• ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA ORAZ ŚWIĘTO FLAGI

      01.05.2023

      Święto Flagi wypada 2 maja. Zostało ustanowione w Polsce uchwałą z dnia 20 lutego 2004 roku jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Nie bez znaczenia dla pomysłu wprowadzenia święta były praktyki z okresu PRL-u, kiedy celebrowano jedynie Święto Pracy, natomiast konsekwentnie pomijano obchody 3 maja. Z tego powodu po 1 maja flaga państwowa błyskawicznie znikała z ulic i bezwzględnie nie wolno było jej pokazywać w następnych dniach, co miało wymazać pamięć o Konstytucji 3 maja.

      Oficjalny wygląd polskiej flagi został ustalony podczas Sejmu Królestwa Polskiego w 1831 roku, w prawie państwowym zatwierdzono go zaś w 1919 roku. Biel to oczywiście symbol czystości, czerwień oznacza z kolei odwagę i przelaną krew.

      Dzień Flagi stanowi rodzaj hołdu dla jednego z najważniejszych symboli narodowych i został wprowadzony w celu propagowania wartości patriotycznych. Przez wywieszenie flagi w dniach świąt narodowych pokażmy, że dumnie jest być Polakiem! Okażmy swój patriotyzm, szacunek dla tradycji.

      Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

      Po odzyskaniu niepodległości już w 1919 roku 3 maja został ogłoszony świętem narodowym. W preambule pierwszej uchwalonej przez sejm konstytucji z 1921 roku nawiązywano do Ustawy majowej tak treścią, jak stylizowanym językiem. Jej przywołanie było dowodem tradycji i ciągłości państwowości polskiej. W roku 1925 dzień ten uzyskał dodatkowo sankcję religijną: ustanowiono tego dnia, prócz święta państwowego, także religijne. Ten splot narodowego i katolickiego charakteru święta doprowadził do ostrej krytyki ze strony ugrupowań lewicowych, choć nikt nie kwestionował nośnych wartości konstytucyjnej tradycji. Lewica jednak w takiej sytuacji szczególnie akcentowała obchody innego dnia: pierwszomajowego święta pracy. W czasie II wojny Polacy na emigracji i w kraju również obchodzili święto 3 Maja, znów symbolizujące opór i walkę z okupantem. Przełom przyniósł rok 1990. Nowo wybrany Sejm i Senat powróciły do tradycji i proklamowały dzień 3 maja świętem państwowym. Konstytucja 3 maja 1791 jest symbolem dążeń do odzyskania niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej, niezależnie od przeszkód wewnętrznych i zagrożeń zewnętrznych.

     • Mnemotechniki w praktyce: relacja z warsztatów szkoleniowych

      25.04.2023

      "Morgenstern" może być skojarzony z porannym słońcem, "Freund" z przyjacielem, a "Eisenbichler" z żelaznymi mięśniami

      Uczniowie  klasy VI i VIII wzięli udział w niezwykłym warsztacie  edukacyjnym, który odbył się w  Ośrodku Szkoleniowym WOM w Częstochowie. Po przyjeździe zostali przywitani przez prowadzącą, która przedstawiła im podstawowe zasady i techniki zapamiętywania informacji za pomocą skojarzeń i obrazów.  Uczniowie poznali kilka prostych mnemotechnik (akronimy, akrostychy, Pałac Pamięci, Łańcuchowa Metoda Skojarzeń). Dowiedzieli się, co sprzyja szybkiemu zapamiętywaniu, skutecznemu przechowywaniu i przywoływaniu z pamięci treści związanych z pojęciami, miejscami oraz nazwiskami i imionami osób.

      Uczniowie wzięli udział w różnych ćwiczeniach praktycznych, które pomogły im nauczyć się jak skutecznie zapamiętywać dane informacje. Wśród  ćwiczeń były m.in. sposób na zapamiętywanie słówek w języku niemieckim, tworzenie asocjacji, łączenie informacji w łańcuchy skojarzeń, czy też stosowanie rymów.

