• Powiatowy Konkurs Kreatywny "Niezapominajka"

      03.07.2024

      niezapominajka

      Miło nam ogłosić że w powiatowym konkursie plastycznym „Niezapominajka” uczennica naszej szkoły Zuzanna Kruk zajęła I miejsce.

      ŚWIĘTO POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI to święto polskiej przyrody mające na celu promowanie jej walorów, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski. Święto ma również na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji.

      Organizatorem konkursu był Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 5 w Częstochowieoraz Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków im. Jerzego Dudy – Gracza. Honorowy patronat nad konkursem objęło Nadleśnictwo Złoty Potok. Konkurs adresowany był do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych powiatu częstochowskiego. Uczestnicy brali udział w konkursie indywidualnie.

      Konkurs miał za zadanie:

      • promować walory polskiej przyrody, jej piękno, niepowtarzalność i znaczenie dla naszegożycia, zwrócić uwagę na rośliny, które możemy spotkać na „naszym podwórku”,

      • nawiązując do symbolu niezapominajki uhonorować ważną dla uczestnika osobę,wydarzenie, sytuację lub miejsce.

      Gratulujemy sukcesu!

       

       

      Opiekunowie konkursu: Pani Agnieszka Dróżdż i Pani Anita Gałkowska- Galas

     • „Kreatywna Matematyka”

      03.07.2024

       

      Uczniowie klasy pierwszej mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w ogólnopolskim projekcie „Kreatywna Matematyka”, który został zaprojektowany, aby rozwijać ich umiejętności matematyczne w nowatorski sposób. Projekt ten zakładał odejście od tradycyjnych metod nauczania na rzecz bardziej interaktywnych i angażujących form pracy z liczbami i zadaniami matematycznymi. Dzieci miały możliwość uczestniczenia w różnorodnych grach edukacyjnych oraz zadaniach praktycznych, które miały na celu nie tylko naukę matematyki, ale również rozwijanie kreatywnego myślenia i zdolności do rozwiązywania problemów.

      Podczas innowacji „Kreatywna Matematyka”, uczniowie mieli okazję pracować w grupach, co sprzyjało rozwijaniu umiejętności współpracy i komunikacji. Każde zadanie było starannie zaprojektowane, aby pobudzać ciekawość dzieci i zachęcać je do samodzielnego myślenia.

      Innowacja składała się z ośmiu modułów.

       

      • „Matematyka w przyrodzie”
      • „Matematyka wokół nas”
      • „Geometria ukryta w zabawie”
      • „Matematyczne układanki”
      • „Sensoryczna matematyka”
      • „Matematyczne kodowanie”
      • „Matematyka z jajem”
      • „Klocki matematyczne”

       

      Efekty uczestnictwa w projekcie były bardzo pozytywne. Uczniowie zaczęli podchodzić do przedmiotu z większym entuzjazmem i zainteresowaniem.

     • Świetlica szkolna

      03.07.2024

      Świetlica szkolna była miejscem, gdzie uczniowie spędzali czas po lekcjach. Oto krótkie podsumowanie naszej działalności:

      1. Wsparcie w nauce: Świetlica była miejscem, gdzie uczniowie mogli odrabiać lekcje, korzystając z dostępu do materiałów edukacyjnych i pomocy nauczycieli.

      2. Zajęcia plastyczne i manualne: Organizowaliśmy warsztaty plastyczne, gdzie uczniowie tworzyli prace ręcznie lub przy użyciu różnych technik artystycznych.

      3. Gry planszowe i zabawy: Świetlica była miejscem, gdzie można było zagrać w planszówki, warcaby czy inne gry logiczne. To doskonały sposób na rozwijanie umiejętności społecznych i relaks po lekcjach.

      4. Ciekawe lektury: Dla miłośników książek przygotowaliśmy kącik czytelniczy, gdzie można było posłuchać jak nauczyciel czytał interesujące lektury.

      5. Zajęcia tematyczne: Organizowaliśmy różnego rodzaju zajęcia, takie jak Dzień Dziecka, Dzień Dyni czy Mikołajki. To była okazja do wspólnego świętowania i integracji.

      6. Opieka nad uczniami: Świetlica była miejscem, gdzie uczniowie czuli się bezpiecznie i mogli spędzać czas w miłej atmosferze.

