• Konkurs „Zielona Pracownia’2023” rozstrzygnięty.  Jesteśmy na liście laureatów!

      22.05.2023

      Co roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłasza nabór na konkurs pt. "Zielona Pracownia".

      Projekt jest dwuetapowy, nagradzany dotacją. Szkoły składają wnioski razem z wizualizacją oraz kosztorysem już na początku roku, by finalnie otrzymać dotację, ale jeśli projekt jest wyjątkowo atrakcyjny to również dodatkową nagrodę pieniężną. Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie znalazła się w gronie nagrodzonych za najbardziej kreatywny, nowoczesny oraz innowacyjny pomysł na naukę z pomocą nowoczesnych metod i narzędzi dydaktycznych. Dwa miesiące temu, w marcu, cieszyliśmy się z wygranej w konkursie „Zielona Pracownia’2023_Projekt”. Teraz, w maju, mamy kolejny powód do radości związany z tym konkursem, bowiem znaleźliśmy się w gronie jego Laureatów.  Nasz projekt pod nazwą „Astrobadacze z zielonej planety” otrzymał nagrodę pieniężną w kwocie 12 000 zł i finalnie dotację w wysokości 48 000 zł. Pracownia została zaplanowana do wykorzystania głównie dla nauczania fizyki. 
       

      Lista laureatów: lista_laureatow_Zielona_Pracownia_2023.pdf

       

     • AKCJA CHARYTATYWNA ,,SŁODKIE PRZERWY"

      22.05.2023

      ,,Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas"- Flora Edwards 

      Społeczność Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II dziękuje wszystkim, którzy tak licznie i z wielkim zaangażowaniem włączyli się w organizację kiermaszu ciast w ramach akcji charytatywnej ,,Słodka Przerwa", która miała miejsce 29 i 31 marca 2023r. Kiermasz cieszył się dużym powodzeniem. Na stołach królowały muffinki, babeczki, ciasteczka , serniki i wiele innych słodkości, które zostały przygotowane przez rodziców. Wszyscy uczniowie i nauczyciele mogli kupić w przystępnej cenie swój ulubiony przysmak.

      Dochód ze sprzedaży został przekazany rodzicom Dawida, który dzielnie walczy o powrót do zdrowia.
      W tym miejscu prosimy o wsparcie finansowe naszego ucznia i kolegi w dalszym leczeniu, wpłacając na pomagam.pl

      Życzymy Państwu, aby dobro, którym obdarzyliście i podzielicie się z innymi wróciło do Was wielokrotnie.

     • Obchody Dnia Patrona w naszej szkole - Ojca Świętego Jana Pawła II

      19.05.2023

      W tym wyjątkowym dniu, kiedy wspominamy naszego patrona, Ojca Świętego Jana Pawła II, zorganizowaliśmy wiele inicjatyw, które były hołdem dla Jego dziedzictwa i nauczania.

      Rozpoczęliśmy od testu ze znajomości hymnu szkoły, który był doskonałą okazją do upewnienia się, że wszyscy uczniowie znają słowa hymnu, który symbolizuje naszą wspólnotę szkolną.

      Następnie udaliśmy się do kościoła, gdzie odprawiona została Msza Święta. Na samym początku wyświetlona została prezentacja pt. "Jan Paweł II w liczbach", którą przygotowali uczniowie klasy V. Była to fascynująca i pouczająca prezentacja, która ukazywała różne aspekty życia papieża w sposób liczbowy. Uczniowie zaprezentowali ciekawe fakty i statystyki, które pokazały ogromny wpływ Ojca Świętego na historię i społeczeństwo.

      Po powrocie na teren szkoły, wszyscy uczniowie razem odśpiewali hymn szkoły z pełnym zaangażowaniem i  uśmiechem na twarzach. Następnie przyszedł czas na radosną zabawę, gdy wszyscy razem zatańczyliśmy Belgijkę - tradycyjny polski taniec, który jest symbolem wspólnoty i radości.

      Na zakończenie obchodów, wszyscy skosztowali pysznych kremówek.

      Dzień Patrona, poświęcony Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, był nie tylko okazją do refleksji i modlitwy, ale także do wspólnego świętowania, tańca i radości. Dzięki tym obchodom, uczniowie mieli szansę lepiej poznać życie i nauczanie naszego patrona oraz doświadczyć jedności i wspólnoty w szkole.

