• HAPPENING pt.,,MAJOWE ŚWIĘTA "

      30.04.2024

      Święto Flagi wypada 2 maja. Jest to stosunkowo młoda tradycja, której data w Polsce została wybrana ze względu na bliskie sąsiedztwo dwóch innych okazji patriotycznych, czyli Święta Pracy (1 maja) i Święta Konstytucji (3 maja).

      Święto Flagi zostało ustanowione w Polsce uchwałą z dnia 20 lutego 2004 roku jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Nie bez znaczenia dla pomysłu wprowadzenia święta były praktyki z okresu PRL-u, kiedy celebrowano jedynie Święto Pracy, natomiast konsekwentnie pomijano obchody 3 maja. Z tego powodu po 1 maja flaga państwowa błyskawicznie znikała z ulic i bezwzględnie nie wolno było jej pokazywać w następnych dniach, co miało wymazać pamięć o Konstytucji 3 maja.

      Dzień Flagi stanowi rodzaj hołdu dla jednego z najważniejszych symboli narodowych i został wprowadzony w celu propagowania wartości patriotycznych. Wywieszając biało-czerwoną flagę, główny symbol Narodu i Państwa zamanifestujemy nasze przywiązanie do polskiej tożsamości i tradycji. Przez wywieszenie flagi w dniach świąt narodowych pokażmy, że dumnie jest być Polakiem! Okażmy swój patriotyzm, szacunek dla tradycji.

      Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

      Po odzyskaniu niepodległości już w 1919 roku 3 maja został ogłoszony świętem narodowym. W preambule pierwszej uchwalonej przez sejm konstytucji z 1921 roku nawiązywano do Ustawy majowej tak treścią, jak stylizowanym językiem. Jej przywołanie było dowodem tradycji i ciągłości państwowości polskiej. W roku 1925 dzień ten uzyskał dodatkowo sankcję religijną: ustanowiono tego dnia, prócz święta państwowego, także religijne. Ten splot narodowego i katolickiego charakteru święta doprowadził do ostrej krytyki ze strony ugrupowań lewicowych, choć nikt nie kwestionował nośnych wartości konstytucyjnej tradycji. Lewica jednak w takiej sytuacji szczególnie akcentowała obchody innego dnia: pierwszomajowego święta pracy. W czasie II wojny Polacy na emigracji i w kraju również obchodzili święto 3 Maja, znów symbolizujące opór i walkę z okupantem. Przełom przyniósł rok 1990. Nowo wybrany Sejm i Senat powróciły do tradycji i proklamowały dzień 3 maja świętem państwowym.

      Konstytucja 3 maja 1791 jest symbolem dążeń do odzyskania niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej, niezależnie od przeszkód wewnętrznych i zagrożeń zewnętrznych.

      Dlatego w naszej szkole, żeby uczcić wyżej wymienione wydarzenia został zorganizowany happening pt.,,Majowe święta", podczas którego uczniowie zaśpiewali piosenkę ,,Witaj majowa jutrzenko". Ten niekonwencjonalny sposób spojrzenia na historię przypomniał młodym ludziom znaczenie świąt majowych i potrzebę polskiej tożsamości narodowej. Był też doskonałą formą integracji społeczności szkolnej.

     • ,,Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”

      25.04.2024

       ,,Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci” - Obrazek 1

      Uczniowie naszej szkoły zwracają się z prośbą o wsparcie akcji ekologicznej, w której biorą udział  kolejny już raz.

       

       ,,Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”

      Celem akcji  jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży szkolnej na temat zasad postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz praktyczne przeciwdziałanie zanieczyszczeniu Ziemi przez te niesprawne urządzenia. Za zebrane kilogramy elektrośmieci szkoła otrzyma nagrody w postaci sprzętu biurowego lub sportowego.

      Szczegóły akcji dostępne są na stronie internetowej:  https://dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl

      Elektrośmieci można przywozić do oczyszczalni ścieków w Widzowie w godzinach pracy w tym miejscu.