      Dziękujemy wszystkim uczniom za wspólnie spędzony czas w świetlicy! 🌟

      Zapraszamy do fotorelacji.

     • Zakończenie roku szkolnego 2023/2024

      21.06.2024

      W piątek, 21 czerwca, uczniowie naszej szkoły świętowali zakończenie roku szkolnego 2023/2024. To szczególny rok szkolny, ponieważ w tym roku nie żegnamy uczniów klasy ósmej.

      Uroczystość rozpoczęła się krótkim występem artystycznym, przygotowanym przez uczniów klasy III. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, taneczne i aktorskie, co dostarczyło wszystkim dużo radości i wzruszeń.

      Następnie przyszedł czas na rozdanie świadectw. Uczniowie, którzy osiągnęli wybitne wyniki w nauce, otrzymali wyróżnienia. Nie zabrakło również nagród i dyplomów dla uczniów, którzy wyróżnili się w różnych dziedzinach. Od sportu po działalność społeczną – każdy znalazł coś dla siebie.

      Na koniec, chcielibyśmy życzyć wszystkim uczniom wspaniałych wakacji! Niech ten czas będzie pełen radości, odpoczynku i niezapomnianych przygód. Do zobaczenia we wrześniu!

      Dziękujemy za wspólnie spędzony rok szkolny i życzymy wszystkim udanych wakacji! 🌞

       

     • Ogólnopolski konkurs plastyczny dla dzieci

      03.07.2024

      Bezpiecznie na wsi - XIV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci organizowany przez KRUS

       

      W dniu 19.06.2024r. w Częstochowie odbyło się uroczyste podsumowanie wojewódzkiego etapu XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”. Konkurs zorganizowany przez KRUS przy współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz innymi instytucjami miał na celu promowanie bezpieczeństwa i zdrowia dzieci na terenach wiejskich. Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych z obszarów wiejskich, w podziale na dwie grupy wiekowe, dla klas 0-III i IV-VIII. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej w dowolnej technice w formacie A-3, jak najlepiej obrazującej hasło „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”.

      W konkursie powiatowym uczennica Diana Kręciwilk zajęła I miejsce, natomiast Zuzanna Kruk III miejsce, natomiast w konkursie wojewódzkim uczennica Diana Kręciwilk  otrzymała wyróżnienie.

       

      Gratulujemy!

     • Wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego Olimpus 2024

      03.07.2024

      Miło mi poinformować, że w tegorocznej edycji olimpady mamy laureatów.

      Najlepszy wynik uzyskał uczeń klasy V Filip Napora.Uczeń zdobył 234 punkty (97.5%) i otrzymał Dyplom Laureata za II miejsce, oraz nagrodę książkową. W grupie wiekowej klasy V wzięło udział 3239uczestników. Uczennica klasy V Joanna Małekiuczennica kl VI Amelia Rak uzyskały 228 punktów (95%) i również otrzymały Dyplomy Laureata za V miejsce i nagrody książkowe.W grupie wiekowej klasy VI wzięło udział 3222 uczestników. Dyplomy Laureata za X i XV miejsce w tym konkursie przypadły w udziale uczniom klasy IV Michałowi Głabi Annie Postawa, którzy zdobyli 216 punktów (90%) i 206 punktów (85.83%).W grupie wiekowej klasyIV wzięło udział 3249 uczestników.

      Olimpiada przeznaczona była dla uczniów IV- VIII klas szkoły podstawowej.

      W tegorocznym konkursie uczestniczyło 9 uczniów naszej szkoły. Uczniowie otrzymali tematycznie różne arkusze w zależności od poziomu klasy.Olimpiada miała zasięg ogólnopolski i była testem wielokrotnego wyboru składającym się z 30 pytań. Do każdego pytania w teście podane były 4 odpowiedzi, z których żadna, jedna, dwie, trzy lub wszystkie odpowiedzi mogły być poprawne. Uczeń miał także możliwość wstrzymania się od odpowiedzi na dane pytanie.

      W testach zawarte były pytania o różnej skali trudności, dlatego też wszyscy uczniowie mogli spróbować swoich sił.

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

       

       

     • Otwarcie Zielonej Pracowni

      20.06.2024

      Dziś, w naszej szkole, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – uroczyste otwarcie Zielonej Pracowni, która została wygrana w ramach konkursu “Zielona Pracownia_Projekt’2023”. To inicjatywa, która wprowadza nową jakość w procesie edukacji.