      Na koniec warsztatów uczniowie zostali podzieleni na grupy i po wykonaniu aktywnych, ruchowych  ćwiczeń, zaprezentowali  swoje umiejętności językowe, korzystając z właśnie nabytych metod mnemotechnicznych.

      Wyjazd był bardzo udany, pozwolił uczniom na odkrycie nowych metod nauki i na rozwinięcie swoich umiejętności zapamiętywania informacji.

     • Otrzymaliśmy dofinansowanie na zorganizowanie dwóch wycieczek dla naszych uczniów

      20.04.2023

      W odpowiedzi na złożony w marcu wniosek uzyskaliśmy akceptację dwóch projektów zorganizowania wycieczek: jednodniowej wycieczki dla klas I-III do Mosznej i także jednodniowej wycieczki do Torunia dla uczniów klas IV-VIII. Są to działania w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. "Poznaj Polskę". W ślad za tym otrzymaliśmy do każdej z wycieczek dofinansowanie w kwocie 5 tys. złotych, co pozwoli uczniom na poznawanie naszej Ojczyzny poprzez praktyczne odkrywanie śladów historii oraz eksperymentowanie w centrum nauki i zdobywanie nowych umiejętności w pozaszkolnym środowisku edukacyjnym przy minimalnym wkładzie pieniężnym. Wycieczki odbędą się w maju br. Weźmie w nich udział ok. 80 uczniów. 

     • Żonkilowe Pola Nadziei

      18.04.2023

      Pomagamy, wspieramy, dajemy nadzieję.

      Kiedy wiosną zakwitają, rozpoczyna się kampania Pola Nadziei, przypominając o akcji hospicyjnej na rzecz ludzi cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki. Pomagając chorym, przekraczamy barierę cierpienia i lęku przed śmiercią, dajemy nadzieję na życie w otoczeniu życzliwych ludzi.

       Kampania Pola Nadziei jest ogólnoświatową i ogólnopolską akcją zbierania funduszy na rzecz ludzi ciężko chorych, objętych opieką hospicyjną, którą zapoczątkowała w 1997 roku organizacja Marie Curie CancerCare. Symbolem akcji jest kwiat żonkila – międzynarodowy symbol nadziei dla ludzi ciężko i nieuleczalnie chorych. Żonkilowa cebulka zasadzona jesienią obumiera, aby wiosną rozkwitnąć jako piękny kwiat. Pola Nadziei to coroczna kampania prowadzona przez Hospicjum w Częstochowie.

       

      Uczniowie naszej szkoły biorą w niej udział od kilku lat.

      W październiku 2022 r. zebrano  fundusze, które zostały przekazane dla częstochowskiego hospicjum. Otrzymane sadzonki żonkili uczniowie posadzili przed szkołą. W marcu i kwietniu  klasa szósta prowadziła prace pielęgnacyjne na rabatce z tymi kwiatami.

      Co roku na wiosnę, w ramach tej kampanii, częstochowskie hospicjum organizuje konkursy dla dzieci i młodzieży.

      W tym roku hospicjum zaprasza do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt. ,, Portret Nadziei” oraz w konkursie na najpiękniejsze ,,Pole Żonkilowe’’.

      MARSZ NADZIEI

      Częstochowa, 26 kwietnia 2023r – początek na Placu Daszyńskiego w Częstochowie

      Marsz Nadziei jest imprezą w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Pola Nadziei, która co roku organizowana jest na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych dotkniętych chorobą nowotworową.

      Podczas Marszu organizowany jest konkurs na najlepiej przebraną szkołę/grupę. Ogłoszenie wyniku odbędzie się w trakcie finału Pola Nadziei.

      Zapraszamy  uczniów do udziału w konkursie.

