• Mnemotechniki w praktyce: relacja z warsztatów szkoleniowych

      25.04.2023

      "Morgenstern" może być skojarzony z porannym słońcem, "Freund" z przyjacielem, a "Eisenbichler" z żelaznymi mięśniami

      Uczniowie  klasy VI i VIII wzięli udział w niezwykłym warsztacie  edukacyjnym, który odbył się w  Ośrodku Szkoleniowym WOM w Częstochowie. Po przyjeździe zostali przywitani przez prowadzącą, która przedstawiła im podstawowe zasady i techniki zapamiętywania informacji za pomocą skojarzeń i obrazów.  Uczniowie poznali kilka prostych mnemotechnik (akronimy, akrostychy, Pałac Pamięci, Łańcuchowa Metoda Skojarzeń). Dowiedzieli się, co sprzyja szybkiemu zapamiętywaniu, skutecznemu przechowywaniu i przywoływaniu z pamięci treści związanych z pojęciami, miejscami oraz nazwiskami i imionami osób.

      Uczniowie wzięli udział w różnych ćwiczeniach praktycznych, które pomogły im nauczyć się jak skutecznie zapamiętywać dane informacje. Wśród  ćwiczeń były m.in. sposób na zapamiętywanie słówek w języku niemieckim, tworzenie asocjacji, łączenie informacji w łańcuchy skojarzeń, czy też stosowanie rymów.

      Na koniec warsztatów uczniowie zostali podzieleni na grupy i po wykonaniu aktywnych, ruchowych  ćwiczeń, zaprezentowali  swoje umiejętności językowe, korzystając z właśnie nabytych metod mnemotechnicznych.

      Wyjazd był bardzo udany, pozwolił uczniom na odkrycie nowych metod nauki i na rozwinięcie swoich umiejętności zapamiętywania informacji.

     • Otrzymaliśmy dofinansowanie na zorganizowanie dwóch wycieczek dla naszych uczniów

      20.04.2023

      W odpowiedzi na złożony w marcu wniosek uzyskaliśmy akceptację dwóch projektów zorganizowania wycieczek: jednodniowej wycieczki dla klas I-III do Mosznej i także jednodniowej wycieczki do Torunia dla uczniów klas IV-VIII. Są to działania w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. "Poznaj Polskę". W ślad za tym otrzymaliśmy do każdej z wycieczek dofinansowanie w kwocie 5 tys. złotych, co pozwoli uczniom na poznawanie naszej Ojczyzny poprzez praktyczne odkrywanie śladów historii oraz eksperymentowanie w centrum nauki i zdobywanie nowych umiejętności w pozaszkolnym środowisku edukacyjnym przy minimalnym wkładzie pieniężnym. Wycieczki odbędą się w maju br. Weźmie w nich udział ok. 80 uczniów. 

     • Żonkilowe Pola Nadziei

      18.04.2023

      Pomagamy, wspieramy, dajemy nadzieję.

      Kiedy wiosną zakwitają, rozpoczyna się kampania Pola Nadziei, przypominając o akcji hospicyjnej na rzecz ludzi cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki. Pomagając chorym, przekraczamy barierę cierpienia i lęku przed śmiercią, dajemy nadzieję na życie w otoczeniu życzliwych ludzi.

       Kampania Pola Nadziei jest ogólnoświatową i ogólnopolską akcją zbierania funduszy na rzecz ludzi ciężko chorych, objętych opieką hospicyjną, którą zapoczątkowała w 1997 roku organizacja Marie Curie CancerCare. Symbolem akcji jest kwiat żonkila – międzynarodowy symbol nadziei dla ludzi ciężko i nieuleczalnie chorych. Żonkilowa cebulka zasadzona jesienią obumiera, aby wiosną rozkwitnąć jako piękny kwiat. Pola Nadziei to coroczna kampania prowadzona przez Hospicjum w Częstochowie.

       

      Uczniowie naszej szkoły biorą w niej udział od kilku lat.

      W październiku 2022 r. zebrano  fundusze, które zostały przekazane dla częstochowskiego hospicjum. Otrzymane sadzonki żonkili uczniowie posadzili przed szkołą. W marcu i kwietniu  klasa szósta prowadziła prace pielęgnacyjne na rabatce z tymi kwiatami.

      Co roku na wiosnę, w ramach tej kampanii, częstochowskie hospicjum organizuje konkursy dla dzieci i młodzieży.

