W związku ze zbliżającymi się wakacjami uczniów naszej szkoły odwiedził policjant, który przeprowadził pogadankę na temat bezpieczeństwa. W trakcie spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak bezpiecznie zachowywać się podczas nadchodzących wakacji, wysłuchali ostrzeżeń przed zagrożeniami, jakie mogą ich spotkać. Funkcjonariusz policji przypomniał dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, omówił jak zachować się, gdy zaczepi je obca osoba. Przypomniał dzieciom zasady bezpieczeństwa podczas zabawy w domu i na podwórku, przestrzegał również uczniów przed korzystaniem z niestrzeżonych kąpielisk, organizowaniem zabaw w niebezpiecznych miejscach. Informował o sposobach zachowania i wzywania pomocy w przypadku nagłych zdarzeń. Dziękujemy Panu policjantowi za spotkanie.
Temat: ,,Bezpieczne wakacje" - spotkanie z policjantem
21.06.2018
Jak programujemy przyszłość w Szkole Podstawowej w Widzowie?
13.06.2018
Od kiedy nasze Panie zaczęły kodowanie,
na każde zajęcia czekamy wytrwale.
Na tabletach chętnie gramy,
z aplikacjami uczymy się sami.
Kartkę śwąteczną ze Scratchem zrobimy.
Na bananach zagramy, bo prąd przewodzimy.
Odkąd trwa nasza z robotami przygoda,
wzrosła nam bardzo kompetencja cyfrowa.
Programować już umiemy,
jak rozkodować szyfr też wiemy.
Lepiej od starszych kolegów sudoku układamy
i w programie Quiver obrazki ożywiamy.
Mistrzami kodowania zostać chcemy,
dlatego naszą przyszłość z Orange planujemy.
Z programowaniem nauka i zabawa to świetna sprawa!
Dlatego smutno nam jest troszkę, że zaraz wakacje
i skończą się nasze z programowaniem wariacje.
Ale już od września ze zdwojoną siłą,
znów pracować będziemy z wesolutką miną.
Uczniowie i nauczyciele klasy I i III Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie
„Orzeł Biały – nasza duma”
13.06.2018Chcąc uczcić stulecie państwowości polskiej, Senat RP zorganizował ogólnopolski konkurs plastyczny „Orzeł Biały – nasza duma” pod honorowym patronatem Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Karczewskiego. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
W naszej szkole w konkursie wzięli udział uczniowie z klasy VII Mateusz Czopik i Marcin Żurek. Konkurs został przeprowadzony w całym kraju. Organizatorami konkursu byli senatorowie RP, którzy zadeklarowali jego przeprowadzenie w swoim okręgu wyborczym i Kancelaria Senatu.Tematem pracy konkursowej były godła z orłem symbolizujące wszystkie okresy trwania państwowości polskiej ,od czasów Mieszka I do współczesnych.
Dnia 11 czerwca 2018r. w Zespole Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie odbyła się uroczystość finałowa pierwszego etapu konkursu z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Uczeń naszej szkoły Mateusz Czopik otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy!
,,Jak nie czytam jak czytam"
13.06.20188 czerwca o godzinie 10.00 uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięli udział w ogólnopolskiej akcji wspólnego czytania książek ,,Jak nie czytam jak czytam". Aby lepiej nam się czytało udaliśmy się na plac szkolny i usadowiliśmy się na "zielonej trawce" pod "wiekowym modrzewiem". Każdy z nas czytał swoją ulubioną książkę, którą przyniósł z domu bądź wypożyczył w szkolnej bibliotece. Oczywiście wszystko udokumentowaliśmy, zarówno "z ziemi" jak i "z lotu ptaka".
„Z rodziną dla Niepodległej. Nie tylko na zdjęciach”
11.06.2018Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii „Z rodziną dla Niepodległej. Nie tylko na zdjęciach”.
#ZaprogramujPrzyszłość #WycieczkaCzęstochowa #UniwersytetRozwoju
11.06.2018W Zaprogramuj Przyszłość - projekcie dedykowanym dla uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej nastał czas wycieczki, zajęć edukacyjnych prowadzonych poza naszą placówką. Uczniowie wraz z opiekunami wybrali się do Uniwersytetu Rozwoju w Częstochowie, gdzie odbyły się zajęcia z programowania, robotyki oraz badania laboratoryjne.