      Ogłaszamy, że ,,sprawdzian" z hymnu wygrywa klasa VI - otrzymując w nagrodę bon o wartości 150 zł na pizzę.
      II miejsce - klasa VIII
      III miejsce - klasa V

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich zaangażowanie i wkład w obchody Dnia Patrona. Jesteśmy dumni z naszej społeczności szkolnej i mamy nadzieję, że duch Ojca Świętego Jana Pawła II będzie nadal nas inspirować i prowadzić.

     • Zajęcia terenowe w kamieniołomie Lipówka

      19.05.2023

      17 maja uczniowie klasy VIII uczestniczyli w zajęciach terenowych w kamieniołomie Lipówka prowadzonych przez doradcę metodycznego WOM w Częstochowie p. Barbarę Kanoniak.

      Kamieniołom Lipówka to doskonałe miejsce na relaks na świeżym powietrzu. 🚶‍♀️🚶‍♂️Jest gdzie pospacerować, odpocząć w cieniu. Na obszarze kamieniołomu znajduje się przyrodnicza ścieżka dydaktyczna Kopalnia przywrócona naturze. Jest to oznakowana ścieżka o długości około 2 km, znajduje się przy niej 13 stanowisk tematycznych z tablicami edukacyjnymi. 

      Mogliśmy zobaczyć najciekawsze fragmenty kamieniołomu i zapoznać się z geologią, florą i fauną .

      Serdecznie polecamy to miejsce.

     • Wycieczka do Warszawy

      17.05.2023

      24 kwietnia 2023 r. odbyła się wycieczka szkolna do Warszawy, która dostarczyła uczniom niezapomnianych doświadczeń i wrażeń. Pragniemy podzielić się z Wami niektórymi z najważniejszych momentów z tej wyjątkowej przygody.

      Pierwszym z punktów programu była wizyta na Stadionie Narodowym. To imponujące miejsce, które było areną wielu historycznych wydarzeń sportowych. Trasa zwiedzania obejmowała wejście na trybuny, dostęp do szatni i łazienek, sal konferencyjnych, pokomieszczeń dla prasy i wielu innych.

      Kolejnym przystankiem było Centrum Nauki Kopernik. To interaktywne muzeum, które oferuje fascynujące doświadczenia z dziedziny nauki i technologii. Można tu eksperymentować, bawić się i odkrywać różnorodne zagadnienia związane z fizyką, astronomią, biologią i wieloma innymi dziedzinami.

      Po wizycie w Centrum Nauki Kopernik udaliśmy się na spacer po urokliwych Ogrodach Uniwersyteckich. To malownicze miejsce idealne na relaks i odpoczynek. Uczniowie cieszyli się pięknymi alejkami, fontannami i zabytkowymi budynkami uniwersytetu.

      Zapraszamy do fotorelacji.

     • „TWELVE MONTHS”

      06.06.2023

      Dnia 8maja 2023r. w naszej szkole miało miejsce przedstawienie pt. „TWELVE MOTHS” w  języku angielskim. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie klasy IIIi II pod kierunkiem pani Anity Gałkowskiej- Galas.Uczniowie klas I-III śpiewali piosenki w j. angielskim.

      W bajce wystąpiły następujące osoby:

      - Lena Kocińska w roli Marushki

      - Anna Postawa jako czarownica

      - Marcel Czopik jako styczeń

      - Alan Szczęch  jako luty

      -Anna Koper  jako marzec

      - Oliwia Kalota jako kwiecień

      - Aleksandra Kocińska jako maj i narrator

      - Szymon Raźniak jako czerwiec i narrator

      - Mateusz Majchrzak jako lipiec i narrator

      - Nikola Polak jako sierpień

      - Oskar Zatoń jako wrzesień

      - Zuzanna Wierzba jako październik

      - Mateusz Bera jako listopad

      - Nikodem Koza jako grudzień

      - Karolina Stachow jako narrator

      - Karina Płaska  jako narrator

      - Julia Kocińska jako narrator

      - Alan Ściubidłojako narrator

      - Michał Głąb jako narrator

      - UrszulaKołaczkowska jako narrator

       

      Dekoracje wykonane zostały przez panią Anitę Gałkowską- Galas. Znajomość bajki „TWELVE MOTHS” ułatwiła widzom zrozumienie treści dialogów, które były po angielsku. Dla uczniów klas I-III przedstawienie było okazją do zaprezentowania swoich umiejętności językowych i aktorskich. Dzieci mogły wykazać się językowo, emocjonalnie i twórczo. Warto docenić wkład pracy uczniów którzy włożyli wiele trudu w przygotowanie inscenizacji. Przedstawienie dostarczyło wielu wrażeń.