       

     • Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa

      18.04.2023

      W czwartek 30.03.2023 r. odbył się  się I etap Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej!  Organizatorem konkursu jest Edukacyjna Sieć Antysmogowa, która skupia 1700 szkół i przedszkoli z całej Polski wokół wspólnej sprawy – przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza i zmianie klimatu. Program ESA już od blisko pięciu lat realizowany jest przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy i stale dołączają do niego kolejne placówki zainteresowane cyfrową edukacją ekologiczną.Nasi uczniowie z klasy ósmej po raz pierwszy przystąpili do tej olimpiady.

      Do rozwiązania było 40 zadań o tematyce ekologicznej. Po trzech dniach i weryfikacji odpowiedzi okazało się, że: Natalia Postawa, Julia Małek i Mateusz Zatoń przeszli do następnego etapu olimpiady.

      II etap – etap wojewódzki – odbył się 13 marca, czekamy cierpliwie na wyniki i trzymamy kciuki.

     • 1057 ROCZNICA CHRZTU POLSKI

      14.04.2023

      Dzisiaj obchodzimy 1057 rocznicę chrztu naszej ojczyzny. Sejm RP ustawą z 22 lutego 2019 r. ustanowił bowiem 14 kwietnia dniem upamiętniającym to wydarzenie w dziejach Polski. Przełomowe, bo stanowiło punkt zwrotny w dziejach naszego narodu. Mieszko I chrztem wprowadził swój kraj w europejską, chrześcijańską cywilizację, a oddaniem pod bezpośrednią opiekę papieską uniezależnił go od jakiegokolwiek cesarstwa i zatrzymał na dłuższy czas niemiecką ekspansję na wschód od Odry. Przyjęcie chrześcijaństwa było długofalowym i trudnym procesem, ale kluczowym dla organizacji, rozwoju społecznego i kulturalnego Polski. Chrzest Polski uznaje się zarówno za symboliczną datę powstania naszego państwa, jak i Kościoła Katolickiego na jego terytorium. Polska została włączona do grona chrześcijańskich nowoczesnych krajów, a to zapewniło jej szybki rozwój i wzrost znaczenia wśród państw Europy. Niech ŚWIĘO CHRZTU POLSKI będzie refleksją nad przeszłością, nad tym co stworzyły z takim poświęceniem i mądrością pokolenia, ale także nad przyszłością naszego kraju, za którą jesteśmy odpowiedzialni.

     • 2 KWIETNIA – ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

      14.04.2023

      Celem obchodów tego dnia jest przede wszystkim zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu.

      Dzień ten został ustanowiony przez ONZ. Kolorem solidarności z osobami ze spektrum autyzmu był do niedawna kolor niebieski. Dlatego też najbardziej znane budynki na świecie w dniu 2 kwietnia zostały podświetlane na niebiesko .

      Należy pamiętać o tym,  że cały kwiecień poświęcony jest tematyce związanej z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

      Uczniowie naszej szkoły solidaryzując się z osobami ze spektrum, przyszli do szkoły ubrani na niebiesko.

       

       

     • „Królewna Śnieżka”

      06.04.2023

      Dnia 27 marca 2023r. w naszej szkole odbyła się inscenizacja bajki pt. „Królewna Śnieżka” w  języku angielskim. Scenariusz przedstawienia został oparty na motywachludowej baśni niemieckiej, spisana i opublikowanej przez braci Grimm w zbiorze Baśni w 1812 roku. W przygotowaniu i realizacji przedstawienia wzięli udział uczniowie klasy VIII pod kierunkiem pani Anity Gałkowskiej- Galas.

      W bajce wystąpiły następujące osoby:
      - Zuzanna Musiał w roli złej królowej
      - Jakub Kociński jako książę i narrator
      - Kacper Dobrakowski lustro i narrator
      - Natalia Postawa jako Królewna Śnieżka
      - Kacper Musiał jako myśliwy
      - Julia Małek jako dobra królowa i narrator
      - Maciej Siwy jako krasnoludek
      - Dominik Raźniak jako zwierzątko i narrator
      - Patryk Napora jako krasnoludek
      - Jakub Adamus jako krasnoludek
      - Kordian Majchrzak jako krasnoludek
      - Igor Gonera jako narrator i krasnoludek
      - Daria Stachowicz jako krasnoludek
      - Mateusz Zatoń, Blanka Łuczak, Daniel Dróżdż jako narratorzy

