• DZIEŃ ZIEMI W NASZEJ SZKOLE

      07.05.2024

       

      Ziemia to jedyne miejsce do życia, jakie jest nam dane, dlatego my, jej mieszkańcy, musimy zadbać o to, by była domem także dla przyszłych pokoleń.

       Z powodu tego ważnego święta 22 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie wiedzy oraz konkursie plastycznym, a 30 kwietnia rozstrzygnięto te konkursy- promujące Dzień Ziemi „Ratuję Ziemię”.

      W konkursach uczniowie oprócz dyplomów otrzymali również nagrody rzeczowe.

      W konkursie plastycznym

       kategoria klas I- III

      I miejsce zajęła uczennica klasy III – Karina Płaska

      II miejsce zajęła uczennica klasy II – Kornelia Lis

      III miejsce zajęły uczennice klasy II- Lilianna Wilk, Marta Zyszczak

       

      kategoria klas IV- VII

      I miejsce zajęła uczennica klasy VI – Zuzanna Kruk

      II miejsce zajęli uczniowie klasy IV– Marcel Czopik i Aleksandra Kocińska

      III miejsce zajęła uczennica klasy V- Amelia Rorat

      W konkursie wiedzy w kategorii klas IV-VII

      I miejsce zajął uczeń klasy VII- Mikołaj Stachow

      II miejsce zajęła uczennica klasy VII – Aleksandra Postawa

      III miejsce zajęli uczniowie klasy V- Barbara Krok i Szymon Jędrzejkiewicz

       

      Gratulujemy zwycięzcom!

       

       

     • HAPPENING pt.,,MAJOWE ŚWIĘTA "

      30.04.2024

      Święto Flagi wypada 2 maja. Jest to stosunkowo młoda tradycja, której data w Polsce została wybrana ze względu na bliskie sąsiedztwo dwóch innych okazji patriotycznych, czyli Święta Pracy (1 maja) i Święta Konstytucji (3 maja).

      Święto Flagi zostało ustanowione w Polsce uchwałą z dnia 20 lutego 2004 roku jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Nie bez znaczenia dla pomysłu wprowadzenia święta były praktyki z okresu PRL-u, kiedy celebrowano jedynie Święto Pracy, natomiast konsekwentnie pomijano obchody 3 maja. Z tego powodu po 1 maja flaga państwowa błyskawicznie znikała z ulic i bezwzględnie nie wolno było jej pokazywać w następnych dniach, co miało wymazać pamięć o Konstytucji 3 maja.

      Dzień Flagi stanowi rodzaj hołdu dla jednego z najważniejszych symboli narodowych i został wprowadzony w celu propagowania wartości patriotycznych. Wywieszając biało-czerwoną flagę, główny symbol Narodu i Państwa zamanifestujemy nasze przywiązanie do polskiej tożsamości i tradycji. Przez wywieszenie flagi w dniach świąt narodowych pokażmy, że dumnie jest być Polakiem! Okażmy swój patriotyzm, szacunek dla tradycji.

      Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

      Po odzyskaniu niepodległości już w 1919 roku 3 maja został ogłoszony świętem narodowym. W preambule pierwszej uchwalonej przez sejm konstytucji z 1921 roku nawiązywano do Ustawy majowej tak treścią, jak stylizowanym językiem. Jej przywołanie było dowodem tradycji i ciągłości państwowości polskiej. W roku 1925 dzień ten uzyskał dodatkowo sankcję religijną: ustanowiono tego dnia, prócz święta państwowego, także religijne. Ten splot narodowego i katolickiego charakteru święta doprowadził do ostrej krytyki ze strony ugrupowań lewicowych, choć nikt nie kwestionował nośnych wartości konstytucyjnej tradycji. Lewica jednak w takiej sytuacji szczególnie akcentowała obchody innego dnia: pierwszomajowego święta pracy. W czasie II wojny Polacy na emigracji i w kraju również obchodzili święto 3 Maja, znów symbolizujące opór i walkę z okupantem. Przełom przyniósł rok 1990. Nowo wybrany Sejm i Senat powróciły do tradycji i proklamowały dzień 3 maja świętem państwowym.

      Konstytucja 3 maja 1791 jest symbolem dążeń do odzyskania niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej, niezależnie od przeszkód wewnętrznych i zagrożeń zewnętrznych.

      Dlatego w naszej szkole, żeby uczcić wyżej wymienione wydarzenia został zorganizowany happening pt.,,Majowe święta", podczas którego uczniowie zaśpiewali piosenkę ,,Witaj majowa jutrzenko". Ten niekonwencjonalny sposób spojrzenia na historię przypomniał młodym ludziom znaczenie świąt majowych i potrzebę polskiej tożsamości narodowej. Był też doskonałą formą integracji społeczności szkolnej.

     • ,,Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”

      25.04.2024

       ,,Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci” - Obrazek 1

      Uczniowie naszej szkoły zwracają się z prośbą o wsparcie akcji ekologicznej, w której biorą udział  kolejny już raz.

       

       ,,Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”

      Celem akcji  jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży szkolnej na temat zasad postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz praktyczne przeciwdziałanie zanieczyszczeniu Ziemi przez te niesprawne urządzenia. Za zebrane kilogramy elektrośmieci szkoła otrzyma nagrody w postaci sprzętu biurowego lub sportowego.

      Szczegóły akcji dostępne są na stronie internetowej:  https://dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl

      Elektrośmieci można przywozić do oczyszczalni ścieków w Widzowie w godzinach pracy w tym miejscu.

      Rodzaje elektrośmieci, które można przywozić na miejsce składowania:

      https://dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl/rodzaje-elektrosmieci

       

       

      Uprzejmie informujemy, że akcja ekologiczna

       WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI

       trwa do dnia 15.05.2024 natomiast odbiór zebranego sprzętu
      jest zaplanowany na 
      16.05.2024

      Godziny otwarcia PSZOK:
      poniedziałek: 1000 – 1500
      środa: 1000 – 1500
      sobota: 1000 – 1400
      Pan Dariusz Kaczmarek
      Pan Piotr Porada

      tel. 533 322 282

      Koordynator w szkole: Agnieszka Dróżdż

     • UWAGA NA KLESZCZE!!!

      25.04.2024

      W ramach profilaktyki na zajęciach uczniowie poznali budowę kleszczy i miejsca ich występowania w Polsce. Szczególny nacisk położono na zagrożenia zdrowia i życia ludzi po ukąszeniu kleszczy. Scharakteryzowane zostały objawy kliniczne, sposoby diagnostyki, leczenia i ewentualne powikłania dla takich chorób odkleszczowych jak borelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu. Przedstawiono metody postępowania i sposoby profilaktyki dla tych chorób oraz zapoznano uczniów z szczepionkami ochronnymi na odkleszczowe zapalenie mózgu. Uczniowie poznali prawdy i mity dotyczące tej grupy pajęczaków. Chętnie zadawali pytania i uczestniczyli aktywnie w zajęciach, dzięki czemu poszerzyli swoją wiedzę na ten wciąż aktualny temat. Zajęcia zakończono wykonując piękne kolorowanki.

      "Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy" to hasło ogólnopolskiej kampanii uświadamiającej społeczeństwu zagrożenie chorobami odkleszczowymi.

      Choroby odkleszczowe stanowią niezwykle aktualny problem zdrowia publicznego. To grupa chorób zakaźnych przenoszonych przez zainfekowane kleszcze. Do zakażenia zwykle dochodzi na skutek ukłucia, w czasie którego do krwiobiegu wraz ze śliną lub wymiotami kleszcza dostają się groźne patogeny.

      Najczęściej występującą chorobą odkleszczową jest borelioza z Lyme, która jest przewlekłą wielofazową chorobą układową charakteryzującą się występowaniem objawów skórnych, stawowych, kardiologicznych i  neurologicznych. Różnorodność objawów oraz podobieństwo do wielu innych schorzeń znacznie utrudnia rozpoznanie.

      Sezonowa aktywność kleszczy rozpoczyna się, w zależności od temperatury, w końcu marca i  trwa zazwyczaj do listopada. Jeszcze jakiś czas temu kleszcze można było spotkać wyłącznie na wilgotnych, porośniętych gęstą trawą łąkach lub w lasach. Obecnie jednak pajęczaki pojawiają się nawet w przydomowych ogródkach, miejskich parkach lub placach zabaw. Najskuteczniejszą ochroną przed ukłuciem przez kleszcza jest przestrzeganie kluczowych zasad, takich jak: ubieranie odpowiedniej odzieży, stosowanie repelentów, obserwacja ciała po powrocie z miejsc narażenia na kontakt z kleszczami. W momencie zaobserwowania kleszcza w skórze, należy szybko i prawidłowo usunąć go z powierzchni ciała.

      Ze względu na wzrost liczebności kleszczy oraz zwiększenie się obszarów ich występowania bardzo ważna jest edukacja społeczeństwa w zakresie profilaktyki chorób odkleszczowych, ponieważ nigdy nie można być pewnym, że unikniemy pokłucia przez kleszcze.

     • Szczypiorniści z Widzowa na podium Igrzysk Powiatu Częstochowskiego

      14.04.2024

      Szczypiornistki z Widzowa zdobyły tytuł wicemistrza Powiatu Częstochowskiego w piłce ręcznej. W finale, po pasjonującym spotkaniu pełnym emocji i wspaniałych akcji, przegrały ze Szkołą Podstawową w Lelowie wynikiem 7-8. Mimo że były tak blisko upragnionego mistrzostwa, przypomina to, że sport nie zawsze kończy się zwycięstwem. Był to jednak piękny finał.

      Drużynę z Widzowa reprezentowały następujące zawodniczki: bramkarki Antonina Koper i Aleksandra Kocińska, na rozegraniu środkowym Amelia Rak, na rozegraniu prawym Diana Kręciwilk, na rozegraniu lewym Anna Postawa, na kole Paulina Zyszczak, na skrzydle prawym Wiktoria Wypart, na skrzydle lewym Lena Kocińska. W zawodach wystąpiły również Iga Śliwakowska, Amelia Rorat, Karolina Bartnik, Ula Kołaczkowska, Oliwia Kalota i Julia Wilk.

      Szczypiorniści z Widzowa również sprawili niespodziankę, zdobywając brązowe medale. Chłopcy ze Szkoły Podstawowej zmierzyli się w Igrzyskach Powiatowych z drużyną z Kłomnic (3-3), z drużyną z Konopisk (przegrali 2-10), z drużyną z Kamienicy Polskiej (wygrali 4-1, mistrzowie powiatu) i drużyną z Lelowa (4-3).

      Drużynę chłopców reprezentowali Igor Bartnik, Bartosz Drogosz, Oliwier Bera, Eryk Kręciwilk, Filip Napora, Szymon Jędrzejkiewicz, Michał Głąb, Marcel Czopik, Szymon Raźniak, Alan Szczech, Mateusz Majchrzak i Mikołaj Musiał.

      Trenerem obu drużyn był Sylwester Rorat.

     • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

      11.04.2024

      4 kwietnia wśród uczniów i nauczycieli dominował kolor niebieski, ponieważ na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony 2007 roku przez ONZ. W czasie tego dnia zwraca się uwagę na fakt, że wszyscy jesteśmy różni. Każdy z nas ma jakieś szczególne umiejętności i trudności, które czynią nas wyjątkowymi. Ważne jest żeby pamiętać, że bycie innym nie jest niczym złym. Spektrum autyzmu ma duży zakres - podobnie jak kolory.
      Nasza społeczność szkolna jak co roku przyłączyła się do obchodów tego dnia wykonując różnobarwne prace plastyczne pt.: „Poznajemy świat zmysłami”. Celem wykonywania wspólnych prac jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży, budowanie zrozumienia i akceptacji dla osób, które zmagają się z tym zaburzeniem na co dzień.

      ​​​​​​​Zapraszamy do obejrzenia prac naszych uczniów.

     • III Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa ESA

      03.04.2024

      Uczniowie klasy VII z naszej szkoły w dniu 19 marca wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Antysmogowej, która realizowana jest w ramach programu cyfrowej edukacji ekologicznej w całej Polsce.
      Celem jej jest propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i wpływu codziennych działań na jego jakość.

      Zmiany klimatyczne, jakie zachodzą w dzisiejszym świecie stanowią bardzo poważne zagrożenia i wpływają na wiele różnych aspektów naszego życia. Dlatego już dziś potrzebujemy zdecydowanych działań. Jednym z nich jest szeroko pojęta edukacja, którą powinniśmy zacząć już od najmłodszych pokoleń, bowiem wiedza i prawidłowe nawyki mogą stanowić klucz do sukcesu.
      Życzymy powodzenia i przejścia do kolejnych etapów.

       

     • III miejsce w Powiatowym Konkursie Plastycznym pt. „Kartka Walentynkowa”

      03.04.2024

      Kacper Kornicki uczeń klasy V zajął III miejsce w Powiatowym Konkursie Plastycznym pt. „Kartka Walentynkowa” w kategorii klas IV-VIII. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 24 im. J.M. Szancera w Częstochowie. Na konkurs nadesłano 46 prac plastycznych z 21 szkół. Celem konkursu było zaprezentowanie przez uczniów swojego talentu, pogłębianie wiedzy i propagowanie tradycji związanych 
z walentynkami, rozwijanie umiejętności plastycznych, poszerzenie wiadomości na temat technik plastycznych, kształtowanie poczucia piękna i estetyki oraz zaspokojenie potrzeb akceptacji. 
      Serdecznie gratulujmy i życzymy kolejnych sukcesów!

     • Wicemistrzowie w piłce koszykowej chłopców

      24.03.2024

      Po raz pierwszy w historii naszej szkoły, chłopcy ze Szkoły Podstawowej w Widzowie udowodnili, że w sporcie nie ma rzeczy niemożliwych. Zdobyli tytuł wicemistrzów Igrzysk Powiatu Częstochowskiego w piłce koszykowej. Na drodze do drugiego miejsca zmierzyli się z drużyną: z Zawady 14-7, z Mstowa 10-2, z Wierzchowiska 8-4, przegrywając jedynie z Kamienicą Polską 9-7.

      Wicemistrzowską drużynę reprezentowali: Bartosz Drogosz, Igor Bartnik, Dawid Łapeta, Oliwier Bera, Krzysztof Dudek, Filip Napora, Szymon Jędrzejkiewicz oraz Michał Głąb. Trenerem drużyny z Widzowa był Sylwester Rorat.

      Gratulujemy naszym sportowcom i życzymy dalszych sukcesów!

     • Wycieczka do kręgielni ,,Hula Kula”     

      24.03.2024

           W piątek 15.03.2024r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Centrum Rodzinnej Rozrywki ,,Hula Kula" w Rędzinach koło Częstochowy. Celem wyjazdu była przede wszystkim integracja rówieśników oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu. Uczniowie mogli skorzystać z kręgielni i gry w bilard, które zapewniły im świetną zabawę. W trakcie pobytu częstowali się pysznymi przekąskami. Trzy wspólne godziny wypełnione grą w kręgle, rozmowami i beztroskim czasem minęły w mgnieniu oka.

            Zadowoleni, szczęśliwi i pełni pozytywnych wrażeń wrócili do domów, już planując kolejne wycieczki.

      Zapraszamy do fotorelacji.

     • „Wszystkie smutki precz! