• Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023

      01.07.2023

      23 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego, która przyniosła wiele radości i wzruszeń. Na scenie wystąpili uczniowie klasy VIII, którzy przygotowali krótką, ale pełną optymizmu inscenizację.
      Na scenie pojawili się również uczniowie klasy III, którzy mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie. 

      Najważniejszym momentem uroczystości było rozdanie świadectw, wyróżnień, nagród i dyplomów. Pani Dyrektor osobiście wręczała uczniom ich zasłużone świadectwa z wyróżnieniem i nagrody za ich ciężką pracę i zaangażowanie w nauce.
      Wśród uczniów klasy VIII szczególne wyróżnieni za swoje osiągnięcia i zachowanie w trakcie całego etapu edukacyjnego zostali: Zuzanna Musiał i Jakub Kocińki  - otrzymując statuetkę absolwentki i absolwenta szkoły podstawowej.

      Ta uroczystość była nie tylko zakończeniem roku szkolnego, ale również okazją do podziękowania wszystkim za wspólną pracę i wysiłek, jakie włożyli uczniowie, nauczyciele i rodzice. Był to moment, który na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników i zostawił po sobie wiele pozytywnych wspomnień.

      Zapraszamy do fotorelacji z uroczystości.

     • Wycieczka prymusów do Tarnowskich Gór

      01.07.2023

           Jak co roku Pani Jadwiga Zawadzka - Wójt Gminy Kruszyna zaprosiła najlepszych uczniów na wycieczkę. Prymusi, uczący się w szkołach na terenie naszej gminy, zwiedzili Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach i Muzeum Chleba w Radzionkowie.

           Z samego rana 22.06.23r. wyruszyliśmy w trasę. Zwiedzanie zaczęliśmy od Muzeum Chleba, w którym odbyły się warsztaty wypieku plecionek chlebowych. Każdy z uczestników wycieczki otrzymał kawałek ciasta do uformowania. Kiedy piekło się już w piecu, oglądaliśmy bardzo ciekawą prelekcję o chlebie, z której wynika, że spośród najróżniejszych wypieków nasz polski, tradycyjny chleb nie ma sobie równego…

           Dowiedzieliśmy się, że misją tego muzeum jest kultywowanie i uczenie szacunku do chleba oraz związanych z nim polskich tradycji. Założycielem tego miejsca jest pan Piotr Mankiewicz. Człowiek z pasją i ogromnym zamiłowaniem do Górnego Śląska. Propagator działania na rzecz kultury regionalnej. Po wysłuchaniu prelekcji wyruszyliśmy na zwiedzanie muzeum, w którym zgromadzono różne ciekawe przyrządy,  były one kiedyś wykorzystywane w cukierniach czy gospodarstwach domowych. Mieliśmy okazję usiąść w ławkach szkolnych, w których mogli zasiadać nasi dziadkowie. Były to solidne zielone ławki z kamienną tabliczką i rysikiem. W ,,dawnej” klasie mogliśmy podziwiać na ekspozycjach mundurki szkolne, tornistry i pomoce naukowe, z których korzystali kiedyś uczniowie. Po obejrzeniu kilku pomieszczeń muzealnych bogato wyposażonych w różne meble, pralki, lodówki z dawnych lat udaliśmy się z przewodnikiem do Kopalni Srebra. Podzieleni na dwie grupy zwiedzaliśmy podziemne labirynty korytarzy, aby poczuć surowe warunki, panujące w kopalni. Niewielki odcinek pokonaliśmy łodziami. Kiedy wyjechaliśmy windą na powierzchnię, czekał już na nas smaczny dwudaniowy obiad. Posileni i zregenerowani podążyliśmy do autokaru, aby przejechać do Sztolni Czarnego Pstrąga. Ostatni odcinek wycieczki przepłynęliśmy łódkami  600-metrową trasą pod opieką przewodnika, który opowiadał nam o ciekawych historiach górnictwa w Tarnowskich Górach. Mimo upalnej pogody warunki 40 m pod ziemią okazały się dla nas dobre. Może było trochę chłodniej, ale byliśmy zaopatrzeni w ciepłe okrycia. W dobrych nastrojach i z zakupionymi pamiątkami wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

           Serdecznie dziękujemy Pani Wójt i Radnym Gminy Kruszyna za tak wyjątkową i interesującą nagrodę, a wszystkim uczniom życzymy sukcesów w naucew przyszłym roku szkolnym 2023/2024.