       

     • Wyniki konkursu matematycznego "Kangur"

      24.05.2023

      Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny to coroczne wydarzenie organizowane w wielu krajach świata, które ma na celu propagowanie matematyki wśród dzieci i młodzieży. Konkurs składa się z serii zadań matematycznych, które mają na celu rozwijanie umiejętności logicznego myślenia i rozwiązywania problemów.

      Z ogromną przyjemnością chcemy ogłosić, że w tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu matematycznego "Kangur Matematyczny", dwóch uczniów naszej szkoły uzyskało wyróżnienie:

      Dominik Płaska i Eryk Kręciwilk - uczniowie klasy V.

      Serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników!!!

       

     • Akcja TUSZ DO PAKI

      08.05.2023

      Nasza szkoła bierze udział w akcji edukacyjno-charytatywnej, której celem jest edukacja ekologiczna dzieci, a dzięki nim również dorosłych, w zakresie segregacji tuszów do drukarek – tzw. kartridży. Zachęcamy uczniów do przyniesienia z domu zużytych tuszów z drukarek atramentowych i wrzucenia ich do przygotowanych kartonów. Zebrane w ten sposób odpady  firma przekaże do recyklingu i zakupi karmę dla zwierzaków ze schronisk.  Im więcej tuszów zbierzemy, tym więcej karmy trafi do ich misek.

      Ważne!

      Tusze muszą pochodzić z drukarek atramentowych i być oryginalne, czyli  nigdy wcześniej nie napełniane.

      Dlaczego warto wziąć udział?

       

      -chronisz środowisko przed zanieczyszczeniem i przyczyniasz się do zmniejszenia wysypisk śmieci

      - realnie wpływasz na zmniejszenie zużycia surowców nieodnawialnych (np. ropy naftowej)

      - pozbywasz się kłopotliwego odpadu, którego nie można wyrzucać do normalnego śmietnika

      - zmniejszasz ilość energochłonnych procesów produkcyjnych

      - uczysz dziecko postaw proekologicznych i empatii

       

      - przyłączasz się do akcji dokarmiania zwierzaków w schroniskach: im więcej zbierzemy tuszów, tym więcej karmy trafi do ich misek

      Na początku roku kalendarzowego w wielu biurach robi się porządki w szufladach. Jeśli rodzice znajdą czas, żeby przekazać tusze dzieciom, to i wiosenne porządki w domach też pewnie dołożą „swoją cegiełkę”.

      Wrzucajcie tusze do paki, a my dokarmimy za to zwierzaki!

     • Podsumowanie Dnia Ziemi 2023 dla uczniów klas 1-8

      08.05.2023

      Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. Nasza szkoła cyklicznie uczestniczy w tym największym międzynarodowy święcie, przygotowując szereg przedsięwzięć. W ramach tegorocznej akcji przeprowadziliśmy następujące zadania:

      -wykonanie plakatów,

      -przeprowadzenie w poszczególnych klasach oraz na świetlicy szkolnej  pogadanek

      - uczniowie z klasy piątej wykonali ekologicznego stworka

      – w ramach obchodów Dnia Ziemi uczniowie posadzili roślinki przygotowując się w ten sposób do kiermaszu  pt.: ,, Dni Zieleni na Dzień Ziemi”

      Zapraszamy na fotorelację…

       

     • ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA ORAZ ŚWIĘTO FLAGI

      01.05.2023

      Święto Flagi wypada 2 maja. Zostało ustanowione w Polsce uchwałą z dnia 20 lutego 2004 roku jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Nie bez znaczenia dla pomysłu wprowadzenia święta były praktyki z okresu PRL-u, kiedy celebrowano jedynie Święto Pracy, natomiast konsekwentnie pomijano obchody 3 maja. Z tego powodu po 1 maja flaga państwowa błyskawicznie znikała z ulic i bezwzględnie nie wolno było jej pokazywać w następnych dniach, co miało wymazać pamięć o Konstytucji 3 maja.

