• Euroweek – tu się działo…

      25.10.2019

                  W dniach 1-5 października 2019r. uczniowie naszej szkoły już po raz drugi brali udział w obozie językowym „Euroweek”, tym razem w Lądku Zdroju. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych w języku angielskim przez wolontariuszy z Wietnamu, Hondurasu i  Indonezji, mających wykształcenie pedagogiczne i doświadczenie w pracy z młodzieżą. Zajęcia były prowadzone w formie warsztatów i miały na celu rozwijanie kreatywności, przedsiębiorczości, budowanie pewności siebie, promocję nauki języków obcych, rozwój zdolności komunikacyjnych w języku angielskim, integrację wielokulturową oraz poznanie kultury innych krajów.

               Dzięki temu wyjazdowi uczniowie naszej szkoły zintegrowali się z uczniami z innych szkół, podnieśli kompetencje językowe, ale również świetnie się bawili.

     • IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

      04.10.2019

      Nauka przez zabawę to najlepszy sposób na zrozumienie zasad, którymi kieruje się matematyka.
      4 października 2019 w naszej szkole przeprowadzono konkursy związane ze znajomością tabliczki mnożenia. Uczniowie poszczególnych klas podczas lekcji matematyki zostali podzieleni na grupy i rywalizowali pomiędzy sobą rozwiązując zadania związane z tabliczką mnożenia. Liczyła się szybkość, spostrzegawczość, logiczne myślenie, odnajdywanie pewnych różnic i oczywiście królowała znajomość tabliczki mnożenia. Po rywalizacji grupowej każdy uczeń mógł sprawdzić swoją wiedzę w indywidulanym konkursie - rozwiązując tabliczkę mnożenia na czas. Mistrzami 
      TabliczkiMnożenia w III Szkolnym konkursie tabliczki mnożenia zostali:

      I miejsce Kinga Drogosz
      II miejsce Jakub Krok
      III miejsce Ewa Tutaj


      Gratulujemy!

     • VII Dyktando Niepodległościowe  „Po polsku o historii"

      24.10.2019

      1. października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Dyktandzie Niepodległościowym.

      Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” to wyjątkowy
      projekt edukacyjny.

       Rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie staje się okazją do uczenia się historii                       i refleksji nad językiem ojczystym.
      W tekstach  pojawiają się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem
      niepodległości przez Polskę, dzięki czemu konkurs staje się żywą lekcją patriotyzmu.

      Dyktando zostało przeprowadzone w dwóch kategoriach wiekowych: klas IV-VI               i VII-VIII. Wszystkim uczestnikom składamy serdeczne gratulacje!

     • Hello, Bonjour, Hola, czyli Europejski Dzień Języków Obcych

      04.10.2019

      Jest to  międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września.  Jego celem jest zachęcanie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej. Z tej okazji organizowane są w całej Europie wszelkiego rodzaju konkursy i wydarzenia, które zachęcają do nauki języków. Również w naszej szkole dzień ten był wyróżniony niezwykłym wydarzeniem. Uczniowie przedstawiali wybrane kraje europejskie, przybliżali ich zarys, położenie, walutę, ciekawostki  i podstawowe zwroty w języku danego kraju. Były plakaty, prezentacje multimedialne, fiszki i przepyszne dania kuchni greckiej, bułgarskiej, holenderskiej, włoskiej i polskiej.

      Na uzupełnienie tego wydarzenia niech posłuży sentencja  poety  Johanna Goethego - ,,Kto nie zna języków obcych, nie wie nic o własnym” oraz niemieckiego polityka,  byłego kanclerza Niemiec - Willy Brandta - „ Jeśli coś Ci sprzedaję, mówię w Twoim języku. Jeśli to ja kupuję, dann müssen Sie Deutsch sprechen.”  

       

     • 80. ROCZNICA KRWAWEGO PONIEDZIAŁKU W WIDZOWIE

      12.09.2019

      Wrzesień to miesiąc szczególny dla nas, Polaków, dla naszej pamięci historycznej i tożsamości narodowej.