       

     • oGRAJmatmę - Laboratoria Przyszłości z Minecraftem

      01.07.2023

      W roku szkolnym 2022/2023 w klasie V mieliśmy okazję realizować zajęcia rozwijające pod programem zatytułowanym ,,oGRAJmatmę - Laboratorium Przyszłości z Minecraftem". Podczas tych zajęć, uczniowie mieli możliwość poznania i wykorzystania potencjału środowiska Minecraft do rozwijania swoich umiejętności matematycznych.

      Podczas pierwszych zajęć uczniowie zostali zapoznani z grą Minecraft, jej interfejsem i podstawowymi funkcjonalnościami. Następnie skupiliśmy się na wyzwaniach matematycznych, które mieliśmy do wykonania w tym wirtualnym świecie, cyklicznie na każdych zajęciach. Uczniowie mieli okazję rozwiązywać zadania matematyczne, takie jak obliczanie obwodu i pola figur geometrycznych, porównywanie liczb i ułamków, sortowanie liczb, budowanie brył przestrzennych, rozwiązywanie zadań problemowych, rozwiązywanie równań matematycznych, zastosowanie symetrii, wykorzystanie sudoku i innych. Każde wyzwanie było zaprojektowane tak, aby wykorzystać umiejętności matematyczne uczniów i jednocześnie zachęcić ich do kreatywnego myślenia w środowisku Minecrafta.

      W drugim półroczu zajęliśmy się projektem budowy naszej własnej szkoły podstawowej w świecie Minecrafta. Uczniowie zostali poproszeni o zmierzenie szkoły oraz przeliczenie potrzebnych wymiarów i proporcji, aby móc rozpocząć budowę. Wykorzystując zdobytą wiedzę matematyczną, uczniowie skrupulatnie mierzyli poszczególne części budynku, obliczali powierzchnie, a następnie przekładali je na skalę wirtualnego świata Minecrafta. Była to świetna okazja dla uczniów do praktycznego zastosowania matematyki i równoczesnego rozwijania umiejętności wirtualnej konstrukcji i planowania.

      Cały cykl zajęć ,,oGRAJmatmę z Minecraftem" był dla nas nie tylko ciekawym doświadczeniem, ale również okazją do rozwijania kreatywności, współpracy i umiejętności rozwiązywania problemów. Uczniowie zdobyli wiedzę matematyczną w praktycznym kontekście i zobaczyli, jak matematyka może być użyteczna w codziennym życiu. Ponadto, praca nad projektem budowy szkoły w świecie Minecrafta pozwoliła im zrozumieć znaczenie dokładności pomiarów i proporcji w architekturze.

      Zajęcia pt. ,,oGRAJmatmę z Minecraftem" prowadzone w roku szkolnym 2022/2023 były nie tylko angażujące, ale także wzbogaciły wiedzę matematyczną uczniów i umiejętności praktycznego zastosowania jej w środowisku wirtualnym. Były to zajęcia, które połączyły edukację matematyczną z technologią, stwarzając inspirujące i motywujące środowisko pracy dla uczniów.

     • „Zielona pracownia 2023” - rozdanie nagród

      16.06.2023

      Wśród tegorocznych laureatów 9 edycji konkursu „Zielona pracownia 2023” znalazła się Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie. Ze 155 zgłoszeń, które w tym roku nadesłano, jury wyłoniło najciekawsze projekty, które zostaną dofinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

      Uroczyste wręczenie dyplomów potwierdzających dofinansowanie, odbył się 4 czerwca 2023 r. na terenie przepięknego Zamku w Ogrodzieńcu. Wśród nagrodzonych szkół znalazła się nasza szkoła podstawowa i projekt pracowni „Astrobadacze z Zielonej Planety”. Uczestnikami wydarzenia byli uczniowie naszej szkoły, którzy z rąk prezesa Zarządu WFOŚiGW w Katowicach odebrali okolicznościowy dyplom a później mieli możliwość wzięcia udziału w ciekawych warsztatach ekologicznych.

