• Wycieczka do Torunia

      06.06.2023

      19 maja 2023 r. uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w wycieczce do Torunia, której celem było poznawanie kultury i dziedzictwa narodowego przez uczniów oraz edukacja popularnonaukowa. Wycieczka była dofinansowana w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Pobyt w Toruniu rozpoczęliśmy spacerem po Starym Mieście. Podziwialiśmy  Rynek Staromiejski i zabytkowe kamieniczki. Widzieliśmy także dom, w którym urodził się Mikołaj Kopernik. Z tej porannej części wycieczki szczególne zainteresowanie wzbudziła Krzywa Wieża. Zgodnie z legendą, jaka jest związana z tą budowlą, każdy mógł poddać się „testowi prawości”. Według legendy równowagę, opierając się plecami o ścianę wieży, utrzyma tylko człowiek prawy, wierny i uczciwy. W południe zawitaliśmy do Żywego Muzeum Piernika. Pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej poznaliśmy rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowaliśmy ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Po warsztatach piernikarskich udaliśmy się na drugie piętro Muzeum, które prezentuje manufakturę z początku XX wieku, zarządzaną niegdyś przez rodzeństwo Rabiańskich. Zobaczyliśmy oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec oraz kolekcję woskowych form. Następnie z pełnej zabytków przeszłości przenieśliśmy się do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Tu czekały nas zupełnie inne wrażenia. Zwiedzaliśmy wystawy interaktywne, mieliśmy możliwość samodzielnie doświadczać i eksperymentować z eksponatami zgromadzonymi w salach tematycznych: „O obrotach”, „Rzeka”, „przeŻycie”, „przeBudowa”, „To takie proste”, „Idee”.  Podróż w czasie zakończyliśmy późnym popołudniem. Podczas wycieczki panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Wróciliśmy wieczorem do domów pozostając pod dużym wrażeniem piękna Torunia, miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

      Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki.

     • Poznajemy Polskę – wycieczka do Mosznej i Prudnika

      22.05.2023

      12 maja 2023r. uczniowie klas 1-3 wyjechali na jednodniową wycieczkę do Mosznej oraz Prudnika. Była to wycieczka zorganizowana w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn.” Poznaj Polskę”. Na jej zorganizowanie otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 5000zł.

      Dzięki temu mogliśmy zobaczyć kilka bardzo ciekawych miejsc. W pierwszej kolejności odwiedziliśmy  Muzeum Ziemi Prudnickiej. Kolejnym punktem  naszego zwiedzania był Arsenał. Weszliśmy także na Wieżę Katowską. Odwiedziliśmy również Centrum Tradycji Tkackich. Punktem kulminacyjnym naszego wyjazdu był Zamek w Mosznej słynący z 99 wież i 365 pomieszczeń. Oprócz zwiedzania zamku od środka, mogliśmy pospacerować także po okolicznym parku.  Następnie zmęczeni ale bardzo szczęśliwi udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

      Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszego wyjazdu, który dzieci z pewnością długo będą pamiętać.

       

     • Igor finalistą w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z matematyki

      24.05.2023

      Gratulacje dla naszego ucznia klasy VIII, Igora Gonery, który został finalistą Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki!

      Zostać Laureatem czy Finalistą Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego jest niezwykle trudno – trzeba wykazać się nie tylko umiejętnościami,  czy nietypowym myśleniem, ale też  wiedzą i zagadnieniami, które nie są omawiane na lekcjach, a w przygotowania włożyć dużo pracy.

      Jesteśmy dumni z Twoich osiągnięć i trudu, który włożyłeś w przygotowania do konkursu. Jesteśmy przekonani, że Twoje zdolności matematyczne poprowadzą Cię do kolejnych sukcesów. Trzymamy kciuki!

     • Sukces ucznia naszej szkoły

      22.05.2023

      Mateusz Zatoń, uczeń klasy ósmej, uzyskał status finalisty w IV Olimpiadzie Literatury                                     i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych. Organizatorem konkursu jest Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Celem wydarzenia  jest rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów, pogłębianie wiedzy i umiejętności z zakresu języka polskiego.

          Zmagania konkursowe rozpoczęły się w październiku 2022 roku, były to Zawody I stopnia, Mateusz uzyskał pozytywny wynik i zakwalifikował się do Zawodów II stopnia, które podzielone były na dwa etapy: pisemny- 28 stycznia 2023 r., ustny- 25 lutego 2023r.