      W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, najtragiczniejszego wydarzenia XX wieku. Wojna pozostawiła po sobie rany do dziś niezagojone. Do dziś nie wiemy, gdzie  zostały pochowane ciała sześciu milionów Polaków, którzy ginęli na wszystkich frontach wojny czy w obozach zagłady. W czasie wojny ginęli wszyscy: dzieci, starsi, wojskowi, cywile, prości i uczeni. Wojna dotknęła wszystkich Polaków. Nie oszczędziła również mieszkańców Widzowa i okolic.

      Każdego roku  na pamiątkę poniedziałku 4 września 1939 roku, kiedy to hitlerowcy dokonali egzekucji na bezbronnej ludności Widzowa, spotykamy się pod pomnikiem przy ul. Żwirki i Wigury, by oddać hołd poległym. Rozstrzelano wówczas 12 osób. Z rąk hitlerowców zginęli: Bolesław Kociński, Bolesław Śpiewak, Józef  Woldan, Stanisław Woldan, Tomasz Cudak, Jan Musiał, Wincenty Sambor, Bolesław Sambor, Wincenty Adamczyk, Piotr Olczyk, Władysław Olczyk, Władysław Karczewski.

      Śmierć tych ludzi nie była potrzebna!

      Nie możemy nigdy zapomnieć o tych krwawych wydarzeniach. Naród, który traci pamięć przestaje być narodem.

       

       

     • INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2019/2020 # PRZERWANY MARSZ

      11.09.2019

      Po wakacjach przyszliśmy do szkoły 2-go września, w 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej. Była to szczególna uroczystość, bo nowy rok szkolny rozpoczęliśmy razem z Polskimi Dziećmi Wojny. Polskie Dzieci Wojny to nasze Babcie i nasi Dziadkowie-ostatni świadkowie września 1939 roku.  Swoją obecnością zaszczycili nas: p. Lucyna Wiktorowicz, p. Genowefa Zatoń, p. Stefan Rorat i p. Eugeniusz Śliwakowski.

      Naszym zamiarem było, aby udział w tej uroczystości przedstawicieli wojennego pokolenia w sposób symboliczny dokończył ich przerwaną przed osiemdziesięciu laty edukację. Pięć lat okupacji zabrało im beztroskie dzieciństwo, przysparzając dni pełnych cierpień i smutku. Dzisiaj, poprzez swoją obecność razem z młodym pokoleniem pokazali, że ich poświęcenie, ich dramatyczny i trudny los nie poszedł na marne. Dzięki temu, że oni wytrwali, współczesne młode pokolenie może spokojnie rozpocząć edukację pod okiem swoich nauczycieli, wychowawców i opiekunów.

      Uczniowie naszej szkoły, udziałem w projekcie „Przerwany Marsz”, podjęli próbę stosownego podziękowania pokoleniu Dzieci Wojny za to co zrobili dla Polski, mimo tego, że czas okupacji, który naznaczył ich dzieciństwo, z pewnością skruszył przekonanie o dobru drzemiącym w ludziach i sprawiedliwości dziejowej.

      Po osiemdziesięciu latach od tamtych dni chcieliśmy symbolicznie zamknąć Ich Przerwany Marsz i otworzyć nasze ramiona wobec tych, którzy mogą mieć poczucie odtrącenia, zapomnienia i zmarginalizowania zarówno w narracji okupacyjnej, jak i świadomości, co to znaczy być dzieckiem w czasie wojny. Zdajemy sobie sprawę, jak mocno w psychice dziecka utrwaliły się obrazy przemocy czy śmierci, ale mimo wszystko oni przeżyli, wytrwali! Uparcie wznosili fundamenty swojej egzystencji, która łaknęła normalności, bezpieczeństwa, nocy bez strzałów, snów bez koszmarów i łez. Tym właśnie wznieśli fundamenty Polski, w której dzisiaj żyjemy.