     • Rowerowa wyprawa do Łęgu

      06.06.2023

      Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas IV, V i VI wyruszyli 1 czerwca rowerami z placu szkolnego do miejscowości Łęg podobnie jak w ubiegłym roku. Trasa długości 13 km przebiegała przez Widzów, Lgotę Małą, Wikłów i trwała godzinę. W smażalni ,,Keja Kajaki Łęg" spędziliśmy bardzo przyjemnie czas, który wypełniły wspólne gry i zabawy na świeżym powietrzu. Słoneczna pogoda sprzyjała wyprawie i zaostrzyła apetyt na smaczną pieczoną rybę oraz lody. Wszyscy wypoczęli i wrócili w dobrych humorach, a wycieczka stała się okazją do integracji wszystkich uczniów.

     • Dzień Dziecka

      01.06.2023

      Kochane Dzieci!

      Dziś Wasze Święto - Dzień Dziecka!

      Z tej okazji składamy Wam najserdeczniejsze życzenia!

      Aby każdy dzień Waszego dzieciństwa był pełen przygód i pięknych wspomnień!

      Spełniajcie swoje marzenia i nigdy nie przestawajcie się uśmiechać!

       

     • Wycieczka do Torunia

      06.06.2023

      19 maja 2023 r. uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w wycieczce do Torunia, której celem było poznawanie kultury i dziedzictwa narodowego przez uczniów oraz edukacja popularnonaukowa. Wycieczka była dofinansowana w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Pobyt w Toruniu rozpoczęliśmy spacerem po Starym Mieście. Podziwialiśmy  Rynek Staromiejski i zabytkowe kamieniczki. Widzieliśmy także dom, w którym urodził się Mikołaj Kopernik. Z tej porannej części wycieczki szczególne zainteresowanie wzbudziła Krzywa Wieża. Zgodnie z legendą, jaka jest związana z tą budowlą, każdy mógł poddać się „testowi prawości”. Według legendy równowagę, opierając się plecami o ścianę wieży, utrzyma tylko człowiek prawy, wierny i uczciwy. W południe zawitaliśmy do Żywego Muzeum Piernika. Pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej poznaliśmy rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowaliśmy ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Po warsztatach piernikarskich udaliśmy się na drugie piętro Muzeum, które prezentuje manufakturę z początku XX wieku, zarządzaną niegdyś przez rodzeństwo Rabiańskich. Zobaczyliśmy oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec oraz kolekcję woskowych form. Następnie z pełnej zabytków przeszłości przenieśliśmy się do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Tu czekały nas zupełnie inne wrażenia. Zwiedzaliśmy wystawy interaktywne, mieliśmy możliwość samodzielnie doświadczać i eksperymentować z eksponatami zgromadzonymi w salach tematycznych: „O obrotach”, „Rzeka”, „przeŻycie”, „przeBudowa”, „To takie proste”, „Idee”.  Podróż w czasie zakończyliśmy późnym popołudniem. Podczas wycieczki panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Wróciliśmy wieczorem do domów pozostając pod dużym wrażeniem piękna Torunia, miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

      Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki.

     • Poznajemy Polskę – wycieczka do Mosznej i Prudnika

      22.05.2023

      12 maja 2023r. uczniowie klas 1-3 wyjechali na jednodniową wycieczkę do Mosznej oraz Prudnika. Była to wycieczka zorganizowana w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn.” Poznaj Polskę”. Na jej zorganizowanie otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 5000zł.