          Dzięki ogromnej pracy i zaangażowaniu, każdy etap konkursu Mateusz przeszedł pomyślnie i może cieszyć się z sukcesu. Tytuł finalisty daje mu też przywilej zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.

          Gratulujemy wspaniałego osiągnięcia i życzymy dalszych  sukcesów na kolejnych etapach edukacyjnych.

       

       

     • Konkurs „Zielona Pracownia’2023” rozstrzygnięty.  Jesteśmy na liście laureatów!

      22.05.2023

      Co roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłasza nabór na konkurs pt. "Zielona Pracownia".

      Projekt jest dwuetapowy, nagradzany dotacją. Szkoły składają wnioski razem z wizualizacją oraz kosztorysem już na początku roku, by finalnie otrzymać dotację, ale jeśli projekt jest wyjątkowo atrakcyjny to również dodatkową nagrodę pieniężną. Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie znalazła się w gronie nagrodzonych za najbardziej kreatywny, nowoczesny oraz innowacyjny pomysł na naukę z pomocą nowoczesnych metod i narzędzi dydaktycznych. Dwa miesiące temu, w marcu, cieszyliśmy się z wygranej w konkursie „Zielona Pracownia’2023_Projekt”. Teraz, w maju, mamy kolejny powód do radości związany z tym konkursem, bowiem znaleźliśmy się w gronie jego Laureatów.  Nasz projekt pod nazwą „Astrobadacze z zielonej planety” otrzymał nagrodę pieniężną w kwocie 12 000 zł i finalnie dotację w wysokości 48 000 zł. Pracownia została zaplanowana do wykorzystania głównie dla nauczania fizyki. 
       

      Lista laureatów: lista_laureatow_Zielona_Pracownia_2023.pdf

       

     • AKCJA CHARYTATYWNA ,,SŁODKIE PRZERWY"

      22.05.2023

      ,,Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas"- Flora Edwards 

      Społeczność Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II dziękuje wszystkim, którzy tak licznie i z wielkim zaangażowaniem włączyli się w organizację kiermaszu ciast w ramach akcji charytatywnej ,,Słodka Przerwa", która miała miejsce 29 i 31 marca 2023r. Kiermasz cieszył się dużym powodzeniem. Na stołach królowały muffinki, babeczki, ciasteczka , serniki i wiele innych słodkości, które zostały przygotowane przez rodziców. Wszyscy uczniowie i nauczyciele mogli kupić w przystępnej cenie swój ulubiony przysmak.

      Dochód ze sprzedaży został przekazany rodzicom Dawida, który dzielnie walczy o powrót do zdrowia.
      W tym miejscu prosimy o wsparcie finansowe naszego ucznia i kolegi w dalszym leczeniu, wpłacając na pomagam.pl

      Życzymy Państwu, aby dobro, którym obdarzyliście i podzielicie się z innymi wróciło do Was wielokrotnie.

     • Obchody Dnia Patrona w naszej szkole - Ojca Świętego Jana Pawła II

      19.05.2023

      W tym wyjątkowym dniu, kiedy wspominamy naszego patrona, Ojca Świętego Jana Pawła II, zorganizowaliśmy wiele inicjatyw, które były hołdem dla Jego dziedzictwa i nauczania.

      Rozpoczęliśmy od testu ze znajomości hymnu szkoły, który był doskonałą okazją do upewnienia się, że wszyscy uczniowie znają słowa hymnu, który symbolizuje naszą wspólnotę szkolną.

      Następnie udaliśmy się do kościoła, gdzie odprawiona została Msza Święta. Na samym początku wyświetlona została prezentacja pt. "Jan Paweł II w liczbach", którą przygotowali uczniowie klasy V. Była to fascynująca i pouczająca prezentacja, która ukazywała różne aspekty życia papieża w sposób liczbowy. Uczniowie zaprezentowali ciekawe fakty i statystyki, które pokazały ogromny wpływ Ojca Świętego na historię i społeczeństwo.

      Po powrocie na teren szkoły, wszyscy uczniowie razem odśpiewali hymn szkoły z pełnym zaangażowaniem i  uśmiechem na twarzach. Następnie przyszedł czas na radosną zabawę, gdy wszyscy razem zatańczyliśmy Belgijkę - tradycyjny polski taniec, który jest symbolem wspólnoty i radości.

