• Wojewódzki konkurs przedmiotowy z języka polskiego
          • Wojewódzki konkurs przedmiotowy z języka polskiego

            03.12.2018

            ZNAKOMITY  WYNIK  NASZEGO UCZNIA W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE PRZEDMIOTOWYM Z JĘZYKA POLSKIEGO!        

                     Uczeń klasy VIII  Kamil Wolniaczyk wziął udział w szkolnym etapie  Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego dla uczniów szkól podstawowych województwa śląskiego, który organizuje Kuratorium Oświaty w Katowicach. Główne cele tego konkursu to m.in.: doskonalenie sprawności czytania, pisania oraz korzystania z informacji, upowszechnianie czytelnictwa i rozwój kompetencji czytelniczych uczniów oraz rozwijanie humanistycznych zainteresowań uczniów.

                      Kamil zdobył wymaganą liczbę punktów i zakwalifikował  się do etapu rejonowego, który odbędzie się 14 stycznia 2019r. Wykazał się doskonałą znajomością treści dwóch książek : Renaty Piątkowskiej, Która to Malala? oraz  Nancy Horowitz Kleinbaum, Stowarzyszenie umarłych poetów . Ponadto analizował  i interpretował utwory literackie, posługiwał się podstawową wiedzą o języku oraz samodzielnie redagował przemówienie na temat ,,Szkoła ważna i pożyteczna”. To wielka satysfakcja i przyjemność  pracować z uczniem, który dzięki konkursowi ma możliwość zaprezentowania swoich zainteresowań oraz uzdolnień. Gratulujemy i życzymy Kamilowi dalszych sukcesów !

        • Wyróżnienie w wojewódzkim konkursie plastycznym
          • Wyróżnienie w wojewódzkim konkursie plastycznym

            23.11.2018

            W ramach obchodów jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Szkoła Podstawowa nr 5 im. Dziewięciu Górników z Wujka i Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach zorganizowała wojewódzki konkurs plastyczny pod nazwą ,,W moich oczach Polska Niepodległa".

            Celem konkursu było włączenie się w obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Był on adresowany do uczniów klas IV- VIII szkół podstawowych w województwie śląskim i został objęty patronatem honorowym Wojewody Śląskiego, Marszałka Województwa Śląskiego, Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Katowice oraz Poczty Polskiej. Na konkurs zostało nadesłanych ponad 260 prac plastycznych przez uczniów całego obszaru województwa śląskiego.
            Uczennica naszej szkoły Katarzyna Sznajder z klasy V otrzymała wyróżnienie w tym konkursie.

             

          • Wyniki konkursu plastycznego „Moja ulubiona postać z bajek”

            21.11.2018

            W dniu 09.11.2018r.  zakończył się szkolny konkurs plastyczny pt.: „Moja ulubiona z bajki”.

            Konkurs został zorganizowany w ramach  święta „DZIEŃ POSTACI Z BAJEK”.

            Zdecydowali się wziąć w nim udział uczniowie z klas od I do VII. W swoich pracach zastosowali wiele poznanych technik plastycznych. Wybór najlepszych prac okazał się bardzo trudny.

             Oto nasi laureaci:

            kategoria klas I-III
            1 miejsce – Diana Kręciwilk (klasa  I)
            2 miejsce – Dawid Łapeta i Eryk Kręciwilk (klasa I)
            3 miejsce -  Dominik Płaska (klasa I)
            wyróżnienie – Aleksandra Postawa (klasa II) oraz Iga Śliwakowska (klasa I)

             

            kategoria klas  IV-V
            1 miejsce – Seweryn Tarnowski (klasa IV)
            2 miejsce – Patryk Napora (klasa IV)
            3 miejsce – Julia Małek (klasa IV)
            wyróżnienie – Oliwia Kokoszczyk (klasa IV)
            Natalia Postawa (klasa IV ) oraz Klaudia Kokoszczyk (klasa V)

            kategoria klas VI-VII
            1 miejsce – Julia Musiał (klasa VII)
            2 miejsce – Karolina Pruciak (klasa VI)
            3 miejsce – Aleksandra Postawa (klasa VI)

            Wszystkim  serdecznie gratulujemy!