      W tym roku hospicjum zaprasza do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt. ,, Portret Nadziei” oraz w konkursie na najpiękniejsze ,,Pole Żonkilowe’’.

      MARSZ NADZIEI

      Częstochowa, 26 kwietnia 2023r – początek na Placu Daszyńskiego w Częstochowie

      Marsz Nadziei jest imprezą w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Pola Nadziei, która co roku organizowana jest na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych dotkniętych chorobą nowotworową.

      Podczas Marszu organizowany jest konkurs na najlepiej przebraną szkołę/grupę. Ogłoszenie wyniku odbędzie się w trakcie finału Pola Nadziei.

      Zapraszamy  uczniów do udziału w konkursie.

       

     • Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa

      18.04.2023

      W czwartek 30.03.2023 r. odbył się  się I etap Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej!  Organizatorem konkursu jest Edukacyjna Sieć Antysmogowa, która skupia 1700 szkół i przedszkoli z całej Polski wokół wspólnej sprawy – przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza i zmianie klimatu. Program ESA już od blisko pięciu lat realizowany jest przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy i stale dołączają do niego kolejne placówki zainteresowane cyfrową edukacją ekologiczną.Nasi uczniowie z klasy ósmej po raz pierwszy przystąpili do tej olimpiady.

      Do rozwiązania było 40 zadań o tematyce ekologicznej. Po trzech dniach i weryfikacji odpowiedzi okazało się, że: Natalia Postawa, Julia Małek i Mateusz Zatoń przeszli do następnego etapu olimpiady.

      II etap – etap wojewódzki – odbył się 13 marca, czekamy cierpliwie na wyniki i trzymamy kciuki.

     • 1057 ROCZNICA CHRZTU POLSKI

      14.04.2023

      Dzisiaj obchodzimy 1057 rocznicę chrztu naszej ojczyzny. Sejm RP ustawą z 22 lutego 2019 r. ustanowił bowiem 14 kwietnia dniem upamiętniającym to wydarzenie w dziejach Polski. Przełomowe, bo stanowiło punkt zwrotny w dziejach naszego narodu. Mieszko I chrztem wprowadził swój kraj w europejską, chrześcijańską cywilizację, a oddaniem pod bezpośrednią opiekę papieską uniezależnił go od jakiegokolwiek cesarstwa i zatrzymał na dłuższy czas niemiecką ekspansję na wschód od Odry. Przyjęcie chrześcijaństwa było długofalowym i trudnym procesem, ale kluczowym dla organizacji, rozwoju społecznego i kulturalnego Polski. Chrzest Polski uznaje się zarówno za symboliczną datę powstania naszego państwa, jak i Kościoła Katolickiego na jego terytorium. Polska została włączona do grona chrześcijańskich nowoczesnych krajów, a to zapewniło jej szybki rozwój i wzrost znaczenia wśród państw Europy. Niech ŚWIĘO CHRZTU POLSKI będzie refleksją nad przeszłością, nad tym co stworzyły z takim poświęceniem i mądrością pokolenia, ale także nad przyszłością naszego kraju, za którą jesteśmy odpowiedzialni.

     • 2 KWIETNIA – ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

      14.04.2023

      Celem obchodów tego dnia jest przede wszystkim zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu.

      Dzień ten został ustanowiony przez ONZ. Kolorem solidarności z osobami ze spektrum autyzmu był do niedawna kolor niebieski. Dlatego też najbardziej znane budynki na świecie w dniu 2 kwietnia zostały podświetlane na niebiesko .

      Należy pamiętać o tym,  że cały kwiecień poświęcony jest tematyce związanej z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

      Uczniowie naszej szkoły solidaryzując się z osobami ze spektrum, przyszli do szkoły ubrani na niebiesko.

       

       

     • „Królewna Śnieżka”

      06.04.2023

      Dnia 27 marca 2023r. w naszej szkole odbyła się inscenizacja bajki pt. „Królewna Śnieżka” w  języku angielskim. Scenariusz przedstawienia został oparty na motywachludowej baśni niemieckiej, spisana i opublikowanej przez braci Grimm w zbiorze Baśni w 1812 roku. W przygotowaniu i realizacji przedstawienia wzięli udział uczniowie klasy VIII pod kierunkiem pani Anity Gałkowskiej- Galas.