      To spotkanie z Polskimi Dziećmi Wojny, było dla nas ostrzeżeniem przed lekkomyślnością w „sianu burz” i jednocześnie stało się wspólnotowym zawołaniem o Pokój. Przywołaliśmy słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: „Prawdziwy pokój jest owocem sprawiedliwości, cnoty moralnej i gwarancji prawnej, która czuwa nad pełnym poszanowaniem praw oraz obowiązków i równym rozdziale dobrodziejstw i ciężarów(…)”.

      Drodzy Uczniowie! Niech nowy rok szkolny przyniesie Wam wiele sukcesów oraz spełnienie wszelkich zamierzeń. Oby nadchodzące miesiące były nie tylko czasem wytężonej pracy, ale niosły ze sobą także wiele radości i zadowolenia z rozwoju własnych zainteresowań i uzdolnień.

      Szanowni Rodzice! Życzymy Wam wielu powodów do dumy z osiągnięć Waszych dzieci.

      Nauczyciele i niepedagogiczni pracownicy oświaty! Niech będzie to rok spokojnej pracy, dającej satysfakcję osobistą i zawodową oraz uznanie otoczenia.

       

     • Nauka się opłaca!!!

      01.07.2019

      W dniu 25 czerwca 2019 roku odbyła się wycieczka dla najlepszych uczniów, której koszty zostały pokryte ze środków własnych gminy. Uczestnicy wycieczki to uczniowie  naszej szkoły ( od klasy IV do klasy VIII i klasa  III gimnazjum)  oraz uczniowie  z pozostałych szkół z terenu gminy Kruszyna.

      Pierwszym punktem wycieczki był przejazd do Zabrza gdzie zwiedzaliśmy Kopalnię Guido. Zjechaliśmy tam na dwa, bardzo dobrze zachowane, poziomy wydobywcze: 170m i 320m. Zjazd „pod ziemię” umożliwiła nam  autentyczna szola (jakby winda), taka sama, jakiej używają górnicy na czynnych kopalniach. Będąc już na dole mogliśmy zobaczyć najstarsze dostępne rejony Kopalni oraz kaplicę świętej Barbary. Przewodnik pokazał nam także w jaki sposób pracują wielkie maszyny górnicze. Mogliśmy się również przejechać elektryczną kolejką podwieszaną.

      Następnie udaliśmy się do Katowic, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Śląskie.

      Późnym popołudniem dotarliśmy do Tarnowskich Gór, do Sztolni Czarnego Pstrąga. Tutaj przepłynęliśmy łódkami 600-metrową podziemną trasę.

      W międzyczasie mieliśmy możliwość odpoczynku i skorzystania z dwudaniowego obiadu.

      Do domu wróciliśmy cali i zdrowi, z głową pełną wrażeń.

     • Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

      01.07.2019

          W środę 19 czerwca w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Widzowie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Dla niektórych był to trudny rok, dla innych obfitujący w różnorodne sukcesy. Osiągnięć było wiele: plastyczne, sportowe, w dziedzinie ortografii, literatury. Wielu uczniów pracowało w charakterze wolontariuszy, za co również zostali nagrodzeni. Wyróżnieni zostali też uczniowie, którzy nie opuścili ani jednego dnia nauki w szkole. Najważniejsze jednak były nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce oraz wzorowe zachowanie. Było ich bardzo dużo, z czego rodzice, nauczyciele mogą być dumni. Tradycją naszej szkoły jest wybranie Najlepszej Absolwentki i Najlepszego Absolwenta. Takie tytuły w tym roku otrzymali: Kamila Kluska, Oskar Półrola- uczniowie gimnazjum oraz Wiktoria Chamara, Kamil Wolniaczyk- uczniowie szkoły podstawowej. Pani dyrektor Ewa Kosińska nagrodziła także tych, którzy najlepiej zdali egzaminy: gimnazjalny- Kacper Kołaczkowski oraz ósmoklasisty- Kamil Wolniaczyk. Przed nimi jeszcze czas rekrutacji do średnich szkół. Życzymy wszystkim absolwentom, aby ich marzenia związane z dalszą edukacją się spełniły.