      Oficjalny wygląd polskiej flagi został ustalony podczas Sejmu Królestwa Polskiego w 1831 roku, w prawie państwowym zatwierdzono go zaś w 1919 roku. Biel to oczywiście symbol czystości, czerwień oznacza z kolei odwagę i przelaną krew.

      Dzień Flagi stanowi rodzaj hołdu dla jednego z najważniejszych symboli narodowych i został wprowadzony w celu propagowania wartości patriotycznych. Przez wywieszenie flagi w dniach świąt narodowych pokażmy, że dumnie jest być Polakiem! Okażmy swój patriotyzm, szacunek dla tradycji.

      Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

      Po odzyskaniu niepodległości już w 1919 roku 3 maja został ogłoszony świętem narodowym. W preambule pierwszej uchwalonej przez sejm konstytucji z 1921 roku nawiązywano do Ustawy majowej tak treścią, jak stylizowanym językiem. Jej przywołanie było dowodem tradycji i ciągłości państwowości polskiej. W roku 1925 dzień ten uzyskał dodatkowo sankcję religijną: ustanowiono tego dnia, prócz święta państwowego, także religijne. Ten splot narodowego i katolickiego charakteru święta doprowadził do ostrej krytyki ze strony ugrupowań lewicowych, choć nikt nie kwestionował nośnych wartości konstytucyjnej tradycji. Lewica jednak w takiej sytuacji szczególnie akcentowała obchody innego dnia: pierwszomajowego święta pracy. W czasie II wojny Polacy na emigracji i w kraju również obchodzili święto 3 Maja, znów symbolizujące opór i walkę z okupantem. Przełom przyniósł rok 1990. Nowo wybrany Sejm i Senat powróciły do tradycji i proklamowały dzień 3 maja świętem państwowym. Konstytucja 3 maja 1791 jest symbolem dążeń do odzyskania niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej, niezależnie od przeszkód wewnętrznych i zagrożeń zewnętrznych.

     • Mnemotechniki w praktyce: relacja z warsztatów szkoleniowych

      25.04.2023

      "Morgenstern" może być skojarzony z porannym słońcem, "Freund" z przyjacielem, a "Eisenbichler" z żelaznymi mięśniami

      Uczniowie  klasy VI i VIII wzięli udział w niezwykłym warsztacie  edukacyjnym, który odbył się w  Ośrodku Szkoleniowym WOM w Częstochowie. Po przyjeździe zostali przywitani przez prowadzącą, która przedstawiła im podstawowe zasady i techniki zapamiętywania informacji za pomocą skojarzeń i obrazów.  Uczniowie poznali kilka prostych mnemotechnik (akronimy, akrostychy, Pałac Pamięci, Łańcuchowa Metoda Skojarzeń). Dowiedzieli się, co sprzyja szybkiemu zapamiętywaniu, skutecznemu przechowywaniu i przywoływaniu z pamięci treści związanych z pojęciami, miejscami oraz nazwiskami i imionami osób.

      Uczniowie wzięli udział w różnych ćwiczeniach praktycznych, które pomogły im nauczyć się jak skutecznie zapamiętywać dane informacje. Wśród  ćwiczeń były m.in. sposób na zapamiętywanie słówek w języku niemieckim, tworzenie asocjacji, łączenie informacji w łańcuchy skojarzeń, czy też stosowanie rymów.

      Na koniec warsztatów uczniowie zostali podzieleni na grupy i po wykonaniu aktywnych, ruchowych  ćwiczeń, zaprezentowali  swoje umiejętności językowe, korzystając z właśnie nabytych metod mnemotechnicznych.

      Wyjazd był bardzo udany, pozwolił uczniom na odkrycie nowych metod nauki i na rozwinięcie swoich umiejętności zapamiętywania informacji.