      W bajce wystąpiły następujące osoby:
      - Zuzanna Musiał w roli złej królowej
      - Jakub Kociński jako książę i narrator
      - Kacper Dobrakowski lustro i narrator
      - Natalia Postawa jako Królewna Śnieżka
      - Kacper Musiał jako myśliwy
      - Julia Małek jako dobra królowa i narrator
      - Maciej Siwy jako krasnoludek
      - Dominik Raźniak jako zwierzątko i narrator
      - Patryk Napora jako krasnoludek
      - Jakub Adamus jako krasnoludek
      - Kordian Majchrzak jako krasnoludek
      - Igor Gonera jako narrator i krasnoludek
      - Daria Stachowicz jako krasnoludek
      - Mateusz Zatoń, Blanka Łuczak, Daniel Dróżdż jako narratorzy

      Dekoracje wykonane zostały przez panią Anitę Gałkowską- Galas. Znajomość bajki o Królewnie Śnieżce znacznie ułatwiła widzom zrozumienie treści dialogów, które były po angielsku. Uczniowie mogli takżeposłuchać utworów muzyki klasycznej Bizeta i Vivaldiego. Dla uczniów-aktorów przedstawienie było okazją do zaprezentowania swoich umiejętności językowych i aktorskich. Uczniowie mogli wykazać się językowo, emocjonalnie i twórczo. Swoje role zagrali z dużą ekspresją, której towarzyszył odpowiedni ton głosu, mimika i gesty. Warto docenić wkład pracy uczniów którzy włożyli wiele trudu w przygotowanie inscenizacji. Mogliśmy zobaczyć wspaniałe widowisko, które dostarczyło nam wielu niezapomnianych wrażeń i wszystkim się podobało.

              

     • Pierwszy Dzień Wiosny

      14.04.2023

      Puk, puk, puk, puk
      Kto puka do drzwi?
      Puk, puk, puk, puk
      Ach Wiosno! To Ty!

      Z piosenką na ustach uczniowie klas 1- 3 powitali I dzień kalendarzowej wiosny. Mimo, iż pogoda początkowo była pochmurna i deszczowa, dzieciom udało się rozgonić ciemne chmury i na czas spaceru wyszło ciepłe, wiosenne słońce.

      Jako symbol wiosny uczniowie zasadzili w ogrodzie szkolnym kwiatki bratki, o które obiecali dbać i pielęgnować je, aby rosły i cieszyły ich swoim wyglądem.

      Na zajęciach każda klasa zrobiła portret przedstawiający Panią Wiosnę.

      Piękne, kolorowe prace witają uczniów wchodzących do szkoły i oznajmiają, że wiosna jest już z nami.

     • Światowy Dzień Zespołu Downa

      06.04.2023

      21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa

      Trend noszenie kolorowych, niedopasowanych  skarpetek związany jest z obchodzeniem Światowego Dnia Zespołu Downa. W tym dniu zakładamy kolorowe skarpetki, aby okazać swoją tolerancję, wsparcie i integracje z osobami z trisomią chromosomu 21. Celem tego dnia jest także podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa.

      Data 21.03 jest wybrana specjalnie, ponieważ 21 dzień 3 miesiąca ma symbolizować to, że w 21 parze chromosomów występuje trzeci dodatkowy chromosom lub jego fragment, który powoduje Zespół Downa.

      Uczniowie także uczcili ten dzień zakładając różne skarpetki.

      Każdy z nas jest INNY, każdy WYJĄTKOWY.

     • Światowy Dzień Składanki i Łamigłówki

      06.04.2023

          30 stycznia uczniowie naszej szkoły obchodzili Światowy Dzień Składanki i Łamigłówki zwany inaczej Dniem Puzzli – data tego dnia to 29 stycznia, ale z racji , że była to niedziela dzień ten został zorganizowany w poniedziałek. 
      Wszelkiego rodzaju puzzle, rebusy, krzyżówki, łamigłówki, sudoku, tangramy ćwiczą pamięć, koncentracje, spostrzegawczość, logiczne myślenie. Są wspaniałą rozrywką nie tylko dla dzieci lecz także dla dorosłych, to prawdziwy trening dla naszego mózgu. 
      Celem wprowadzenia tego święta było podkreślenie roli, jaką pełnią wszelkie łamigłówki w rozwoju każdego człowieka już od najmłodszych lat. Układanki, rebusy są bardzo często stosowane jako pomoce dydktyczne, które sprzyjają uczeniu się. 
          Do rozwiązywania przygotowanych łamigłówek chętnie przystąpili uczniowie edukacji wczesnoszkolnej oraz ich starsi koledzy.

  • Galeria zdjęć

    brak danych
  • Deklaracja dostępności:  

   Deklaracja_dostepnosci.docx