      Na zakończenie obchodów, wszyscy skosztowali pysznych kremówek.

      Dzień Patrona, poświęcony Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, był nie tylko okazją do refleksji i modlitwy, ale także do wspólnego świętowania, tańca i radości. Dzięki tym obchodom, uczniowie mieli szansę lepiej poznać życie i nauczanie naszego patrona oraz doświadczyć jedności i wspólnoty w szkole.

      Ogłaszamy, że ,,sprawdzian" z hymnu wygrywa klasa VI - otrzymując w nagrodę bon o wartości 150 zł na pizzę.
      II miejsce - klasa VIII
      III miejsce - klasa V

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich zaangażowanie i wkład w obchody Dnia Patrona. Jesteśmy dumni z naszej społeczności szkolnej i mamy nadzieję, że duch Ojca Świętego Jana Pawła II będzie nadal nas inspirować i prowadzić.

     • Zajęcia terenowe w kamieniołomie Lipówka

      19.05.2023

      17 maja uczniowie klasy VIII uczestniczyli w zajęciach terenowych w kamieniołomie Lipówka prowadzonych przez doradcę metodycznego WOM w Częstochowie p. Barbarę Kanoniak.

      Kamieniołom Lipówka to doskonałe miejsce na relaks na świeżym powietrzu. 🚶‍♀️🚶‍♂️Jest gdzie pospacerować, odpocząć w cieniu. Na obszarze kamieniołomu znajduje się przyrodnicza ścieżka dydaktyczna Kopalnia przywrócona naturze. Jest to oznakowana ścieżka o długości około 2 km, znajduje się przy niej 13 stanowisk tematycznych z tablicami edukacyjnymi. 

      Mogliśmy zobaczyć najciekawsze fragmenty kamieniołomu i zapoznać się z geologią, florą i fauną .

      Serdecznie polecamy to miejsce.

     • Wycieczka do Warszawy

      17.05.2023

      24 kwietnia 2023 r. odbyła się wycieczka szkolna do Warszawy, która dostarczyła uczniom niezapomnianych doświadczeń i wrażeń. Pragniemy podzielić się z Wami niektórymi z najważniejszych momentów z tej wyjątkowej przygody.

      Pierwszym z punktów programu była wizyta na Stadionie Narodowym. To imponujące miejsce, które było areną wielu historycznych wydarzeń sportowych. Trasa zwiedzania obejmowała wejście na trybuny, dostęp do szatni i łazienek, sal konferencyjnych, pokomieszczeń dla prasy i wielu innych.

      Kolejnym przystankiem było Centrum Nauki Kopernik. To interaktywne muzeum, które oferuje fascynujące doświadczenia z dziedziny nauki i technologii. Można tu eksperymentować, bawić się i odkrywać różnorodne zagadnienia związane z fizyką, astronomią, biologią i wieloma innymi dziedzinami.

      Po wizycie w Centrum Nauki Kopernik udaliśmy się na spacer po urokliwych Ogrodach Uniwersyteckich. To malownicze miejsce idealne na relaks i odpoczynek. Uczniowie cieszyli się pięknymi alejkami, fontannami i zabytkowymi budynkami uniwersytetu.

      Zapraszamy do fotorelacji.

     • „TWELVE MONTHS”

      06.06.2023

      Dnia 8maja 2023r. w naszej szkole miało miejsce przedstawienie pt. „TWELVE MOTHS” w  języku angielskim. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie klasy IIIi II pod kierunkiem pani Anity Gałkowskiej- Galas.Uczniowie klas I-III śpiewali piosenki w j. angielskim.

      W bajce wystąpiły następujące osoby:

      - Lena Kocińska w roli Marushki

      - Anna Postawa jako czarownica

      - Marcel Czopik jako styczeń

      - Alan Szczęch  jako luty

      -Anna Koper  jako marzec

      - Oliwia Kalota jako kwiecień

      - Aleksandra Kocińska jako maj i narrator

      - Szymon Raźniak jako czerwiec i narrator

      - Mateusz Majchrzak jako lipiec i narrator

      - Nikola Polak jako sierpień

      - Oskar Zatoń jako wrzesień

      - Zuzanna Wierzba jako październik

      - Mateusz Bera jako listopad

      - Nikodem Koza jako grudzień

      - Karolina Stachow jako narrator

      - Karina Płaska  jako narrator

      - Julia Kocińska jako narrator

      - Alan Ściubidłojako narrator

      - Michał Głąb jako narrator

      - UrszulaKołaczkowska jako narrator

       