Dzieci były zachwycone, ich ciekawość została zaspokojona!
Mistrzynie ortografii
11.06.201828 maja w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie odbył się gminny konkurs ,,Ortograficzne potyczki”. Eliminacje odbyły się w dwóch grupach wiekowych . Młodsi uczniowie z klas I-III rozwiązywali test ortograficzny, sprawdzający znajomość zasad pisowni i umiejętność stosowania ich w praktyce. Natomiast starsi z kl.IV-VI pisali dyktando pt. ,,Hobby Błażeja”. Uczennica z klasy III - Oliwia Kokoszczyk zajęła III miejsce natomiast uczennice z klasy VI pokonały wszystkich uczestników i są mistrzyniami ortografii: Kinga Koza wygrała konkurs i zajęła I miejsce, a Julia Musiał zdobyła II miejsce. Uczestniczki otrzymały nagrody książkowe oraz dyplomy. Gratulujemy zwycięstwa i cieszymy się, że wśród uczniów naszej szkoły są zdolne osoby, dla których trudna ortografia polska nie ma tajemnic.
Życzymy kolejnych wspaniałych sukcesów!
„Z rodziną dla Niepodległej. Nie tylko na zdjęciach”
04.06.2018Trzeciego czerwca na placu kościelnym w Widzowie odbył się piknik rodzinny, który w tym roku przebiegał po hasłem: „Z rodziną dla Niepodległej. Nie tylko na zdjęciach”.
Inicjatorami i organizatorami przedsięwzięcia byli: Pani Wójt Gminy Kruszyna- Jadwiga Zawadzka, ksiądz proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Widzowie- Zbigniew Jeż, Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie- Ewa Kosińska.
Nadrzędnym celem pikniku było uczczenie jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednak powodów do świętowania było znacznie więcej: sześćdziesięciolecie istnienia parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Widzowie, 98. rocznica urodzin Jana Pawła II- patrona Szkoły Podstawowej w Widzowie oraz Dzień dziecka.
Hasło tegorocznego pikniku: „Z rodziną dla Niepodległej. Nie tylko na zdjęciach” skłania do refleksji nad rolą rodziny w życiu każdego człowieka.Rodzina to największy skarb, jest niczym ręka, która ociera łzy i pieści naszą zranioną duszę. To nieuchwytna wartość, która wciąga nas i pokazuje zapach dzieciństwa, dorastania oraz podsumowuje nasze życiowe lekcje. Rodzina to ogień, w którym kute są nasze wartości i gdzie krystalizuje się nasze spojrzenie na świat. Związana więzami krwi lub nie, rodzina zawsze składa się z ludzi, którzy akceptują to, kim są.
Właśnie to poczucie tożsamości narodowej pozwala nam postrzegać rodzinę jako naród, który łączą: wspólna historia, język, tradycja.
W tym roku ma to szczególne znaczenie, gdyż obchodzimy jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym, oraz na polach bitewnych I wojny światowej.
Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej. Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce.
Podczas pikniku przywołano pamięcią tamte czasy. Występy artystyczne dzieci i młodzieży oraz koncerty muzyczne przybliżyły czasy niewoli i drogę Polaków do wolności.
Piknik rozpoczął się koncertem patriotycznym zespołu muzycznego „Stróże Europy”.
Następnie na scenie zaprezentowały się przedszkolaki. Jako pierwsi wystąpili reprezentanci Przedszkola w Lgocie Małej, którzy zaśpiewali piosenki: „Laleczka z saskiej porcelany” i „Małe serduszko” jako prezent dla wszystkich dzieci z okazji Dnia dziecka.
Kolejne występy miały charakter patriotyczny. Przedszkolaki z Kruszyny zaprezentowały „Taniec z szarfami”, a Przedszkole w Widzowie- układ taneczny do piosenki „Jestem Polką i Polakiem”.
Po występach przedszkolaków mogliśmy podziwiać występy artystyczne uczniów szkół naszej gminy: patriotyczny mini-koncert na dzwonkach w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Lgocie Małej, inscenizację przybliżającą czasy powstania styczniowego w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie oraz widowisko pantomimiczne pt. „Pisk Białego Orła” w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie.