        • To już 100 lat! POLSKA NIEPODLEGŁA
          • To już 100 lat! POLSKA NIEPODLEGŁA

            15.11.2018

            Dzień 9 listopada w naszej szkole miał niecodzienny charakter, bowiem  uroczyście obchodzono jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Od samego rana odczuwać można było odświętną patriotyczną atmosferę. Cała społeczność szkolna nosiła symboliczne biało- czerwone kotyliony.

            Odbyła się uroczysta akademia, podczas której przypomniane zostały lata niewoli, począwszy od dnia kiedy Polska jako niepodległe państwo przestało istnieć na mapie  Europy, przez dzieje narodu polskiego w okresie zaborów, wypełnionego walką o wyzwolenie aż do dnia, w którym wzeszła jutrzenka wolności. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami , recytacją wierszy oraz prezentacją multimedialną, co przyczyniło się do głębszego i bardziej refleksyjnego  spojrzenia na lata niewoli. Uczniowie oczarowali publiczność mistrzostwem , dojrzałością i kunsztem reprezentowanych utworów literackich oraz wokalnych.

            Ten  dzień w naszej szkole był wyjątkowy. Połączył wszystkich, którzy wspólnie starali się pokazać, że są Polakami- patriotami. Miejmy nadzieję, że takie dni jak ten, przyczynią się do tego, by podtrzymać w młodych ludziach więź z Ojczyzną, jej historią, kulturą oraz tradycjami.

            Galeria zdjęć: Akademia z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości

        •  I miejsce w powiatowym konkursie plastycznym
          •  I miejsce w powiatowym konkursie plastycznym

            12.11.2018

            Rok 2018 jest rokiem jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości. Niepodległość narodu jest dobrem wspólnym. Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. jest okazją do świętowania wydarzeń z przeszłości, ale również zachętą do budowania wspólnej przyszłości pomimo różnic, bez względu na światopogląd czy poglądy polityczne, tak jak sto lat temu Niepodległa połączyła podzielony zaborczymi granicami Naród.

            Z tej okazji Szkoła Podstawowa nr 24 im. Jana Marcina Szancera w Częstochowie  ogłosiła powiatowy konkurs plastyczny skierowany do uczniów szkół podstawowych oraz szkół średnich pt. „DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI …”. Konkurs miał na celu kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia, szacunku wobec dokonań bohaterów walczących o wolność przyszłych pokoleń Polek i Polaków, popularyzację wiedzy o 100-leciu odzyskania niepodległości przez Polskę, przybliżenie piękna i bogactwa ziemi ojczystej, rozwijanie talentu oraz wyobraźni plastycznej  wśród uczniów.
            Jury dokonało oceny prac konkursowych zgodnie z przyjętymi w regulaminie kryteriami, zwracając uwagę na zgodność pracy z tematem, oryginalność, pomysłowość, estetykę i technikę wykonania pracy.
            I miejsce w konkursie zajął uczeń naszej szkoły Michał Maj.
            Uroczyste wręczenie nagród nastąpiło 8 listopada 2018 roku w czasie szkolnych obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Gratulujemy!    

             

             

        • Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania
          • Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

            21.11.2018

            8 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Z tej okazji uczniowie klas I-VIII    i III gimnazjum pod opieką wychowawców wspólnie przygotowali stoły ze zdrowymi przekąskami. Wszystkie klasy wzięły udział w konkursie na najzdrowsze śniadanie. Specjalnie powołana komisja w składzie: pani Dyrektor Ewa Kosińska, ksiądz proboszcz Zbigniew Jeż i pani Dagmara Lis miała trudne zadanie: uczniowie stanęli na wysokości zadania i przygotowali dania, których nie powstydziłaby się sama pani Magda Gessler. Było dużo, kolorowo i smacznie! I wszyscy niecierpliwie czekali na ogłoszenie wyników, by później nareszcie spróbować tych pyszności. A oto wyniki:

            W kategorii klas I-III:

            Klasa I i II -  I miejsce

            W kategorii klas  IV- VIII i III gimnazjum:

            I miejsce- klasa IV

            II miejsce – klasa V

            III miejsce – klasa VII

            Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom za udział, pomoc oraz  zaangażowanie. Ten dzień stał się okazją do współpracy i wspólnego biesiadowania.