      Dekoracje wykonane zostały przez panią Anitę Gałkowską- Galas. Znajomość bajki „TWELVE MOTHS” ułatwiła widzom zrozumienie treści dialogów, które były po angielsku. Dla uczniów klas I-III przedstawienie było okazją do zaprezentowania swoich umiejętności językowych i aktorskich. Dzieci mogły wykazać się językowo, emocjonalnie i twórczo. Warto docenić wkład pracy uczniów którzy włożyli wiele trudu w przygotowanie inscenizacji. Przedstawienie dostarczyło wielu wrażeń.

       

     • Wyniki konkursu matematycznego "Kangur"

      24.05.2023

      Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny to coroczne wydarzenie organizowane w wielu krajach świata, które ma na celu propagowanie matematyki wśród dzieci i młodzieży. Konkurs składa się z serii zadań matematycznych, które mają na celu rozwijanie umiejętności logicznego myślenia i rozwiązywania problemów.

      Z ogromną przyjemnością chcemy ogłosić, że w tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu matematycznego "Kangur Matematyczny", dwóch uczniów naszej szkoły uzyskało wyróżnienie:

      Dominik Płaska i Eryk Kręciwilk - uczniowie klasy V.

      Serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników!!!

       

     • Akcja TUSZ DO PAKI

      08.05.2023

      Nasza szkoła bierze udział w akcji edukacyjno-charytatywnej, której celem jest edukacja ekologiczna dzieci, a dzięki nim również dorosłych, w zakresie segregacji tuszów do drukarek – tzw. kartridży. Zachęcamy uczniów do przyniesienia z domu zużytych tuszów z drukarek atramentowych i wrzucenia ich do przygotowanych kartonów. Zebrane w ten sposób odpady  firma przekaże do recyklingu i zakupi karmę dla zwierzaków ze schronisk.  Im więcej tuszów zbierzemy, tym więcej karmy trafi do ich misek.

      Ważne!

      Tusze muszą pochodzić z drukarek atramentowych i być oryginalne, czyli  nigdy wcześniej nie napełniane.

      Dlaczego warto wziąć udział?

       

      -chronisz środowisko przed zanieczyszczeniem i przyczyniasz się do zmniejszenia wysypisk śmieci

      - realnie wpływasz na zmniejszenie zużycia surowców nieodnawialnych (np. ropy naftowej)

      - pozbywasz się kłopotliwego odpadu, którego nie można wyrzucać do normalnego śmietnika

      - zmniejszasz ilość energochłonnych procesów produkcyjnych

      - uczysz dziecko postaw proekologicznych i empatii

       

      - przyłączasz się do akcji dokarmiania zwierzaków w schroniskach: im więcej zbierzemy tuszów, tym więcej karmy trafi do ich misek

      Na początku roku kalendarzowego w wielu biurach robi się porządki w szufladach. Jeśli rodzice znajdą czas, żeby przekazać tusze dzieciom, to i wiosenne porządki w domach też pewnie dołożą „swoją cegiełkę”.

      Wrzucajcie tusze do paki, a my dokarmimy za to zwierzaki!

     • Podsumowanie Dnia Ziemi 2023 dla uczniów klas 1-8

      08.05.2023

      Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. Nasza szkoła cyklicznie uczestniczy w tym największym międzynarodowy święcie, przygotowując szereg przedsięwzięć. W ramach tegorocznej akcji przeprowadziliśmy następujące zadania:

      -wykonanie plakatów,

      -przeprowadzenie w poszczególnych klasach oraz na świetlicy szkolnej  pogadanek

      - uczniowie z klasy piątej wykonali ekologicznego stworka

      – w ramach obchodów Dnia Ziemi uczniowie posadzili roślinki przygotowując się w ten sposób do kiermaszu  pt.: ,, Dni Zieleni na Dzień Ziemi”

      Zapraszamy na fotorelację…

       

     • ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA ORAZ ŚWIĘTO FLAGI

      01.05.2023

      Święto Flagi wypada 2 maja. Zostało ustanowione w Polsce uchwałą z dnia 20 lutego 2004 roku jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Nie bez znaczenia dla pomysłu wprowadzenia święta były praktyki z okresu PRL-u, kiedy celebrowano jedynie Święto Pracy, natomiast konsekwentnie pomijano obchody 3 maja. Z tego powodu po 1 maja flaga państwowa błyskawicznie znikała z ulic i bezwzględnie nie wolno było jej pokazywać w następnych dniach, co miało wymazać pamięć o Konstytucji 3 maja.