      Dzięki temu mogliśmy zobaczyć kilka bardzo ciekawych miejsc. W pierwszej kolejności odwiedziliśmy  Muzeum Ziemi Prudnickiej. Kolejnym punktem  naszego zwiedzania był Arsenał. Weszliśmy także na Wieżę Katowską. Odwiedziliśmy również Centrum Tradycji Tkackich. Punktem kulminacyjnym naszego wyjazdu był Zamek w Mosznej słynący z 99 wież i 365 pomieszczeń. Oprócz zwiedzania zamku od środka, mogliśmy pospacerować także po okolicznym parku.  Następnie zmęczeni ale bardzo szczęśliwi udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

      Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszego wyjazdu, który dzieci z pewnością długo będą pamiętać.

       

     • Igor finalistą w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z matematyki

      24.05.2023

      Gratulacje dla naszego ucznia klasy VIII, Igora Gonery, który został finalistą Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki!

      Zostać Laureatem czy Finalistą Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego jest niezwykle trudno – trzeba wykazać się nie tylko umiejętnościami,  czy nietypowym myśleniem, ale też  wiedzą i zagadnieniami, które nie są omawiane na lekcjach, a w przygotowania włożyć dużo pracy.

      Jesteśmy dumni z Twoich osiągnięć i trudu, który włożyłeś w przygotowania do konkursu. Jesteśmy przekonani, że Twoje zdolności matematyczne poprowadzą Cię do kolejnych sukcesów. Trzymamy kciuki!

     • Sukces ucznia naszej szkoły

      22.05.2023

      Mateusz Zatoń, uczeń klasy ósmej, uzyskał status finalisty w IV Olimpiadzie Literatury                                     i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych. Organizatorem konkursu jest Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Celem wydarzenia  jest rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów, pogłębianie wiedzy i umiejętności z zakresu języka polskiego.

          Zmagania konkursowe rozpoczęły się w październiku 2022 roku, były to Zawody I stopnia, Mateusz uzyskał pozytywny wynik i zakwalifikował się do Zawodów II stopnia, które podzielone były na dwa etapy: pisemny- 28 stycznia 2023 r., ustny- 25 lutego 2023r.

          Dzięki ogromnej pracy i zaangażowaniu, każdy etap konkursu Mateusz przeszedł pomyślnie i może cieszyć się z sukcesu. Tytuł finalisty daje mu też przywilej zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.

          Gratulujemy wspaniałego osiągnięcia i życzymy dalszych  sukcesów na kolejnych etapach edukacyjnych.

       

       

     • Konkurs „Zielona Pracownia’2023” rozstrzygnięty.  Jesteśmy na liście laureatów!

      22.05.2023

      Co roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłasza nabór na konkurs pt. "Zielona Pracownia".

      Projekt jest dwuetapowy, nagradzany dotacją. Szkoły składają wnioski razem z wizualizacją oraz kosztorysem już na początku roku, by finalnie otrzymać dotację, ale jeśli projekt jest wyjątkowo atrakcyjny to również dodatkową nagrodę pieniężną. Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie znalazła się w gronie nagrodzonych za najbardziej kreatywny, nowoczesny oraz innowacyjny pomysł na naukę z pomocą nowoczesnych metod i narzędzi dydaktycznych. Dwa miesiące temu, w marcu, cieszyliśmy się z wygranej w konkursie „Zielona Pracownia’2023_Projekt”. Teraz, w maju, mamy kolejny powód do radości związany z tym konkursem, bowiem znaleźliśmy się w gronie jego Laureatów.  Nasz projekt pod nazwą „Astrobadacze z zielonej planety” otrzymał nagrodę pieniężną w kwocie 12 000 zł i finalnie dotację w wysokości 48 000 zł. Pracownia została zaplanowana do wykorzystania głównie dla nauczania fizyki. 
       

      Lista laureatów: lista_laureatow_Zielona_Pracownia_2023.pdf

       

     • AKCJA CHARYTATYWNA ,,SŁODKIE PRZERWY"

      22.05.2023

      ,,Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas"- Flora Edwards 

      Społeczność Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II dziękuje wszystkim, którzy tak licznie i z wielkim zaangażowaniem włączyli się w organizację kiermaszu ciast w ramach akcji charytatywnej ,,Słodka Przerwa", która miała miejsce 29 i 31 marca 2023r. Kiermasz cieszył się dużym powodzeniem. Na stołach królowały muffinki, babeczki, ciasteczka , serniki i wiele innych słodkości, które zostały przygotowane przez rodziców. Wszyscy uczniowie i nauczyciele mogli kupić w przystępnej cenie swój ulubiony przysmak.