            Galeria zdjęć: Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

             

             

             

        • DZIEŃ ŚNIADANIE DAJE MOC 2018 – 8 edycja
          • DZIEŃ ŚNIADANIE DAJE MOC 2018 – 8 edycja

            21.11.2018

            Od 8 lat 8 listopada  w szkołach całej Polski (w klasach I-III) obchodzony jest DZIEŃ  ŚNIADANIE DAJE MOC. Nasza szkoła w tym roku po raz kolejny wzięła udział w tej akcji.
            W klasach I i II zostały przeprowadzone zajęcia mające na celu propagowanie zdrowego stylu życia. Tym razem omówiliśmy PIRAMIDĘ ZDROWEGO ŻYWIENIA. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli  w tych zajęciach. Zwieńczeniem naszej pracy było wspólne przygotowanie  zdrowego śniadania.
            8 listopada od samego rana uczniowie zakasali rękawy i samodzielnie przygotowali  kanapki, szaszłyki owocowe jak również koreczki. Do tego pięknie udekorowali stół.  Specjalnym gościem naszego śniadania była Pani Dyrektor Ewa Kosińska.
            Praca uczniów klasy I i II została doceniona również w szerszym gronie, ponieważ otrzymaliśmy  I miejsce w szkolnym konkursie na najzdrowsze śniadanie w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

            Zdjęcia: ŚNIADANIE DAJE MOC

        • Chemiczna regulacja uczuć - pułapki uzależnień
          • Chemiczna regulacja uczuć - pułapki uzależnień

            07.11.2018

            We wtorek 06 listopada 2018r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w prelekcji dotyczącą profilaktyki alkoholowej i uzależnień. W zajęciach wzięły udział klasy V, VI, VII, VIII i III gimnazjum. Celem spotkania było przede wszystkim przedstawienie problemu uzależnień oraz uświadomienie jakie mogą być ich skutki w tak młodym wieku. Tematyka dotyczyła uzależnień od alkoholu, nikotyny, narkotyków, dopalaczy, zostały również omówione współczesne zagrożenia w sieci (tzw. cyberprzemoc). Zajęcia były bardzo interesujące, uczniowie z ciekawością oglądali zdjęcia, krótkie filmiki które były prezentowane podczas wykładu.
            Serdecznie dziękujemy za zaproszenie Szkole Podstawowej w Kruszynie.
            Galeria zdjęć: Chemiczna regulacja uczuć - pułapki uzależnień

        • Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania
          • Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

            07.11.2018

              Uczniowie z kl. I-VIII i III gimnazjum przygotują pod opieką wychowawców stół ze zdrowymi przekąskami ( minimum 10 różnorodnych dań np.kanapki, koreczki owocowe, warzywne itp.) Wszystkie klasy wezmą udział w konkursie na najzdrowsze szkolne śniadanie. Ocenie będzie podlegać: zdrowy skład przekąsek, oryginalność i pomysłowość w udekorowaniu potraw oraz stołu. Specjalnie powołana komisja dokona oceny przygotowanych stołów. Po ogłoszeniu wyników uczniowie będą mogli przystąpić do degustacji przekąsek. Nagrodą za pierwsze trzy miejsca jest ,,dzień bez pytania” dla klasy.  Uczestnikom życzymy – smacznego!

          • Kompetencje kluczowe na lekcji języka niemieckiego

            05.11.2018

            Zapraszam do obejrzenia filmu- autoprezentacji  pt. „Das bin ich”

            Zgodnie z kierunkami realizacji polityki oświatowej państwa „Kształtowanie u uczniów kompetencji kluczowych” chciałabym pokazać, jak w procesie nauczania języka niemieckiego  połączyłam kształtowanie następujących kompetencji; -porozumiewanie się w językach obcych w zakresie mówienia i kompetencji informatycznych. Mając do dyspozycji tematykę z podstawy programowej o przedstawieniu siebie i swoich zainteresowań w języku obcym, zaproponowałam uczniom nagrywanie ich wypowiedzi, nie tylko audio, ale także video, celem  omówienia i dokonania analizy własnej autoprezentacji, która z kolei może być w przyszłości wykorzystana w internetowej sieci współpracy lub przy prowadzeniu bloga.