      Oficjalny wygląd polskiej flagi został ustalony podczas Sejmu Królestwa Polskiego w 1831 roku, w prawie państwowym zatwierdzono go zaś w 1919 roku. Biel to oczywiście symbol czystości, czerwień oznacza z kolei odwagę i przelaną krew.

      Dzień Flagi stanowi rodzaj hołdu dla jednego z najważniejszych symboli narodowych i został wprowadzony w celu propagowania wartości patriotycznych. Przez wywieszenie flagi w dniach świąt narodowych pokażmy, że dumnie jest być Polakiem! Okażmy swój patriotyzm, szacunek dla tradycji.

      Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

      Po odzyskaniu niepodległości już w 1919 roku 3 maja został ogłoszony świętem narodowym. W preambule pierwszej uchwalonej przez sejm konstytucji z 1921 roku nawiązywano do Ustawy majowej tak treścią, jak stylizowanym językiem. Jej przywołanie było dowodem tradycji i ciągłości państwowości polskiej. W roku 1925 dzień ten uzyskał dodatkowo sankcję religijną: ustanowiono tego dnia, prócz święta państwowego, także religijne. Ten splot narodowego i katolickiego charakteru święta doprowadził do ostrej krytyki ze strony ugrupowań lewicowych, choć nikt nie kwestionował nośnych wartości konstytucyjnej tradycji. Lewica jednak w takiej sytuacji szczególnie akcentowała obchody innego dnia: pierwszomajowego święta pracy. W czasie II wojny Polacy na emigracji i w kraju również obchodzili święto 3 Maja, znów symbolizujące opór i walkę z okupantem. Przełom przyniósł rok 1990. Nowo wybrany Sejm i Senat powróciły do tradycji i proklamowały dzień 3 maja świętem państwowym. Konstytucja 3 maja 1791 jest symbolem dążeń do odzyskania niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej, niezależnie od przeszkód wewnętrznych i zagrożeń zewnętrznych.

     • Mnemotechniki w praktyce: relacja z warsztatów szkoleniowych

      25.04.2023

      "Morgenstern" może być skojarzony z porannym słońcem, "Freund" z przyjacielem, a "Eisenbichler" z żelaznymi mięśniami

      Uczniowie  klasy VI i VIII wzięli udział w niezwykłym warsztacie  edukacyjnym, który odbył się w  Ośrodku Szkoleniowym WOM w Częstochowie. Po przyjeździe zostali przywitani przez prowadzącą, która przedstawiła im podstawowe zasady i techniki zapamiętywania informacji za pomocą skojarzeń i obrazów.  Uczniowie poznali kilka prostych mnemotechnik (akronimy, akrostychy, Pałac Pamięci, Łańcuchowa Metoda Skojarzeń). Dowiedzieli się, co sprzyja szybkiemu zapamiętywaniu, skutecznemu przechowywaniu i przywoływaniu z pamięci treści związanych z pojęciami, miejscami oraz nazwiskami i imionami osób.

      Uczniowie wzięli udział w różnych ćwiczeniach praktycznych, które pomogły im nauczyć się jak skutecznie zapamiętywać dane informacje. Wśród  ćwiczeń były m.in. sposób na zapamiętywanie słówek w języku niemieckim, tworzenie asocjacji, łączenie informacji w łańcuchy skojarzeń, czy też stosowanie rymów.

      Na koniec warsztatów uczniowie zostali podzieleni na grupy i po wykonaniu aktywnych, ruchowych  ćwiczeń, zaprezentowali  swoje umiejętności językowe, korzystając z właśnie nabytych metod mnemotechnicznych.

      Wyjazd był bardzo udany, pozwolił uczniom na odkrycie nowych metod nauki i na rozwinięcie swoich umiejętności zapamiętywania informacji.

 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • Deklaracja dostępności:  

  Deklaracja_dostepnosci.docx