• ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

            29.04.2021

            W tym roku przypada 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju. Święto Konstytucji 3 maja obchodzono do ostatniego rozbioru. Po odzyskaniu niepodległości już w 1919 roku 3 maja został ogłoszony świętem narodowym. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL. Przełom przyniósł rok 1990. Nowo wybrany Sejm i Senat powróciły do tradycji i proklamowały dzień 3 maja świętem państwowym. Niech dziedzictwo majowej jutrzenki, które uczcimy w naszych domach, przyniesie siłę i wiarę w przyszłość, którą wspólnie możemy kształtować.

            Celebrując rocznicę uchwalenia dokumentu, polecamy animację objaśniającą słynny obraz Jana Matejki pt. „Konstytucja 3 maja 1791 roku”.

            Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja | Narodowe Centrum Kultury (nck.pl)

          • ŚWIĘTO FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

            28.04.2021

            Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych w Polsce – zostało ustanowione w 2004 roku, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Z heraldycznego punktu widzenia barwami polskimi od wieków była biel orła i czerwień tarczy herbowej. Kolor biały symbolizuje czystość i prawość; czerwony - odwagę i waleczność. Na polskiej fladze biel znalazła się u góry, gdyż według zasad heraldyki ważniejszy jest kolor godła niż tła. Barwy biała i czerwona po raz pierwszy zostały uznane za narodowe 3 maja 1792 roku, w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Formalnie zostały one przyjęte jako kolory państwa polskiego przez Sejm Królestwa Polskiego w 1831 roku podczas powstania listopadowego. Po odzyskaniu niepodległości wygląd polskiej flagi zatwierdził Sejm Ustawodawczy 1 sierpnia 1919 roku, postanowienia te obowiązują do dnia dzisiejszego. Data tego święta ma też swoje uzasadnienie historyczne. Jedno z nich to fakt, że 2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, polscy żołnierze przyczynili się do zakończenia II wojny światowej oraz działań zbrojnych w Europie, a drugi odnosi się do wspomnień czasów PRL, kiedy to władze, walcząc z przejawami oddolnego patriotyzmu, nakazywały zdejmowanie flag 2 maja po święcie pierwszomajowym, tak aby nie pozwolić Polakom czcić rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wywieśmy w tym dniu w naszych oknach i przed naszymi domami polskie flagi. Okażmy w ten sposób naszą dumę – z polskich barw, polskiej historii i z tego, że jesteśmy Polakami.

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

            29.04.2021

            2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

            Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w Polsce. Osoby z autyzmem należą do grupy osób narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie, mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych.

            Światowy dzień świadomości Autyzmu został ustanowiony przez ONZ. Jego celem jest podnoszenie świadomości ludzi na temat zaburzeń związanych ze spektrum Autyzmu.

            Ten dzień ma nam uświadomić, że są wśród nas osoby, które inaczej postrzegają świat. Starajmy się zrozumieć i wspierać osoby z autyzmem.

            W tym roku również nasza szkoła włączyła się w propagowanie świadomości wiedzy o autyzmie.

             

            Uczniowie na godzinach wychowawczych mogli obejrzeć krótkie filmiki przedstawiające zachowania autystyczne. Klasy I-III wykonały prace plastyczne niebieskim kolorem, w których wyrażają swoją solidarność z osobami z autyzmem.

          • „Wiosna z KSIĘGARNIĄ TULISZKÓW „

            22.04.2021

            Księgarnia Tuliszków ogłosiła ogólnopolski konkurs artystyczno - czytelniczy dla przedszkoli oraz klas 1-3 szkół podstawowych, którego termin mija z końcem kwietnia 2021r.

            Warunkiem udziału w konkursie było wykonanie dowolną techniką , klasowej pracy plastycznej. Jej tematem przewodnim miała być wiosna.

            Uczniowie klasy III naszej szkoły wraz z wychowawcą postanowili zmierzyć się z tym tematem. Natchnienie czerpaliśmy z wiersza Doroty Gellner „Wiosenny czarodziej” .

            Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników.

            Oto efekty naszej wspólnej pracy.