      Co to jest Zielona Pracownia?

      Zielona Pracownia to przestrzeń, w której uczniowie mogą eksperymentować, obserwować i zgłębiać tajniki fizyki, chemii i przyrody. To miejsce, gdzie nauka staje się fascynującą przygodą, a teoria przenika w praktykę. 

      Otwarcie i pierwsze wrażenia

      Dziś rano, o godzinie 10:00, odbyła się uroczystość otwarcia Zielonej Pracowni. Wzięli w niej udział uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście. Po przecięciu wstęgi wszyscy mogli wejść do pracowni i zobaczyć, jak wiele ciekawych eksponatów i przyrządów czeka na odkrycie.

      Podczas otwarcia mieliśmy okazję uczestniczyć w prezentacji doświadczeń chemicznych przygotowanych przez  nauczycieli i uczniów.

      Zielona Pracownia to nie tylko miejsce na teraz – to inwestycja w przyszłość. Chcemy, aby nasi uczniowie zdobywali w niej wiedzę, umiejętności i pasję. Dzięki tej inicjatywie, mamy nadzieję, że wyrosną kolejne pokolenia naukowców.

      Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Zielonej Pracowni. To nasz wspólny sukces!

     • Informacja

      19.06.2024

      20 czerwca o godz. 10.00 - Msza Święta w Kościele pw. NMP w Widzowie

      21 czerwca o godz. 9.00 - Uroczystość zakończenia roku szkolnego

     • Podziękowanie!

      03.07.2024

      Nasza szkoła z dumą wzięła udział w zbiórce darów, wspierając Polaków mieszkających na dawnych wschodnich terenach Rzeczypospolitej. Dzięki zaangażowaniu uczniów, nauczycieli i rodziców udało się zebrać wiele potrzebnych produktów, takich jak żywność, środki czystości oraz artykuły szkolne. Akcja ta pokazała, jak wielkie serca mają członkowie naszej społeczności szkolnej i jak ważne jest niesienie pomocy tym, którzy jej potrzebują.

      Dziękujemy wszystkim za wsparcie i zaangażowanie!

     • Z wizytą u alpak

      14.06.2024

      10.06.2024r.  wraz z uczniami klas I-III  wyjechaliśmy na wycieczkę do Alpakarni Poczesna,  znajdującej się w malowniczej miejscowości położonej niedaleko Częstochowy. Wyjazd ten dzięki spotkaniu z alpakami okazał się dla nas niezapomnianym przeżyciem.

      Alpaki to urocze zwierzęta pochodzące z Ameryki Południowej, które zdobyły serca wielu ludzi na całym świecie dzięki swojemu łagodnemu usposobieniu i miękkiej, wełnistej sierści. Gospodarstwo w Poczesnej, które specjalizuje się  właśnie w hodowli tych zwierząt, oferuje nie tylko możliwość ich obserwacji, ale również interakcji, co jest szczególną atrakcją dla młodszych oraz starszych dzieci jak również  dla osób dorosłych.

      Podczas tej wizyty dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek na temat życia alpak, ich zwyczajów oraz sposobu pielęgnacji. Są to zwierzęta stadne, co oznacza, że najlepiej czują się w grupie. Są również bardzo inteligentne i ciekawskie, dlatego kontakt z nimi może dostarczył nam  wielu radości. Podczas spaceru po  gospodarstwie na własne oczy przekonaliśmy  się o ich wyjątkowym charakterze. Mogliśmy też nawiązać z nimi bliższą więź. Pozwalały nam się dotykać, a nawet przytulić do siebie.

      Oprócz alpak na terenie gospodarstwa mieszkają również inne zwierzęta, które także mogliśmy zobaczyć a nawet niektóre nakarmić. Spotkaliśmy tam m. in. wielbłądy, zebry, osły, kangury, flamingi, papugi, kozy czy lemury.

      Wzięliśmy także udział w warsztatach lepienia z gliny, w czasie których powstały małe figurki alpak. Mimo, iż w pewnym momencie z nieba spadł niewielki deszcz, nie popsuło nam to humoru. Do domu wróciliśmy pełni wrażeń i „głodni” kolejnych wyjazdów.

       

     • Wycieczka klas I-III na warsztaty edukacyjne do Żarek

      03.07.2024

      Klasy młodsze wybrały się na wycieczkę do Żarek na warsztaty edukacyjne.