        Wakacje dla uczniów to zapewne najbardziej wyczekiwany okres w roku, więc życzymy im słońca i wielu wrażeń, do zobaczenia we wrześniu.

     • „Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje” - rozdanie nagród

      18.06.2019

      W dniu 10 czerwca 2019 r., w sali koncertowej częstochowskiego Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, odbyła się uroczystość rozdania nagród laureatom IX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje”. Wzięła w niej udział Prezes KRUS dr Aleksandra Hadzik.

      Licznie zgromadzeni goście, m.in. Poseł na Sejm RP i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szymon Giżyński oraz parlamentarzyści z województwa śląskiego, a także wójtowie gmin zapoznali się z osiągnięciami tegorocznych laureatów finału wojewódzkiego konkursu. Prezes KRUS wyraziła  zadowolenie z rosnącej popularności organizowanego przez Kasę konkursu plastycznego dla dzieci ze szkół wiejskich.

      W tym roku w etapie wojewódzkim Konkursu Plastycznego dla Dzieci uczestniczyła rekordowa liczba dzieci z województwa śląskiego – nadesłano 990 prac z ponad 100 szkół.

      Uczeń naszej szkoły Mateusz Czopik uzyskał III miejsce.

       Serdecznie gratulujemy!

       

       

     • Wyjazd do CZARODZIEJSKIEJ ZAGRODY

      23.06.2019

      W dniu 10 czerwca uczniowie  klasy I ,II, IV oraz V udali się z wizytą do CZARODZIEJSKIEJ ZAGRODY.

      Cóż to za czarodziejskie miejsce? Otóż jest to Pracownia Ceramiki i Sztuk Wszelakich w Kuźnicy Starej. Jej właściciele mieli taki pomysł aby z dwóch budynków gospodarczych stworzyć pracownię ceramiczną, gdzie będą prowadzić warsztaty ceramiczne. Pomysł ten bardzo dobrze się przyjął. Uczniowie z różnych szkół i przedszkoli bardzo chętnie odwiedzają to miejsce.

      My również skorzystaliśmy z okazji aby w/w warsztatach wziąć udział. Okazało się, że nasi uczniowie to prawdziwi artyści. Po otrzymaniu do ręki „bloczku” gliny potrafili „wyczarować” piękne anioły, konie, syreny, gliniane naczynia itd. Teraz wszystkie te rzeczy czekają na wypalenie i ozdobienie, a w miesiącu wrześniu trafią do swoich „twórców”. 

      Uczniowie własnoręcznie czerpali również papier oraz wyrabiali świeczki przez zanurzenie, które tego samego dnia zabrali do domu.

      Na zakończenie naszej wizyty właściciele CZARODZIEJSKIEJ ZAGRODY rozpalili dla nas ognisko, na którym upiekliśmy przywiezione ze sobą kiełbaski – „nasz obiad”.

      Do szkoły wróciliśmy cali i zdrowi, z „głowami pełnymi wrażeń”.

       

     • Dzień Dziecka

      23.06.2019

      W ramach obchodów Dnia Dziecka dla uczniów klas 1, 2, 4 i 5 wychowawczynie przygotowały seans filmowy oraz specjalne konkurencje sportowe. Dzieci brały udział między innymi w skokach na piłce, biegach, turlaniu hh.  Wyścigi rozgrywały się pomiędzy wszystkimi klasami jednocześnie i mimo dużej różnicy wieku pomiędzy klasą 1 a 5 , uczniowie klas młodszych świetnie dali sobie radę w sportowych potyczkach. Na koniec wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni brawami, cukierkami i opaskami na rękę.  Uczniowie rozgrywali między sobą mecze tenisa ziemnego, który w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością.

       Zabawy te udowodniły, że ważne jest nie tylko zwycięstwo lecz przede wszystkim dobra zabawa.