      Dekoracje wykonane zostały przez panią Anitę Gałkowską- Galas. Znajomość bajki o Królewnie Śnieżce znacznie ułatwiła widzom zrozumienie treści dialogów, które były po angielsku. Uczniowie mogli takżeposłuchać utworów muzyki klasycznej Bizeta i Vivaldiego. Dla uczniów-aktorów przedstawienie było okazją do zaprezentowania swoich umiejętności językowych i aktorskich. Uczniowie mogli wykazać się językowo, emocjonalnie i twórczo. Swoje role zagrali z dużą ekspresją, której towarzyszył odpowiedni ton głosu, mimika i gesty. Warto docenić wkład pracy uczniów którzy włożyli wiele trudu w przygotowanie inscenizacji. Mogliśmy zobaczyć wspaniałe widowisko, które dostarczyło nam wielu niezapomnianych wrażeń i wszystkim się podobało.

              

     • Pierwszy Dzień Wiosny

      14.04.2023

      Puk, puk, puk, puk
      Kto puka do drzwi?
      Puk, puk, puk, puk
      Ach Wiosno! To Ty!

      Z piosenką na ustach uczniowie klas 1- 3 powitali I dzień kalendarzowej wiosny. Mimo, iż pogoda początkowo była pochmurna i deszczowa, dzieciom udało się rozgonić ciemne chmury i na czas spaceru wyszło ciepłe, wiosenne słońce.

      Jako symbol wiosny uczniowie zasadzili w ogrodzie szkolnym kwiatki bratki, o które obiecali dbać i pielęgnować je, aby rosły i cieszyły ich swoim wyglądem.

      Na zajęciach każda klasa zrobiła portret przedstawiający Panią Wiosnę.

      Piękne, kolorowe prace witają uczniów wchodzących do szkoły i oznajmiają, że wiosna jest już z nami.

     • Światowy Dzień Zespołu Downa

      06.04.2023

      21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa

      Trend noszenie kolorowych, niedopasowanych  skarpetek związany jest z obchodzeniem Światowego Dnia Zespołu Downa. W tym dniu zakładamy kolorowe skarpetki, aby okazać swoją tolerancję, wsparcie i integracje z osobami z trisomią chromosomu 21. Celem tego dnia jest także podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa.

      Data 21.03 jest wybrana specjalnie, ponieważ 21 dzień 3 miesiąca ma symbolizować to, że w 21 parze chromosomów występuje trzeci dodatkowy chromosom lub jego fragment, który powoduje Zespół Downa.

      Uczniowie także uczcili ten dzień zakładając różne skarpetki.

      Każdy z nas jest INNY, każdy WYJĄTKOWY.

     • Otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach NPRCz 2.0.

      26.03.2023

      Biblioteka w naszej szkole to miejsce szczególne. Przychodzą do niej uczniowie, żeby wypożyczyć książki, żeby porozmawiać na różne tematy, wspólnie przeglądać albumy i atlasy, wreszcie żeby uciec w czasie przerwy przed gwarem szkolnych korytarzy. Nasza szkolna biblioteka funkcjonuje w malutkim pomieszczeniu (21 m kw) ale wnętrze, choć ciasne, jest przytulne i przyciąga uczniów nie tylko klas młodszych. Zagląda tu chętnie także młodzież, w życiu której papierowa książka zdawać by się mogło przegrywa z multimediami. Nasze obserwacje tego nie potwierdzają. Książki nadal mają szerokie grono swoich miłośników, którzy podpowiadają nam, w jakim kierunku ich zdaniem powinna rozwijać się biblioteka szkolna. Książki ciekawie wydane z racji ceny stały się towarem luksusowym, dlatego biblioteki cieszą się coraz większą popularnością. W bogaceniu księgozbioru korzystamy z różnych źródeł zewnętrznych, które wspierają szkołę finansowo. Po raz drugi wnioskowaliśmy o takie wsparcie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i kolejny raz nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie. W tej edycji otrzymaliśmy 4000 zł z programu, co przy wkładzie własnym organu prowadzącego w wysokości 1000 zł daje nam do dyspozycji kwotę 5000 zł. Pieniądze te zgodnie z założeniami programu zostaną przeznaczone na zakup książek - 2500 zł oraz elementów wyposażenia biblioteki - 1950 zł a także na działania promujące czytelnictwo - 550 zł. Już czujemy wiosenny powiew świeżości w czytelniczym zakątku naszej szkoły.