      Uczniowie wzięli udział w 4 warsztatach, które odbyły się w 4 różnych miejscach na terenie Żarek i Leśniowa.

      Wycieczka rozpoczęła się  od wizyty w HokusPokuss – manufakturze słodyczy. Jest to piękne miejsce pełne zapachu i koloru. Każdy z naszych podopiecznych własnoręcznie zrobił lizaka, zgłębił tajniki tworzenia słodyczy oraz próbował wyrobów, które chwile wcześniej powstawały na jego oczach.

      Następnie spacerując uliczkami miasteczka przeszliśmy do Domu Kultury, gdzie odbyły się warsztaty etnograficzne – tworzenie zwierzątka z siana. Z tak prostego materiału, dzieci stworzyły piękne wyroby, które także zabrały ze sobą na pamiątkę.

      Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Starym Młynie. Dzieci mogły pozyskać mąkę na różne sposoby od tego najstarszego – uderzaniem kamieniami o ziarna zbóż, aż do wytworzenia mąki po współczesne młynki do mielenia

      Na zakończenie odwiedziliśmy pizzerię. Ubrani w kuchenne stroje nasi uczniowie upiekli pizzę z dodatkami według własnych upodobań, oczywiście na koniec mogli posmakować swoich wypieków lub zabrać je do domu.

      Zapraszamy do fotoleracji.

     • Przedstawienie w języku angielskim

      14.06.2024

                  4 czerwca w naszej szkole odbyło się krótkie przedstawienie pt.”The Elves and the Shoemaker”. Scenki w języku angielskim zaprezentowali uczniowie klasy II. Narratorami byli Nikodem Słowiński, Pola Jędrzejkiewicz i Lilianna Wilk, Samuelem- Alan Dobrakowski, mamą- Kornelia Lis, tatą Bartosz Kalota, klientami- Wojciech Dobrakowski, Pola Dudek i Ada Dudek, elfami- Patryk Włodarek i Jan Gliński, chórem- Marta Zyszczak, Pola Jędrzejkiewicz, Lilianna Wilk. Wierszyki recytowali Patryk Włodarek, Pola Jędrzejkiewicz, Pola Dudek, Ada Dudek, Lilianna Wilk, Wojciech Dobrakowski i Jan Gliński. Dzieci mogły poszerzać swoje umiejętności językowe w zakresie poprawnej budowy zdań oraz wymowy poprzez zabawę i grę aktorską. Uznały ten sposób nauki za ciekawy, zabawny i interesujący. Spektakl przeplatały nie tylko elementy gry aktorskiej, ale także śpiewu i tańca. Uczniowie pięknie śpiewali w języku angielskim, a na koniec uczennice klasy III Karina Płaska, Karolina Stachow i Julia Kocińska zaskoczyły wszystkich, tańcząc układ taneczny do utworu "Rock this party".

      Mimo stresu dzieci wypadły znakomicie i zostały nagrodzone gromkimi brawami!

       

     • Wizyta w OSP

      14.06.2024

      3 czerwca najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli okazję odwiedzić jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w naszej miejscowości. Wycieczka ta była dla nich nie tylko fascynującą przygodą, ale również cenną lekcją na temat bezpieczeństwa i pracy strażaków. Dzieci zostały serdecznie przywitane przez strażaków, którzy z pasją opowiadali o swojej codziennej pracy, pokazywali sprzęt ratowniczy i odpowiadali na liczne pytania małych gości.

      Podczas wizyty, uczniowie mieli okazję zobaczyć z bliska wóz strażacki oraz poznać funkcje różnych narzędzi wykorzystywanych w akcjach ratunkowych. Strażacy demonstrowali, jak zakładać ubrania ochronne i kaski, a niektóre dzieci mogły nawet spróbować swoich sił w trzymaniu węża strażackiego. Wielką atrakcją okazała się także możliwość włączenia syreny. Dzięki temu dzieci mogły zrozumieć, jak ważna i wymagająca jest praca strażaka.

      Na zakończenie wizyty, strażacy zorganizowali krótkie szkolenie z zakresu pierwszej pomocy oraz przypomnieli zasady bezpieczeństwa podczas zbliżających się wakacji. Wyjście do Ochotniczej Straży Pożarnej było nie tylko ekscytującą przygodą, ale także ważnym doświadczeniem edukacyjnym, które na długo pozostanie w pamięci uczniów.