      Dochód ze sprzedaży został przekazany rodzicom Dawida, który dzielnie walczy o powrót do zdrowia.
      W tym miejscu prosimy o wsparcie finansowe naszego ucznia i kolegi w dalszym leczeniu, wpłacając na pomagam.pl

      Życzymy Państwu, aby dobro, którym obdarzyliście i podzielicie się z innymi wróciło do Was wielokrotnie.

     • Obchody Dnia Patrona w naszej szkole - Ojca Świętego Jana Pawła II

      19.05.2023

      W tym wyjątkowym dniu, kiedy wspominamy naszego patrona, Ojca Świętego Jana Pawła II, zorganizowaliśmy wiele inicjatyw, które były hołdem dla Jego dziedzictwa i nauczania.

      Rozpoczęliśmy od testu ze znajomości hymnu szkoły, który był doskonałą okazją do upewnienia się, że wszyscy uczniowie znają słowa hymnu, który symbolizuje naszą wspólnotę szkolną.

      Następnie udaliśmy się do kościoła, gdzie odprawiona została Msza Święta. Na samym początku wyświetlona została prezentacja pt. "Jan Paweł II w liczbach", którą przygotowali uczniowie klasy V. Była to fascynująca i pouczająca prezentacja, która ukazywała różne aspekty życia papieża w sposób liczbowy. Uczniowie zaprezentowali ciekawe fakty i statystyki, które pokazały ogromny wpływ Ojca Świętego na historię i społeczeństwo.

      Po powrocie na teren szkoły, wszyscy uczniowie razem odśpiewali hymn szkoły z pełnym zaangażowaniem i  uśmiechem na twarzach. Następnie przyszedł czas na radosną zabawę, gdy wszyscy razem zatańczyliśmy Belgijkę - tradycyjny polski taniec, który jest symbolem wspólnoty i radości.

      Na zakończenie obchodów, wszyscy skosztowali pysznych kremówek.

      Dzień Patrona, poświęcony Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, był nie tylko okazją do refleksji i modlitwy, ale także do wspólnego świętowania, tańca i radości. Dzięki tym obchodom, uczniowie mieli szansę lepiej poznać życie i nauczanie naszego patrona oraz doświadczyć jedności i wspólnoty w szkole.

      Ogłaszamy, że ,,sprawdzian" z hymnu wygrywa klasa VI - otrzymując w nagrodę bon o wartości 150 zł na pizzę.
      II miejsce - klasa VIII
      III miejsce - klasa V

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich zaangażowanie i wkład w obchody Dnia Patrona. Jesteśmy dumni z naszej społeczności szkolnej i mamy nadzieję, że duch Ojca Świętego Jana Pawła II będzie nadal nas inspirować i prowadzić.

     • Zajęcia terenowe w kamieniołomie Lipówka

      19.05.2023

      17 maja uczniowie klasy VIII uczestniczyli w zajęciach terenowych w kamieniołomie Lipówka prowadzonych przez doradcę metodycznego WOM w Częstochowie p. Barbarę Kanoniak.

      Kamieniołom Lipówka to doskonałe miejsce na relaks na świeżym powietrzu. 🚶‍♀️🚶‍♂️Jest gdzie pospacerować, odpocząć w cieniu. Na obszarze kamieniołomu znajduje się przyrodnicza ścieżka dydaktyczna Kopalnia przywrócona naturze. Jest to oznakowana ścieżka o długości około 2 km, znajduje się przy niej 13 stanowisk tematycznych z tablicami edukacyjnymi. 

      Mogliśmy zobaczyć najciekawsze fragmenty kamieniołomu i zapoznać się z geologią, florą i fauną .

      Serdecznie polecamy to miejsce.

 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • Deklaracja dostępności:  

  Deklaracja_dostepnosci.docx