     • Nasza szkoła Laureatem konkursu ZIELONA PRACOWNIA_PROJEKT'2023

      22.03.2023

      Z radością informujemy, że nasza szkoła znalazła się w gronie autorów najciekawszych projektów zielonych pracowni zgłoszonych do konkursu ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w KatowicachPrzedmiotem konkursu było utworzenie projektu szkolnej pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych. Konkurs skierowany był do szkół podstawowych i średnich z terenu województwa śląskiego. Spośród 188 zgłoszeń, które w tym roku nadesłano, Jury wyłoniło 79 najbardziej ciekawych i wartościowych projektów. Nagrodą jest dodatkowe 12 tys. złotych z przeznaczeniem na poszerzenie obecnego projektu, który zgłosiliśmy do konkursu ZIELONA PRACOWNIA'2023, gdzie ubiegamy się o dofinansowanie jego realizacji w formie dotacji wynoszącej 48 tys. złotych. Otrzymanie środków finansowych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na realizację tego ważnego projektu oraz wsparcie organu prowadzącego szkołę umożliwi uczniom wspólne eksperymentowanie, obserwację świata, a zielona pracownia będzie przyjaznym i atrakcyjnym miejscem do interaktywnej nauki oraz integracji w grupie. 

      https://www.wfosigw.katowice.pl/images/marzec23/lista_laureatow_ZPP_2023.pdf 

     • Z wizytą w Osikowej Dolinie

      13.03.2023

         Jest takie wyjątkowe miejsce, gdzie odbywają się warsztaty rękodzieła. To Osikowa Dolina w Koziegłowach. Tam właśnie uczniowie klas III –VI pojechali 9 marca na wycieczkę. Spotkanie trwało 3 godziny i podzielono je na 4 bloki tematyczne, odbywające się w różnych salach. Wszystko rozpoczęło się od historii wiórka osikowego, który powstał z drzewa o nazwie osika (Populus tremula) oraz rozpoczął koziegłowską tradycję wytwarzania dekoracji z tego drewna. Uczniowie dowiedzieli się o niezwykłych właściwościach i pochodzeniu osiki. Obejrzeli niezwykłe realizacje takie jak Orzeł Biały czy rekordowo duży kapelusz. Następnie w trakcie zajęć plastycznych każdy wykonał własnoręcznie królika z osikowych wiórków w technice Aspen Craftingu i taką pracę zabrał później do domu. Ale jeszcze był czas na struganie drewna tradycyjnym heblem, aby przyjrzeć się, jak powstają osikowe wióry i wiórki oraz żeby poczuć ich zapach oraz dotyk. A potem warsztaty tworzenia drewnianych kwiatów, ozdabianych bibułą i próby szycia na tradycyjnej maszynie krawieckiej.

         Wycieczka stała się okazją do rozwijania umiejętności plastycznych, bliskiego spotkania z tradycją naszego regionu i naturą . Wspólny czas spędzony w przyjemnej atmosferze zabawy sprzyjał integracji uczniów oraz pozwolił im spróbować nowych umiejętności, wykazać się kreatywnością oraz samodzielnością. Zapraszamy wszystkich serdecznie do Osikowej Doliny !