     • RAJD ROWEROWY Z OKAZJI DNIA DZIECKA

      09.06.2024

       

      28 maja uczniowie klas 4-7 wraz z nauczycielami wzięli udział w szkolnym rajdzie rowerowym do Łęgu. Od kilku już lat jest to tradycją, że z okazji Dnia Dziecka chcemy wspólnie spędzić czas aktywnie i na świeżym powietrzu. Pogoda w tym dniu nam dopisała, więc bezpiecznie dotarliśmy do celu. Na miejscu mogliśmy zagrać w piłkę siatkową, pobawić się w berka, chowanego lub po prostu porozmawiać. Jeśli ktoś zgłodniał, to można było wybrać i zjeść coś smacznego.

       Był to bardzo przyjemny czas beztroskiego odpoczynku dla wszystkich.

      Rower kreskowka: wektory i ilustracje do darmowego pobrania | Freepik Zintegrowaliśmy się w czasie tej rowerowej wyprawy, a w drodze powrotnej obserwowaliśmy przyrodę w naszej okolicy. W ten sposób połączyliśmy przyjemne z pożytecznym.

     • „Ja i moja rodzina”

      17.06.2024

      Z okazji Dnia Mamy i nadchodzącego Dnia Taty w naszej świetlicy został zorganizowany szkolny konkurs plastyczny pt. „Ja i moja rodzina”. Dzieci miały za zadanie przedstawić swoją rodzinę za pomocą dowolnej techniki plastycznej.

      Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, gratulujemy laureatom a rodzicom składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta!

       

      Wyniki konkursu:

      I miejsce: Marcelina Sałanowska

      II miejsce: Pola Jędrzejkiewicz

      III miejsce: Mikołaj Musiał

      Wyróżnienia: Zuzanna Kokoszczyk, Kornelia Lis

     • Życzenia dla MAMY i TATY

      25.05.2024

      Kochani Rodzice!
      Wasze dzieci pragną złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia z okazji Waszego święta. W tym szczególnym, najpiękniejszym ze wszystkich dniu, dziękują Wam za wszystko: za każdy gest, uśmiech, za Waszą troskę i poświęcenie, ale przede wszystkim za Waszą nieskończoną Miłość!

     • Z wizytą w Nadleśnictwie Gidle

      09.06.2024

       

      W dniu 21.05 uczniowie naszej szkoły i szkoły z Kłomnic, wybrali się do Nadleśnictwa Gidle. Przywitała nas Pani leśnik Ewelina Nowak, która przybliżyła nam wiele ciekawych informacji na temat nadleśnictwa, występujących w nim roślin oraz zwierząt. Po krótkiej pogadance i przeglądzie tablic informacyjnych dotyczących gatunków roślin i zwierząt występujących na terenie nadleśnictwa wyruszyliśmy w teren na ścieżkę edukacyjną.

      Ścieżka została wytyczona na niewielkim, leśnym obszarze. Trasa  ma kształt pętli o długości 2 km. Prowadzi widocznymi w terenie drogami leśnymi, przez co jest łatwo dostępna dla pieszych i rowerzystów.

      Na ścieżce zlokalizowanych jest 12 przystanków, zaopatrzonych w tablice informacyjne i rozsianych w mozaice drzewostanów sosnowych w różnym wieku.

      Na jej trasie można było poznać:

      - Opis Nadleśnictwa i leśny Savoir-vivre

      - Dowiedzieć się co nie co o mrówkach

      - Poznać warstwową budowę lasu

      - Dowiedzieć się jakie funkcje pełni las

      - Gospodarkę łowiecką

      - Funkcje drewna

      - Ochronę przyrody w lasach

      - Co zrobić w lesie gdy…?

      - Skrzydlatych mieszkańców lasu

      - Świat leśnych zwierząt

      - Gospodarkę leśną – na czym polega ?

      - Podział powierzchniowy lasu – po co on jest ?

      Po spacerze w lesie wróciliśmy w miejsce gdzie czekało na nas ognisko na którym mogliśmy upiec kiełbaski. Pełni miłych wrażeń wróciliśmy do Widzowa.

 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • Deklaracja dostępności:  

  Deklaracja_dostepnosci.docx