     • Otrzymaliśmy dofinansowanie na zorganizowanie dwóch wycieczek dla naszych uczniów

      20.04.2023

      W odpowiedzi na złożony w marcu wniosek uzyskaliśmy akceptację dwóch projektów zorganizowania wycieczek: jednodniowej wycieczki dla klas I-III do Mosznej i także jednodniowej wycieczki do Torunia dla uczniów klas IV-VIII. Są to działania w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. "Poznaj Polskę". W ślad za tym otrzymaliśmy do każdej z wycieczek dofinansowanie w kwocie 5 tys. złotych, co pozwoli uczniom na poznawanie naszej Ojczyzny poprzez praktyczne odkrywanie śladów historii oraz eksperymentowanie w centrum nauki i zdobywanie nowych umiejętności w pozaszkolnym środowisku edukacyjnym przy minimalnym wkładzie pieniężnym. Wycieczki odbędą się w maju br. Weźmie w nich udział ok. 80 uczniów. 

     • Żonkilowe Pola Nadziei

      18.04.2023

      Pomagamy, wspieramy, dajemy nadzieję.

      Kiedy wiosną zakwitają, rozpoczyna się kampania Pola Nadziei, przypominając o akcji hospicyjnej na rzecz ludzi cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki. Pomagając chorym, przekraczamy barierę cierpienia i lęku przed śmiercią, dajemy nadzieję na życie w otoczeniu życzliwych ludzi.

       Kampania Pola Nadziei jest ogólnoświatową i ogólnopolską akcją zbierania funduszy na rzecz ludzi ciężko chorych, objętych opieką hospicyjną, którą zapoczątkowała w 1997 roku organizacja Marie Curie CancerCare. Symbolem akcji jest kwiat żonkila – międzynarodowy symbol nadziei dla ludzi ciężko i nieuleczalnie chorych. Żonkilowa cebulka zasadzona jesienią obumiera, aby wiosną rozkwitnąć jako piękny kwiat. Pola Nadziei to coroczna kampania prowadzona przez Hospicjum w Częstochowie.

       

      Uczniowie naszej szkoły biorą w niej udział od kilku lat.

      W październiku 2022 r. zebrano  fundusze, które zostały przekazane dla częstochowskiego hospicjum. Otrzymane sadzonki żonkili uczniowie posadzili przed szkołą. W marcu i kwietniu  klasa szósta prowadziła prace pielęgnacyjne na rabatce z tymi kwiatami.

      Co roku na wiosnę, w ramach tej kampanii, częstochowskie hospicjum organizuje konkursy dla dzieci i młodzieży.

      W tym roku hospicjum zaprasza do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt. ,, Portret Nadziei” oraz w konkursie na najpiękniejsze ,,Pole Żonkilowe’’.

      MARSZ NADZIEI

      Częstochowa, 26 kwietnia 2023r – początek na Placu Daszyńskiego w Częstochowie

      Marsz Nadziei jest imprezą w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Pola Nadziei, która co roku organizowana jest na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych dotkniętych chorobą nowotworową.

      Podczas Marszu organizowany jest konkurs na najlepiej przebraną szkołę/grupę. Ogłoszenie wyniku odbędzie się w trakcie finału Pola Nadziei.

      Zapraszamy  uczniów do udziału w konkursie.

       

     • Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa

      18.04.2023

      W czwartek 30.03.2023 r. odbył się  się I etap Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej!  Organizatorem konkursu jest Edukacyjna Sieć Antysmogowa, która skupia 1700 szkół i przedszkoli z całej Polski wokół wspólnej sprawy – przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza i zmianie klimatu. Program ESA już od blisko pięciu lat realizowany jest przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy i stale dołączają do niego kolejne placówki zainteresowane cyfrową edukacją ekologiczną.Nasi uczniowie z klasy ósmej po raz pierwszy przystąpili do tej olimpiady.

      Do rozwiązania było 40 zadań o tematyce ekologicznej. Po trzech dniach i weryfikacji odpowiedzi okazało się, że: Natalia Postawa, Julia Małek i Mateusz Zatoń przeszli do następnego etapu olimpiady.

      II etap – etap wojewódzki – odbył się 13 marca, czekamy cierpliwie na wyniki i trzymamy kciuki.

     • 1057 ROCZNICA CHRZTU POLSKI

      14.04.2023

      Dzisiaj obchodzimy 1057 rocznicę chrztu naszej ojczyzny. Sejm RP ustawą z 22 lutego 2019 r. ustanowił bowiem 14 kwietnia dniem upamiętniającym to wydarzenie w dziejach Polski. Przełomowe, bo stanowiło punkt zwrotny w dziejach naszego narodu. Mieszko I chrztem wprowadził swój kraj w europejską, chrześcijańską cywilizację, a oddaniem pod bezpośrednią opiekę papieską uniezależnił go od jakiegokolwiek cesarstwa i zatrzymał na dłuższy czas niemiecką ekspansję na wschód od Odry. Przyjęcie chrześcijaństwa było długofalowym i trudnym procesem, ale kluczowym dla organizacji, rozwoju społecznego i kulturalnego Polski. Chrzest Polski uznaje się zarówno za symboliczną datę powstania naszego państwa, jak i Kościoła Katolickiego na jego terytorium. Polska została włączona do grona chrześcijańskich nowoczesnych krajów, a to zapewniło jej szybki rozwój i wzrost znaczenia wśród państw Europy. Niech ŚWIĘO CHRZTU POLSKI będzie refleksją nad przeszłością, nad tym co stworzyły z takim poświęceniem i mądrością pokolenia, ale także nad przyszłością naszego kraju, za którą jesteśmy odpowiedzialni.

     • 2 KWIETNIA – ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

      14.04.2023

      Celem obchodów tego dnia jest przede wszystkim zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu.

      Dzień ten został ustanowiony przez ONZ. Kolorem solidarności z osobami ze spektrum autyzmu był do niedawna kolor niebieski. Dlatego też najbardziej znane budynki na świecie w dniu 2 kwietnia zostały podświetlane na niebiesko .

      Należy pamiętać o tym,  że cały kwiecień poświęcony jest tematyce związanej z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

      Uczniowie naszej szkoły solidaryzując się z osobami ze spektrum, przyszli do szkoły ubrani na niebiesko.

       

       

     • „Królewna Śnieżka”

      06.04.2023

      Dnia 27 marca 2023r. w naszej szkole odbyła się inscenizacja bajki pt. „Królewna Śnieżka” w  języku angielskim. Scenariusz przedstawienia został oparty na motywachludowej baśni niemieckiej, spisana i opublikowanej przez braci Grimm w zbiorze Baśni w 1812 roku. W przygotowaniu i realizacji przedstawienia wzięli udział uczniowie klasy VIII pod kierunkiem pani Anity Gałkowskiej- Galas.

      W bajce wystąpiły następujące osoby:
      - Zuzanna Musiał w roli złej królowej
      - Jakub Kociński jako książę i narrator
      - Kacper Dobrakowski lustro i narrator
      - Natalia Postawa jako Królewna Śnieżka
      - Kacper Musiał jako myśliwy
      - Julia Małek jako dobra królowa i narrator
      - Maciej Siwy jako krasnoludek
      - Dominik Raźniak jako zwierzątko i narrator
      - Patryk Napora jako krasnoludek
      - Jakub Adamus jako krasnoludek
      - Kordian Majchrzak jako krasnoludek
      - Igor Gonera jako narrator i krasnoludek
      - Daria Stachowicz jako krasnoludek
      - Mateusz Zatoń, Blanka Łuczak, Daniel Dróżdż jako narratorzy

      Dekoracje wykonane zostały przez panią Anitę Gałkowską- Galas. Znajomość bajki o Królewnie Śnieżce znacznie ułatwiła widzom zrozumienie treści dialogów, które były po angielsku. Uczniowie mogli takżeposłuchać utworów muzyki klasycznej Bizeta i Vivaldiego. Dla uczniów-aktorów przedstawienie było okazją do zaprezentowania swoich umiejętności językowych i aktorskich. Uczniowie mogli wykazać się językowo, emocjonalnie i twórczo. Swoje role zagrali z dużą ekspresją, której towarzyszył odpowiedni ton głosu, mimika i gesty. Warto docenić wkład pracy uczniów którzy włożyli wiele trudu w przygotowanie inscenizacji. Mogliśmy zobaczyć wspaniałe widowisko, które dostarczyło nam wielu niezapomnianych wrażeń i wszystkim się podobało.

              

 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • Deklaracja dostępności:  

  Deklaracja_dostepnosci.docx