     • Konkurs ortograficzny

      28.03.2023

           Z okazji Dnia Języka Ojczystego w dniu 21 lutego 2023 r. odbył się w szkole pierwszy etap I Szkolnego Konkursu Ortograficznego ,,Mistrz Ortografii”. W regulaminie ustalono dwie kategorie: kl. II-III oraz IV-VI. W pierwszym etapie wzięli udział wszyscy uczniowie tych klas. Do drugiego etapu, który odbył się 24 lutego, zakwalifikowało się piętnaścioro uczestników. Uczniowie mieli możliwość wykazania się znajomością zasad ortograficznych.

           Mistrzem Ortografii w kategorii klas II-III został Alan Ściubidło, w kategorii IV-VI Mistrzem Ortografii został Eryk Kręciwilk.

            Na wyróżnienia zasłużyli również uczniowie: Nikodem Koza- klasa II, Anna Postawa- klasa III, Dominik Płaska- klasa V, Aleksandra Postawa- klasa VI.

            Organizatorzy pogratulowali zwycięstwa uczestnikom oraz życzyli wszystkim uczniom  sukcesów w kolejnych   zmaganiach ortograficznych.

     • Rekolekcje 15 - 17 marca 2023r.

      13.03.2023

      15 i 16 marca  2023 r. (środa i czwartek)
      Rekolekcje będą odbywać się w szkole:

      1. i 2. godzina lekcyjna klasy I-III
      3. i 4. godzina lekcyjna klasy IV - VI
      5. godzina lekcyjna klasa VIII

      17 marca  2023 r. (piątek)
      Rekolekcje będą odbywać się w kościele.

      10.45 Planowane wyjście
      11.00 Możliwość spowiedzi dla starszych uczniów Szkoły Podstawowej
      11.15 Msza Święta

     • Dzień Kobiet w naszej szkole

      09.03.2023

      Ósmego marca w naszej szkole z okazji Dnia Kobiet wszyscy mieli przyjść w wyjątkowym nakryciu głowy. Tego dnia, odbył się też konkurs na najatrakcyjniejsze nakrycie głowy. W poszczególnych klasach wygrali:
      klasa I - Alan Dobrakowski
      klasa II - Karolina Stachow
      klasa III - Aleksandra Kocińska
      klasa IV - Oliwia Krysiak
      klasa V - Zuzanna Kruk
      klasa VI - Mikołaj Dobrakowski
      klasa VIII - Natalia Postawa

       

      Z pośród wszystkich zwycięzców, w kategorii chłopców najciekawsze nakrycie głowy miał Alan Dobrakowski, który zaprezentował się w „burzowej chmurze na głowie”. Natomiast wśród dziewczyn wygrała Oliwia Krysiak z pięknym i kolorowym kapeluszem z lalką, która łowi ryby. Gratulujemy zwycięstwa i pomysłowości!

     • Rekrutacja

      07.03.2023

      Od 1 marca 2023 roku rozpoczyna się rekrutacja do Szkoły Podstawowej  im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie.
      Termin składania wniosków o przyjęcie dziecka do szkoły upływa 24 marca 2023 roku.

      Wszystkie dokumenty do pobrania w zakładce REKRUTACJA.

     • PODSUMOWANIE AKCJI CHARYTATYWNEJ MIKOŁAJ NA KRESACH

      28.02.2023

      W piątek dwudziestego czwartego lutego Pani Agnieszka Kuźnicka wzięła udział w uroczystym podsumowaniu akcji charytatywnej organizowanej przez Towarzystwo Patriotyczne " Kresy", do której przyłączyła się nasza szkoła. Uroczystości miały miejsce na Jasnej Górze. Po mszy świętej odprawionej w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem księdza Arcybiskupa Wacława Depo nastąpiło wręczenie podziękowań szkołom uczestniczącym w akcji, które miało miejsce w Sali Jana Pawła II. Jeszcze raz składamy podziękowania wszystkim, którzy wsparli tę wspaniałą akcję.

 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • Deklaracja dostępności:  

  Deklaracja_dostepnosci.docx