Ponadto mogliśmy przysłuchiwać się koncertom: Orkiestry Dętej OSP z Kruszyny i Zespołu „Ale!Babki”.
Szkolne Koło Teatralne „Antraktik” ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie przedstawiło widowisko pantomimiczne: „Jan Paweł II- duchowy przywódca młodzieży”. Był to hołd złożony Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II – patronowi Szkoły Podstawowej w Widzowie.
Na koniec wystąpili goście specjalni- Lech Makowiecki i Zespół Zayazd, którzy zaprezentowali wspaniały koncert patriotyczny.
Podczas pikniku można było skosztować oryginalnych papieskich kremówek z Wadowic. Serwowano także pieczonki, potrawy z grilla, kawę, herbatę, zimne napoje.
Specjalnie dla dzieci przygotowano pompowane zjeżdżalnie, basen z kulkami, kule wodne, watę cukrową i wiele innych atrakcji.
Piknik „Z rodziną dla Niepodległej. Nie tylko na zdjęciach” dostarczył uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń, skłonił do refleksji nad przeszłością i przyszłością naszego narodu oraz przyczynił się do integracji mieszkańców naszej „małej ojczyzny”.
- 01.06.2018
IV Powiatowy Turniej Matematyczny "Potrafię Myśleć Logicznie"
30.05.201817 maja w Szkole Podstawowej w Kłomnicach odbył się IV Powiatowy Turniej Matematyczny "Potrafię Myśleć Logicznie". Konkurs adresowany był dla uczniów klas IV. Naszą szkołę reprezentowali Katarzyna Sznajder oraz Grzegorz Napora.
Turniej składał się z dwóch etapów. W I etapie uczestnicy rozwiązywać test składający się z zadań zamkniętych, natomiast II etap polegał na rozwiązaniu 10 zadań otwartych. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę. W oczekiwaniu na wyniki uczniowie uczestniczyli w wykładzie edukacyjnym z dr hab. Grażyną Rygał, prof. Akademi im. Jana Długosza w Częstochowie.
- 28.05.2018
Kraków: Stare Miasto i Ogród Doświadczeń
29.05.201824 maja uczniowie uczestniczący w zajęciach edukacyjnych realizowanych w naszej szkole w ramach projektu ,,Rozwój wiedzy i umiejętności uczniów w zakresie kompetencji kluczowych w Gminie Kruszyna”odbyli wycieczkę do Krakowa. Wizyta w historycznej stolicy Polski rozpoczęła się od spaceru przez Stare Miasto, przez które wiedzie tzw. Droga Królewska znana jako droga koronacji polskich królów. Pani Przewodnik prowadziła nas od Barbakanu, poprzez Bramę i ulicę Floriańską, następnie wzdłuż Rynku Głównego i ul. Grodzkiej kończąc u stóp Zamku na Wawelu. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, gdzie w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema uczniowie zapoznali się z tajnikami różnych dziedzin nauk. Wśród parkowej zieleni znajdują się oryginalne, duże urządzenia, których zadaniem jest pobudzać do myślenia i uczyć, ale również, co nie mniej ważne, bawić tak, by przyswajanie wiedzy i refleksja nad prawami natury stała się przyjemnością. Galeria zdjęć: Wycieczka do Krakowa
Turniej piłki nożnej dla dzieci
21.05.2018
- 21.05.2018
Wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Piosenki w Językach Europejskich " MOJA EUROPA"
17.05.2018W dniu 9 maja w Szkole Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Skrzydlowie odbył się Powiatowy Konkurs Piosenki W Językach Europejskich " Moja Europa" . Dzień ten okazał się szczęśliwy dla Kaliny Stajszczak z klasy VII, która reprezentowała naszą szkołę. Spośród 34 wokalistów jury wyróżniło Kalinę z piosenką " Bezsennie".
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Szkolny Konkurs Kaligraficzny
27.04.2018„Ojciec Święty Jan Paweł II o miłości do Ojczyzny”
Szkoła Podstawowa im Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie
zaprasza do udziału w konkursie kaligraficznym.
Konkurs adresowany jest do uczniów klas I-VII.