            Kolejną kompetencją, która wynika z przebiegu lekcji był montaż w  odpowiednim programie multimedialnym i wzbogacenie treści filmu z użyciem nowoczesnej technologii cyfrowej. Umiejętności te, daleko wykraczające ponad podstawę programową, wykazał uczeń, który realizując jednocześnie swoją pasje technologiczną, zrobił profesjonalny montaż filmu. Tutaj moja rola, jako nauczyciela- eksperta zmieniła się w obserwatora, słuchacza i uczestnika procesu dydaktycznego, gdyż uczeń ten doskonale wyjaśnił nam tajniki tworzenia takich filmów. 

            Rozwijanie kompetencji kluczowych wymaga czasem wyjścia poza schemat lekcji, dlatego  warto  sięgać do metody projektów, zajęć terenowych lub inscenizacji. Kształtowanie umiejętności  nie realizuje się jako odrębnej dziedziny aktywności, ale włącza się je w obręb konkretnych przedmiotów poprzez dobór odpowiednich metod i form kształcenia. Chodzi bowiem o to, aby absolwent szkoły był wyposażony nie tylko w wiedzę, ale także w konkretne umiejętności, takie które pomogą mu radzić sobie w nowej rzeczywistości społecznej i gospodarczej.

             

        • 4 listopada 1918 roku
          • 4 listopada 1918 roku

            05.11.2018

            100 lat temu kpt. Artur Wiśniewski, legionista, 4 listopada 1918 r. wprowadził polskie wojsko do Sanktuarium, przejmując klasztor z rąk zaborców. W rocznicę tego wydarzenia na Jasnej Górze odbyły się uroczyste obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości, w których uczestniczyła Szkoła Podstawowa w Widzowie.

            Obchody rozpoczęły się mszą św. w Bazylice Jasnogórskiej z udziałem pocztów sztandarowych. Następnie, po odsłonięciu pamiątkowej tablicy, w rytmie poloneza młodzież szkolna wzięła udział w uroczystym patriotycznym korowodzie, który przeszedł od Placu Biegańskiego na Błonia Jasnogórskie. W pochodzie Alejami NPM dzieci i młodzież niosły 100-metrową flagę, dar prezydenta RP Andrzeja Dudy. Flaga została zwieszona na jasnogórskiej wieży.

            Jubileuszowe uroczystości to podsumowanie projektu edukacyjnego „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”, realizowanego przez: Jasna Górę, delegaturę w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie oraz ponad 130 szkół i przedszkoli z Częstochowy oraz powiatów: częstochowskiego, myszkowskiego, kłobuckiego i lublinieckiego.

            Patronat na przedsięwzięciem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

            Więcej informacji o jasnogórskim bohaterze kapitanie Arturze Wiśniewskim na stronie www.jasnagora.com.

            Żródło: http://www.kuratorium.katowice.pl

        •  Żonkilowe Pola Nadziei
          • Żonkilowe Pola Nadziei

            05.11.2018

                 Nasza szkoła tradycyjnie jak co roku bierze udział w konkursie „Żonkilowe Pola Nadziei”  na najpiękniejszą  rabatkę żonkilową. Konkurs, organizowany przez Hospicjum Częstochowskie, ma na celu uwrażliwić dzieci i młodzież na pomoc drugiemu człowiekowi.

             Jego pierwszy etap odbywa się jesienią, kiedy to na znak solidarności z osobami objętymi opieką hospicyjną, sadzimy żonkile. Druga część ma miejsce wiosną, gdy kwitną żonkile, przypominając o akcji na rzecz osób cierpiących, oczekujących naszej pomocy, wsparcia i nadziei. Pomagając chorym, przekraczamy barierę cierpienia oraz lęku przed śmiercią, dajemy nadzieję na życie w otoczeniu życzliwych ludzi.

                     Uczniowie, składając dobrowolne opłaty za cebulki, tworzą na terenie przyszkolnym rabatkę z zakupionych żonkili. Udokumentowane działanie uczniów (fotografie)  przesyła się wiosną do organizatora konkursu.

                      W tym roku udało się zakupić 50 szt. cebulek żonkili, które zostały posadzone przez młodzież z klasy VII na przyszkolnej rabatce.