     • Memoriał Bogdana Tylikowskiego

      18.06.2019

      Po raz czwarty na obiektach uczniowskiego ludowego klubu sportowego Polonia Unia Widzów odbył się Memoriał Bogdana Tylikowskiego - byłego dyrektora Szkoły Podstawowej w Widzowie, działacza klubu sportowego w Widzowie, który przez 14 lat sprawował funkcję viceprezesa. Był to wspaniały człowiek, który kochał sport, a w szczególności piłkę nożną i piłkę ręczną. Ku jego pamięci odbyły się cykliczne turnieje w piłkę nożną i piłkę ręczną. Każdy z turniejów poprzedzony był minutą ciszy i zapaleniem zniczy na cmentarzu w Widzowie  przez uczniów i pana Sylwestra Rorata.

      * * * * * * * * * * * * * *

      W dniu 16 maja 2019 r. odbyły się XII mistrzostwa regionalne w piłce nożnej, w których gospodarze pokonali Ostrowy nad Okszą 3-2, Kruszynę 7-0, Gidle 5-1. Wyniki zawodów wyglądają następująco:

      I miejsce SP w Widzowie
      II miejsce SP Ostrowy nad Okszą
      III miejce SP Gidle
      IV miejsce SP Kruszyna

      Najlepszym zawodnikiem został Miłosz Porada ze Szkoły Podstawowej w Widzowie.
      Bramkarzem  turnieju został Oliwier Leśnikowski z Ostrów nad Okszą.
      Najlepszym strzelcem  został  Wojciech Górecki ze Szkoły Podstawowej w Widzowie - zdobywca sześciu bramek.

      * * * * * * * * * * * * * *

      1 maja 2019 roku na boisku tartanowym przy Szkole Podstawowej w Widzowie odbył się turniej piłki ręcznej dziewcząt szkół gimnazjalnych, w który ponownie najlepsze okazały się szczypiornistki z Widzowa. Dziewczęta  pokonały Ostrowy 8-6  i Kruszynę 7-3. Wyniki zawodów wyglądają następująco:

      I miejsce - Widzów
      II miejsce - Ostrowy nad Okszą
      III miejsce Kruszyna

      Najlepszą zawodniczką turnieju została Marzena Żurek ze Szkoły Podstawowej w Widzowie.
      Najlepszą bramkarką została Monika Krupa ze Szkoły Podstawowej w Widzowie.
      Najlepszą rzucającą mistrzostw okazała się Olga Bawor ze Szkoły Podstawowej w Kruszynie - zdobywając dziesięć bramek.

      * * * * * * * * * * * * * *

      3 czerwca odbył się turniej piłki ręcznej, w którym wicemistrzynie powiatu częstochowskiego ze Szkoły Podstawowej w Widzowie pewnie wygrały Mistrzostwa Regionalne pokonując: Rzerzęczyce 5-0, Kruszynę 7-1, Kłomnice 5-3. Wyniki zawodów wyglądają następująco:

      I miejsce - Widzów
      II miejsce - Rzerzęczyce 
      III miejsce -  Kruszyna
      IV miejsce - Kłomnice

      Najlepszą bramkarką turnieju  została Natalia Małolepsza ze Szkoły Podstawowej w Rzerzęczycach.
      Najlepszą rzucającą została Nikola Kuś ze Szkoły Podstawowej w Widzowie - zdobywając 11 bramek.
      Najlepszą zawodniczką  została Aleksandra Postawa ze Szkoły Podstawowej w Widzowie.

      * * * * * * * * * * * * * *

      Trzy najlepsze drużyny cyklicznych turnieji otrzymały pamiątkowe puchary, a najlepsi zawodnicy i zawodniczki otrzymali pamiątkowe statuetki.

      Pomysłodawcą i zarazem organizatorem owych turnieji był pan Sylwester Rorat trener UEFA B, który stara się kontynuować turnirej, który zapoczątkowali razem z panem Tylikowskim.

      Turnieje odbyły się dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Częstochowie i  samorządu gminy Kruszyna z programu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.

 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • Deklaracja dostępności:  

  Deklaracja_dostepnosci.docx