Cele konkursu:
-rozbudzanie umiejętności kształtnego i pięknego pisania,
- rozwijanie zainteresowań i talentów uczniów,
- rozpowszechnianie sztuki kaligrafii,
- uwrażliwienie na piękno pisma odręcznego ksiąg ręcznie iluminowanych,
- rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego,
- rozwijanie zainteresowań twórczością naszego patrona Ojca Świętego Jana Pawła II,
- rozwijanie tożsamości narodowej wśród dzieci i młodzieży,
- upamiętnienie 100-lecia Niepodległości Polski.
Prace należy oddawać wychowawcy lub w sekretariacie szkoły do 11.05. 2018r.
Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród 18.05.2018r
Regulamin konkursu: SZKOLNY_KONKURS_KALIGRAFICZNY.pdf
,,Bazyliszek” odwiedził przedszkolaków!
26.04.2018Uczniowie klasy V w czwartek 12 kwietnia odwiedzili przedszkolaków. Przygotowali dla nich przedstawienie na podstawie historii o warszawskim Bazyliszku. Według popularnej miejskiej legendy był to przerażający stwór, opisywany jako kogut z ogonem smoka i oczami żaby. Strzegł on w staromiejskich podziemiach ukrytych skarbów, a intruzów zabijał wzrokiem. Zginął przechytrzony przez młodego czeladnika, który zszedł do podziemi, niosąc przed sobą lustro.
Wszyscy młodzi aktorzy doskonale zagrali swoje role i wystąpili w strojach specjalnie przygotowanych na tę okazję. Przedstawienie bardzo podobało się przedszkolakom, ponieważ prosili o jego powtórzenie. A straszny Bazyliszek naprawdę okazał się niegroźny i sympatyczny, bo częstował cukierkami. Później na najmłodszych czekały niespodzianki . Na początku oglądali występ klauna, którym była Sandra Adamus , a potem malowali kolorowanki i zrobili papierowe smoki . Spotkanie minęło w przyjemnej atmosferze i stało się okazją do rozwijania talentów aktorskich oraz wspólnej zabawy. Zobacz galerię zdjęć: ,,Bazyliszek"
Egzaminy gimnazjalne
18.04.2018Od środy(18.04.2018) do piątku (20.04.2018) odbywają się egzaminy gimnazjalne.
W środę – część humanistyczna, w czwartek – część matematyczno – przyrodnicza, a w piątek część językowa.Wszystkim gimnazjalistom życzymy powodzenia i fantastycznych wyników!
,,Marsz Nadziei"
18.04.2018W piątek 13 kwietnia 2018 roku uczniowie klas IV - VII uczestniczyli w Marszu Nadziei w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Pola Nadziei, który został zorganizowany juz po raz 14. Wyruszyliśmy z placu Daszyńskiego, przez plac Biegańskiego na błonia Jasnej Góry, gdzie odbyła się krótka modlitwa za chorych będących pod opieką Hospicjum. Wszyscy uczestnicy marszu wyróżniali się żółtymi i zielonymi elementami garderoby oraz zółtymi balonami. Kolory te mają symbolizować nadzieję – towarzyszącą każdemu choremu.
Galeria zdjęć:,,Marsz Nadziei"
Można o nas przeczytać w mediach, zobaczyć na zdjęciach, a nawet usłyszeć. Zachęcamy do zapoznania się:
- Telewizja ORION
- Polskie Radio Katowice | Wiadomości
- wyborcza.pl | Częstochowa
- Radio Jura 93,8FM
Wycieczka do Warszawy
18.04.201828 marca 2018 roku odbyła się kolejna wycieczka w ramach projektu edukacyjnego pt. ,,Rozwój wiedzy i umiejętności uczniów w zakresie kompetencji kluczowych w Gminie Kruszyna".
Najważniejszym punktem wyjazdu był pobyt w Centrum Nauki Kopernik, gdzie uczniowie zwiedzali przygotowane wystawy, poznając przy tym różne prawa fizyczne, matematyczne i chemiczne. Uczniowie uczestniczyli również w pokazie zorganizowanym w Planetarium, gdzie wyruszyli w podróż do odległych galaktyk.
Pobyt w Centrum Nauki Kopernik dostarczył uczestnikom wycieczki dużą dawkę wiedzy i pozytywnych emocji. Mamy nadzieję, że Centrum Nauki Kopernik zainspirowało uczniów do obserwacji, doświadczania i poszukiwania odpowiedzi.
Galeria zdjęć: Wycieczka do Warszawy
Archiwum Aktualności