicy.

      Prezentacja, którą wyświetlała nam Pani, omawiając każdy slajd, zawierała piękne zdjęcia roślin i zwierząt.

      Podsumowując spotkanie, wymieniliśmy zasady, dzięki którym możemy pomóc Ziemi:

      - Nie wyrzucaj śmieci do lasu.

      - Zmniejsz zużycie wody.

      - Nie wypalaj traw na wiosnę.

      - Segreguj odpady.

      - Nie marnuj żywności.

      - Oszczędzaj prąd.

      - Oddawaj elektroniczne śmieci do specjalnych punktów.

      - Przeznacz plastikowe nakrętki na akcje charytatywne.

      - Zrezygnuj z jednorazowych sztućców, kubeczków i słomek.

      - Niepotrzebne zabawki oddawaj innym.

      - Używaj naturalnych detergentów (sody, octu, kwasku cytrynowego)

      Zapamiętaj! – TO OD NAS ZALEŻY LOS ZIEMI!

      Po prezentacji i rozmowie nadszedł czas na pracę twórczą - podzieleni zostaliśmy na grupy, aby przygotować prace plastyczne, dotyczące Dnia Ziemi. Przy użyciu pisaków, ołówków, farb, bibuły wykonane zostały kolorowe plakaty, które zabraliśmy ze sobą do szkoły.

      Miłym akcentem pod koniec wspólnej wyprawy okazała się integracja przy ognisku.

      Mimo deszczowej pogody, która nam towarzyszyła od rana, udało się zrealizować zamierzony cel. Pojawił się ,,przyrost” wiedzy ekologicznej, były integracja i dobra zabawa.

 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • Deklaracja dostępności:  

  Deklaracja_dostepnosci.docx