• EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

      23.10.2023

      Europejski Dzień Języków Obcych jest doskonałą okazją do pokazania różnorodności językowo-kulturowej naszego kontynentu oraz korzyści płynących z nauki języków obcych.Europejski Dzień Języków Obcych to międzynarodowe święto, obchodzone 26 września już od 22 lat. Powstało ono z inicjatywy Rady Europy w dniu 6 grudnia 2001 roku jako zakończenie Europejskiego Roku Języków. Celem tego święta jest promocja różnorodności językowej i kulturowej. To ona stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi nacjami. Dzień ten głównie ma za zadanie zwrócić uwagę na to, jak ważna jest nauka języków obcych nie tylko w szkole, ale przez całe życie. Język to ważne dziedzictwo świadczące o naszej tożsamości.

       W tym roku szkolnym w ramach obchodów Dnia Języków mieliśmy przyjemność oglądać przedstawienie  w wykonaniu wspaniałych aktorów z klas V-VII. Zgromadzeni uczniowie podziwiali zabawne dialogi  oraz wzięli udział w krótkim quizie językowym. Wszystkie elementy przygotowanego przez uczniów występu oprócz tego, że akcentowały znaczenie znajomości języków obcych w życiu codziennym, były również dla uczniów okazją do zaprezentowania nieprzeciętnych talentów. Wydarzeniu towarzyszył dobry humor i świetna zabawa.

      Można było także podziwiać plakatypromujące naukę języków obcych. Serdecznie gratulujemy uczniomza ich wykonanie.

      Uczniowie przygotowali  stoliki z tradycyjnymi potrawami, przekąskami, deserami i napojami różnych krajów europejskich. Sposoby prezentacji potraw przeszły nasze najśmielsze oczekiwania dzięki różnorodności i pomysłowości wychowanków.Wszyscy byli zachwyceni degustacją potraw z wybranych krajówi nikt nie wyszedł ze szkoły głodny.

      Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom, bez których pomocy organizacja naszej imprezy nie byłaby możliwa.

     • Spotkanie z policjantem

      23.10.2023

      19 października uczniowie z podziałem na grupy uczestniczyli w prelekcji z funkcjonariuszem policji mł. asp. Tomaszem Wrońskim z Komisariatu Policji w Kamieńsku nt. bezpieczeństwa w drodze do szkoły. Podczas tego spotkania przypomnieli sobie zasady poruszania się po drogach. Pan policjant zwrócił również uwagę na konieczność noszenia przez pieszych świateł odblaskowych. Uczniowie klas I-III mieli również możliwość spędzić chwilę czasu w policyjnym radiowozie pod opieką funkcjonariusza policji asp. szt. Roberta Bugaja.

     • Odblaski dla każdego ucznia

      23.10.2023

      W czasie trwania akcji „Odblaskowa szkoła” uczniowie naszej szkoły zostali wyposażeni w odblaski, które mają zapewnić im jak największe bezpieczeństwo. Dzięki współpracy z Panią Roksaną Kmiecik – Dolniak pracownikiem KRUSu w Częstochowie wszyscy nasi uczniowie otrzymali kamizelki odblaskowe. W czasie prelekcji dotyczącej bezpieczeństwa w rolnictwie Pani Roksana rozdawała elementy odblaskowe, które mogli przyczepić do swoich tornistrów czy kurtek.

     • ŚLUBUJEMY! - UROCZYSTE PASOWANIE NA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ

      16.10.2023

      Tradycją naszej szkoły jest, że najmłodsi uczniowie w październiku przeżywają swoją pierwszą ważną uroczystość jaką jest pasowanie na ucznia pierwszej klasy. 