            SERDECZNIE DZIĘKUJĘ

             ZA WSPARCIE FINANSOWE: DZIECIOM, MŁODZIEŻY, RODZICOM, NAUCZYCIELOM, PRACOWNIKOM SZKOŁY I WSZYSTKIM ŻYCZLIWYM OSOBOM.

             

                                                                                                                        opiekun akcji

                                                                                                                      Agnieszka Dróżdż

        •  II etap Regionalnej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia
          •  II etap Regionalnej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia

            05.11.2018

                25 października uczniowie naszej szkoły: Kamil Wolniaczyk i Sandra Adamus wzięli udział w II etapie Regionalnej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia w Szkole Podstawowej nr 38 im. Ludwika Zamenhofa w Częstochowie. Celem tej olimpiady, zorganizowanej przez Towarzystwo Dzieci Oddział Okręgowy w Częstochowie, jest propagowanie zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej.
               Do II etapu przystąpiło 39 uczniów z różnych szkół podstawowych, znajdujących się na terenie miasta Częstochowy, jak i innych miejscowości województwa śląskiego.
                 Zadaniem uczestników było napisanie testu, który miał wyłonić zwycięzców. Kiedy jury sprawdzało prace, pani Małgorzata Stanior - mgr dietetyk kliniczny, farmaceuta, pedagog- przeprowadzała prelekcję na temat właściwego odżywiania dzieci i młodzieży. 
                 Kolejnym punktem spotkania były warsztaty, na których młodzież pod opieką pani dietetyk przygotowywała soki z owoców i warzyw. Po degustacji soków zaproszono młodzież oraz opiekunów na ogłoszenie wyników olimpiady.
                 Na początku głos zabrała Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci 
            Oddziału Okręgowego w Częstochowie- pani Teresa Sidorkiewicz- dziękując młodzieży za wysoki i wyrównany  poziom posiadanej wiedzy. Złożyła również podziękowania opiekunom i dyrektorom szkół, z których młodzież przybyła.  Pani prezes wspomniała również, jak ważne jest kształtowanie wśród młodzieży trwałych nawyków zdrowego stylu życia. Następnie ogłoszono wyniki.
            Uczeń naszej szkoły - Kamil Wolniaczyk zajął III miejsce.

            Serdecznie gratulujemy Kamilowi i cieszymy się z jego sukcesu!
             

            Zdjęcia:  II etap Regionalnej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia

        • Obchody Dnia Patrona
          • Obchody Dnia Patrona

            26.10.2018

            ,,Jan Paweł II Polakiem był i kochał młodzież sercem swym…”

              W życiu Jana Pawła II spotkania z młodzieżą były bardzo ważne, dawały Ojcu Świętemu dużo radości, a młodzi ludzie okazywali mu zawsze swoją miłość i oddanie.

              Tego wyjątkowego Papieża zna każdy Polak, dlatego tak wiele szkół z dumą nosi Jego imię  i w sposób uroczysty obchodzi Dzień Patrona. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie uczcili w szkole ten dzień – 16 października -  apelem poświęconym pamięci Świętego Jana Pawła II, a 22 października wyruszyli na wycieczkę do Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, które posiada ponad 1500 monet z wizerunkiem Ojca Świętego. Wśród medali, znajdujących się w kolekcji, na szczególną uwagę zwiedzających zasługują medale papieskie. Były one bite z okazji kolejnych pielgrzymek i wręczane przez Jana Pawła II dygnitarzom, przywódcom państwowym oraz ludziom zasłużonym. Numizmaty to nie jedyne wspomnienia po wybitnym rodaku, w muzeum można również zobaczyć relikwie i przedmioty związane z pontyfikatem. Właściciel Muzeum, Krzysztof Witkowski, przez pięć lat zgromadził ponad 10 tysięcy eksponatów.

              Wszystkie zbiory są interesujące i pięknie zaprezentowane, co dostrzegli uczniowie naszej szkoły, a szczególną uwagę zwrócili na rzeźbę, przedstawiającą Ojca Świętego. Realizm dzieła, blask oczu i niepowtarzalny uśmiech najwybitniejszego z Polaków powodują, że na długo po opuszczeniu budynku pamiętać będziemy czas spędzony w jego murach.

                             

                  

  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Deklaracja dostępności:  

    Deklaracja_dostepnosci.docx