          • POWIATOWY KONKURS NA PLAKAT PROMUJĄCY OBCHODY 230 ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3MAJA

            21.04.2021

            Z wielką przyjemnością informujemy, że Aleksandra Postawa uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie wzięła udział w powiatowym konkursie plastycznym zorganizowanym przez Panią Poseł na Sejm Lidię Burzyńską pod Honorowym Patronatem Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej. Przygotowała plakat promujący Koncert Pieśni Patriotycznej z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i zajęła I miejsce. Jej projekt został wykorzystany jako oficjalny plakat tego wydarzenia. Nagrodzoną pracę można zobaczyć w holu Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Mykanowie. Wersja cyfrowa plakatu została wysłana do szkół i urzędów w celu promowania koncertu. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 19 kwietnia w Biurze Poselskim Pani Poseł Lidii Burzyńskiej w Częstochowie.

            Cieszymy się i dziękujemy Oli za to, że przyczyniła się do promocji szkoły w środowisku lokalnym. Gratulujemy i życzymy jeszcze wielu sukcesów w przyszłości!

          • Najpiękniejsze jajko wielkanocne!

            22.04.2021

               Serdecznie gratulujemy uczennicy klasy IV - Dominice Dróżdż, która zajęła II miejsce w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym, zorganizowanym przez Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Wszyscy uczestnicy poznawali bliżej wybrane elementy plastyki obrzędowej Świąt Wielkanocnych, wpisując się w jedną z najciekawszych tradycji, czyli zdobienie jajek. Rozwijali inwencję twórczą, nawiązując do wzorów regionalnych i jednocześnie - swoją wrażliwość estetyczną.

               Dominika ozdobiła jajko techniką dowolną, łącząc tradycję z nowoczesnością. Na początku ozdobiła je, rysując gorącym woskiem. Później ugotowała w wywarze z liści cebuli tak, jak to robiły nasze babcie, dlatego zabarwiło się na rudo. W miejscu, gdzie był wzór namalowany gorącym woskiem, pozostały jasne ślady. Następnie użyła techniki ,,wydrapywania’’ wzoru według własnego pomysłu. Na koniec przyozdobiła jajko kolorową mieszanką kleju z brokatem. Tak powstało dzieło, które łączy pokolenia i metody naszych przodków z obecnymi możliwościami.

               Cieszymy się bardzo z sukcesu Dominiki, dziękujemy za zaangażowanie i życzymy wielu wspaniałych prac plastycznych.

          • AKCJA CHARYTATYWNA NA RZECZ SERDUSZKA ALEKSA FILIPOWSKIEGO

            16.04.2021

             

            "Kiedy pomagamy

            innym, pomagamy sobie,

            ponieważ wszelkie dobro,

            które dajemy, zatacza koło

            i wraca do Nas"

             

            Klub Wolontariatu Szkoły Podstawowej w Widzowie w niedzielę 21.02.2021r. włączył się w zbiórkę charytatywną na rzecz serduszka Olusia. O pomoc poprosił także mieszkańców Widzowa i Widzówka. Tym, którzy wsparli akcję, wręczono własnoręcznie upieczone przez wolontariuszki i pięknie opakowane muffinki. Dzięki hojności mieszkańców zebraliśmy kwotę 2150 złotych, która została przesłana na konto Fundacji Siepomaga. Wszystkim tym, którzy wsparli akcję dziękujemy za bezinteresowną pomoc, otwarte serce i życzliwość. Wierzymy, że  okazane dobro zawsze powraca!

            Szkolny Klub Wolontariatu

            wraz z opiekunem Panią Agnieszką Kuźnicką

          • Święto Chrztu Polski

            12.04.2021

            „Świadomość własnej przeszłości pomaga

            nam włączyć się w długi szereg pokoleń,

            by przekazać następnym wspólne dobro

            - Ojczyznę”

             

            Jan Paweł II

             

            W środę 14 kwietnia obchodzimy Święto Chrztu Polski. 1055 lat temu Polska stała się państwem chrześcijańskim. Historia naszego kraju jest niezwykle bogata w przełomowe wydarzenia. Jednym z nich właśnie było przyjęcie przez Mieszka I chrztu w 966 roku. To wydarzenie zapoczątkowało proces chrystianizacji całego kraju, co oznaczało przyjęcie religii chrześcijańskiej w obrządku rzymskim oraz włączenie państwa polskiego do grona chrześcijańskich nowoczesnych krajów i wzrostu znaczenia wśród państw Europy. Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski przyjęciem ustawy 22 lutego 2019 roku. W założeniu święto ma na celu „upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”. Święto to obchodzone jest w Polsce po raz trzeci, w imieniu prezesa Fundacji SŁOWO zachęcamy do uczczenia tego święta poprzez wywieszenie flagi narodowej. 

    • Galeria zdjęć

        brak danych
    • Deklaracja dostępności:  

      Deklaracja_dostepnosci.docx