      Ślubowanie poprzedziło krótkie przemówienie i życzenia z okazji KEN przygotowane przez członków Samorządu Uczniowskiego. 
      Po wręczeniu kwiatów nauczycielom pierwszoklasiści odświętnie ubrani i przejęci, w obecności swoich najbliższych rozpoczęli występ, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne.  Po zakończeniu części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom
      Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Wielka kredką, jak czarodziejską różdżką dotykała ramion swoich podopiecznych. Na zakończenie uczniowie wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek. Wszystkim pierwszakom życzymy, aby ten dzień pozostał w ich pamięci jako wielkie przeżycie i niezapomniana, radosna chwila.
       

     • „Odblaskowe Sprzątanie Dla Polski”

      16.10.2023

      Korzystając ze słonecznej jesiennej pogody uczniowie naszej szkoły, wzięli czynny udział w akcji „Sprzątanie Dla Polski” łącząc ją z akcją „Odblaskowa szkoła”. Wyposażeni w worki, rękawiczki i elementy odblaskowe ruszyli zbierać i segregować znalezione śmieci w naszej miejscowości. Akcja miała podwójny charakter, ponieważ oprócz kształtowania nawyków i budowania świadomości ekologicznej, uczniowie chcieli zwrócić uwagę na bezpieczeństwo pieszych, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym.

     • BOHATERON

      03.10.2023

      Nasi uczniowie włączyli się w akcję BohaterON w Twojej Szkole , która jest częścią ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię! Kampania ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku.

     • Sprzątamy dla Polski

      30.09.2023

      Nasza szkoła bierze udział w akcji "Sprzątamy dla Polski", której finał planowany jest na 4 października 2023 r. Celem przedsięwzięcia jest promowanie postawy odpowiedzialności społecznej, patriotyzmu oraz troski o środowisko naturalne. Organizatorem inicjatywy jest Fundacja „Sprzątamy dla Polski”. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem m.in. Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji i Nauki.

     • BEZPIECZNA SZKOŁA KROKODYLKA TIRKA

      26.09.2023

      „Bezpieczna szkoła Krokodylka Tirka” to ogólnopolski projekt informacyjno-edukacyjny z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przed wakacjami w lekcji on line wzięli udział uczniowie klas 1-3.

      Dzieci poprzez zabawę utrwaliły i poznały podstawowe zasady bezpieczeństwa, przepisy obowiązujące na drogach i stali się świadomymi uczestnikami ruchu drogowego. Zajęcia przeprowadzone zostały przez inspektorów ITD , którzy w ciekawy sposób przekazali informacje  o odpowiedzialności na drodze. Zajęcie były pełne interakcji, uczniowie mogli zadawać pytania oraz brali  udział w  quizie. 
       Dzieci otrzymały upominki odblaskowe dzięki, kórym będą widoczne i bezpieczne na drodze.

     • „Odblaskowa szkoła”

      20.09.2023

      W rozpoczynającym się roku szkolnym, uczniowie naszej szkoły wezmą udział w konkursie „Odblaskowa szkoła”. Pierwsza edycja pilotażowego programu organizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach ma na celu poznanie kreatywnych i nieszablonowych pomysłów młodych ludzi na kwestie związane z bezpieczeństwem. Konkurs ma na celu zwrócenie większej uwagi na konieczność wyposażenia uczniów, zwłaszcza w drodze do i ze szkoły, w elementy odblaskowe, promowanie działań na rzecz bezpieczeństwa i popularyzowanie przepisów oraz zasad ruchu drogowego. Dotyczy to zwłaszcza dzieci szkół podstawowych. Przed nami wiele wydarzeń, akcji i spotkań związanych z „Odblaskową szkołą”, które będziemy na bieżąco relacjonować na stronie internetowej szkoły.

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

      31.08.2023

      Informujemy, że rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się w poniedziałek 4 września. Uroczystość z racji przypadającej na ten dzień rocznicy Krwawego Poniedziałku będzie miała następujący przebieg:

      * 9:30 - msza św. w kościele parafialnym  w Widzowie

      * przemarsz pod pomnik pamięci ofiar barbarzyńskiego mordu ludności cywilnej 4 września 1939 r., oddanie hołdu pomordowanym i złożenie kwiatów; słowo okolicznościowe wygłosi Wójt Gminy Kruszyna Pani Jadwiga Zawadzka;

      * przemówienie Dyrektora Szkoły inaugurujące nowy rok szkolny;

      * przejście do szkoły na spotkania uczniów z wychowawcami klas

     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023

      01.07.2023

      23 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego, która przyniosła wiele radości i wzruszeń. Na scenie wystąpili uczniowie klasy VIII, którzy przygotowali krótką, ale pełną optymizmu inscenizację.
      Na scenie pojawili się również uczniowie klasy III, którzy mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie. 

      Najważniejszym momentem uroczystości było rozdanie świadectw, wyróżnień, nagród i dyplomów. Pani Dyrektor osobiście wręczała uczniom ich zasłużone świadectwa z wyróżnieniem i nagrody za ich ciężką pracę i zaangażowanie w nauce.
      Wśród uczniów klasy VIII szczególne wyróżnieni za swoje osiągnięcia i zachowanie w trakcie całego etapu edukacyjnego zostali: Zuzanna Musiał i Jakub Kocińki  - otrzymując statuetkę absolwentki i absolwenta szkoły podstawowej.

      Ta uroczystość była nie tylko zakończeniem roku szkolnego, ale również okazją do podziękowania wszystkim za wspólną pracę i wysiłek, jakie włożyli uczniowie, nauczyciele i rodzice. Był to moment, który na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników i zostawił po sobie wiele pozytywnych wspomnień.

      Zapraszamy do fotorelacji z uroczystości.

     • Wycieczka prymusów do Tarnowskich Gór

      01.07.2023

           Jak co roku Pani Jadwiga Zawadzka - Wójt Gminy Kruszyna zaprosiła najlepszych uczniów na wycieczkę. Prymusi, uczący się w szkołach na terenie naszej gminy, zwiedzili Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach i Muzeum Chleba w Radzionkowie.

           Z samego rana 22.06.23r. wyruszyliśmy w trasę. Zwiedzanie zaczęliśmy od Muzeum Chleba, w którym odbyły się warsztaty wypieku plecionek chlebowych. Każdy z uczestników wycieczki otrzymał kawałek ciasta do uformowania. Kiedy piekło się już w piecu, oglądaliśmy bardzo ciekawą prelekcję o chlebie, z której wynika, że spośród najróżniejszych wypieków nasz polski, tradycyjny chleb nie ma sobie równego…

           Dowiedzieliśmy się, że misją tego muzeum jest kultywowanie i uczenie szacunku do chleba oraz związanych z nim polskich tradycji. Założycielem tego miejsca jest pan Piotr Mankiewicz. Człowiek z pasją i ogromnym zamiłowaniem do Górnego Śląska. Propagator działania na rzecz kultury regionalnej. Po wysłuchaniu prelekcji wyruszyliśmy na zwiedzanie muzeum, w którym zgromadzono różne ciekawe przyrządy,  były one kiedyś wykorzystywane w cukierniach czy gospodarstwach domowych. Mieliśmy okazję usiąść w ławkach szkolnych, w których mogli zasiadać nasi dziadkowie. Były to solidne zielone ławki z kamienną tabliczką i rysikiem. W ,,dawnej” klasie mogliśmy podziwiać na ekspozycjach mundurki szkolne, tornistry i pomoce naukowe, z których korzystali kiedyś uczniowie. Po obejrzeniu kilku pomieszczeń muzealnych bogato wyposażonych w różne meble, pralki, lodówki z dawnych lat udaliśmy się z przewodnikiem do Kopalni Srebra. Podzieleni na dwie grupy zwiedzaliśmy podziemne labirynty korytarzy, aby poczuć surowe warunki, panujące w kopalni. Niewielki odcinek pokonaliśmy łodziami. Kiedy wyjechaliśmy windą na powierzchnię, czekał już na nas smaczny dwudaniowy obiad. Posileni i zregenerowani podążyliśmy do autokaru, aby przejechać do Sztolni Czarnego Pstrąga. Ostatni odcinek wycieczki przepłynęliśmy łódkami  600-metrową trasą pod opieką przewodnika, który opowiadał nam o ciekawych historiach górnictwa w Tarnowskich Górach. Mimo upalnej pogody warunki 40 m pod ziemią okazały się dla nas dobre. Może było trochę chłodniej, ale byliśmy zaopatrzeni w ciepłe okrycia. W dobrych nastrojach i z zakupionymi pamiątkami wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

           Serdecznie dziękujemy Pani Wójt i Radnym Gminy Kruszyna za tak wyjątkową i interesującą nagrodę, a wszystkim uczniom życzymy sukcesów w naucew przyszłym roku szkolnym 2023/2024.

       

     • oGRAJmatmę - Laboratoria Przyszłości z Minecraftem

      01.07.2023

      W roku szkolnym 2022/2023 w klasie V mieliśmy okazję realizować zajęcia rozwijające pod programem zatytułowanym ,,oGRAJmatmę - Laboratorium Przyszłości z Minecraftem". Podczas tych zajęć, uczniowie mieli możliwość poznania i wykorzystania potencjału środowiska Minecraft do rozwijania swoich umiejętności matematycznych.

      Podczas pierwszych zajęć uczniowie zostali zapoznani z grą Minecraft, jej interfejsem i podstawowymi funkcjonalnościami. Następnie skupiliśmy się na wyzwaniach matematycznych, które mieliśmy do wykonania w tym wirtualnym świecie, cyklicznie na każdych zajęciach. Uczniowie mieli okazję rozwiązywać zadania matematyczne, takie jak obliczanie obwodu i pola figur geometrycznych, porównywanie liczb i ułamków, sortowanie liczb, budowanie brył przestrzennych, rozwiązywanie zadań problemowych, rozwiązywanie równań matematycznych, zastosowanie symetrii, wykorzystanie sudoku i innych. Każde wyzwanie było zaprojektowane tak, aby wykorzystać umiejętności matematyczne uczniów i jednocześnie zachęcić ich do kreatywnego myślenia w środowisku Minecrafta.

      W drugim półroczu zajęliśmy się projektem budowy naszej własnej szkoły podstawowej w świecie Minecrafta. Uczniowie zostali poproszeni o zmierzenie szkoły oraz przeliczenie potrzebnych wymiarów i proporcji, aby móc rozpocząć budowę. Wykorzystując zdobytą wiedzę matematyczną, uczniowie skrupulatnie mierzyli poszczególne części budynku, obliczali powierzchnie, a następnie przekładali je na skalę wirtualnego świata Minecrafta. Była to świetna okazja dla uczniów do praktycznego zastosowania matematyki i równoczesnego rozwijania umiejętności wirtualnej konstrukcji i planowania.

      Cały cykl zajęć ,,oGRAJmatmę z Minecraftem" był dla nas nie tylko ciekawym doświadczeniem, ale również okazją do rozwijania kreatywności, współpracy i umiejętności rozwiązywania problemów. Uczniowie zdobyli wiedzę matematyczną w praktycznym kontekście i zobaczyli, jak matematyka może być użyteczna w codziennym życiu. Ponadto, praca nad projektem budowy szkoły w świecie Minecrafta pozwoliła im zrozumieć znaczenie dokładności pomiarów i proporcji w architekturze.

      Zajęcia pt. ,,oGRAJmatmę z Minecraftem" prowadzone w roku szkolnym 2022/2023 były nie tylko angażujące, ale także wzbogaciły wiedzę matematyczną uczniów i umiejętności praktycznego zastosowania jej w środowisku wirtualnym. Były to zajęcia, które połączyły edukację matematyczną z technologią, stwarzając inspirujące i motywujące środowisko pracy dla uczniów.

 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • Deklaracja dostępności:  

  Deklaracja_dostepnosci.docx