      Rodzaje elektrośmieci, które można przywozić na miejsce składowania:

      https://dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl/rodzaje-elektrosmieci

       

       

      Uprzejmie informujemy, że akcja ekologiczna

       WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI

       trwa do dnia 15.05.2024 natomiast odbiór zebranego sprzętu
      jest zaplanowany na 
      16.05.2024

      Godziny otwarcia PSZOK:
      poniedziałek: 1000 – 1500
      środa: 1000 – 1500
      sobota: 1000 – 1400
      Pan Dariusz Kaczmarek
      Pan Piotr Porada

      tel. 533 322 282

      Koordynator w szkole: Agnieszka Dróżdż

     • UWAGA NA KLESZCZE!!!

      25.04.2024

      W ramach profilaktyki na zajęciach uczniowie poznali budowę kleszczy i miejsca ich występowania w Polsce. Szczególny nacisk położono na zagrożenia zdrowia i życia ludzi po ukąszeniu kleszczy. Scharakteryzowane zostały objawy kliniczne, sposoby diagnostyki, leczenia i ewentualne powikłania dla takich chorób odkleszczowych jak borelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu. Przedstawiono metody postępowania i sposoby profilaktyki dla tych chorób oraz zapoznano uczniów z szczepionkami ochronnymi na odkleszczowe zapalenie mózgu. Uczniowie poznali prawdy i mity dotyczące tej grupy pajęczaków. Chętnie zadawali pytania i uczestniczyli aktywnie w zajęciach, dzięki czemu poszerzyli swoją wiedzę na ten wciąż aktualny temat. Zajęcia zakończono wykonując piękne kolorowanki.

      "Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy" to hasło ogólnopolskiej kampanii uświadamiającej społeczeństwu zagrożenie chorobami odkleszczowymi.

      Choroby odkleszczowe stanowią niezwykle aktualny problem zdrowia publicznego. To grupa chorób zakaźnych przenoszonych przez zainfekowane kleszcze. Do zakażenia zwykle dochodzi na skutek ukłucia, w czasie którego do krwiobiegu wraz ze śliną lub wymiotami kleszcza dostają się groźne patogeny.

      Najczęściej występującą chorobą odkleszczową jest borelioza z Lyme, która jest przewlekłą wielofazową chorobą układową charakteryzującą się występowaniem objawów skórnych, stawowych, kardiologicznych i  neurologicznych. Różnorodność objawów oraz podobieństwo do wielu innych schorzeń znacznie utrudnia rozpoznanie.

      Sezonowa aktywność kleszczy rozpoczyna się, w zależności od temperatury, w końcu marca i  trwa zazwyczaj do listopada. Jeszcze jakiś czas temu kleszcze można było spotkać wyłącznie na wilgotnych, porośniętych gęstą trawą łąkach lub w lasach. Obecnie jednak pajęczaki pojawiają się nawet w przydomowych ogródkach, miejskich parkach lub placach zabaw. Najskuteczniejszą ochroną przed ukłuciem przez kleszcza jest przestrzeganie kluczowych zasad, takich jak: ubieranie odpowiedniej odzieży, stosowanie repelentów, obserwacja ciała po powrocie z miejsc narażenia na kontakt z kleszczami. W momencie zaobserwowania kleszcza w skórze, należy szybko i prawidłowo usunąć go z powierzchni ciała.

      Ze względu na wzrost liczebności kleszczy oraz zwiększenie się obszarów ich występowania bardzo ważna jest edukacja społeczeństwa w zakresie profilaktyki chorób odkleszczowych, ponieważ nigdy nie można być pewnym, że unikniemy pokłucia przez kleszcze.

     • Szczypiorniści z Widzowa na podium Igrzysk Powiatu Częstochowskiego

      14.04.2024

      Szczypiornistki z Widzowa zdobyły tytuł wicemistrza Powiatu Częstochowskiego w piłce ręcznej. W finale, po pasjonującym spotkaniu pełnym emocji i wspaniałych akcji, przegrały ze Szkołą Podstawową w Lelowie wynikiem 7-8. Mimo że były tak blisko upragnionego mistrzostwa, przypomina to, że sport nie zawsze kończy się zwycięstwem. Był to jednak piękny finał.

      Drużynę z Widzowa reprezentowały następujące zawodniczki: bramkarki Antonina Koper i Aleksandra Kocińska, na rozegraniu środkowym Amelia Rak, na rozegraniu prawym Diana Kręciwilk, na rozegraniu lewym Anna Postawa, na kole Paulina Zyszczak, na skrzydle prawym Wiktoria Wypart, na skrzydle lewym Lena Kocińska. W zawodach wystąpiły również Iga Śliwakowska, Amelia Rorat, Karolina Bartnik, Ula Kołaczkowska, Oliwia Kalota i Julia Wilk.

      Szczypiorniści z Widzowa również sprawili niespodziankę, zdobywając brązowe medale. Chłopcy ze Szkoły Podstawowej zmierzyli się w Igrzyskach Powiatowych z drużyną z Kłomnic (3-3), z drużyną z Konopisk (przegrali 2-10), z drużyną z Kamienicy Polskiej (wygrali 4-1, mistrzowie powiatu) i drużyną z Lelowa (4-3).

      Drużynę chłopców reprezentowali Igor Bartnik, Bartosz Drogosz, Oliwier Bera, Eryk Kręciwilk, Filip Napora, Szymon Jędrzejkiewicz, Michał Głąb, Marcel Czopik, Szymon Raźniak, Alan Szczech, Mateusz Majchrzak i Mikołaj Musiał.

      Trenerem obu drużyn był Sylwester Rorat.

     • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

      11.04.2024

      4 kwietnia wśród uczniów i nauczycieli dominował kolor niebieski, ponieważ na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony 2007 roku przez ONZ. W czasie tego dnia zwraca się uwagę na fakt, że wszyscy jesteśmy różni. Każdy z nas ma jakieś szczególne umiejętności i trudności, które czynią nas wyjątkowymi. Ważne jest żeby pamiętać, że bycie innym nie jest niczym złym. Spektrum autyzmu ma duży zakres - podobnie jak kolory.
      Nasza społeczność szkolna jak co roku przyłączyła się do obchodów tego dnia wykonując różnobarwne prace plastyczne pt.: „Poznajemy świat zmysłami”. Celem wykonywania wspólnych prac jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży, budowanie zrozumienia i akceptacji dla osób, które zmagają się z tym zaburzeniem na co dzień.

      ​​​​​​​Zapraszamy do obejrzenia prac naszych uczniów.

     • III Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa ESA

      03.04.2024

      Uczniowie klasy VII z naszej szkoły w dniu 19 marca wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Antysmogowej, która realizowana jest w ramach programu cyfrowej edukacji ekologicznej w całej Polsce.
      Celem jej jest propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i wpływu codziennych działań na jego jakość.

      Zmiany klimatyczne, jakie zachodzą w dzisiejszym świecie stanowią bardzo poważne zagrożenia i wpływają na wiele różnych aspektów naszego życia. Dlatego już dziś potrzebujemy zdecydowanych działań. Jednym z nich jest szeroko pojęta edukacja, którą powinniśmy zacząć już od najmłodszych pokoleń, bowiem wiedza i prawidłowe nawyki mogą stanowić klucz do sukcesu.
      Życzymy powodzenia i przejścia do kolejnych etapów.

       

     • III miejsce w Powiatowym Konkursie Plastycznym pt. „Kartka Walentynkowa”

      03.04.2024

      Kacper Kornicki uczeń klasy V zajął III miejsce w Powiatowym Konkursie Plastycznym pt. „Kartka Walentynkowa” w kategorii klas IV-VIII. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 24 im. J.M. Szancera w Częstochowie. Na konkurs nadesłano 46 prac plastycznych z 21 szkół. Celem konkursu było zaprezentowanie przez uczniów swojego talentu, pogłębianie wiedzy i propagowanie tradycji związanych 
z walentynkami, rozwijanie umiejętności plastycznych, poszerzenie wiadomości na temat technik plastycznych, kształtowanie poczucia piękna i estetyki oraz zaspokojenie potrzeb akceptacji. 
      Serdecznie gratulujmy i życzymy kolejnych sukcesów!

  • Galeria zdjęć

    brak danych
  • Deklaracja dostępności:  

   Deklaracja_dostepnosci.docx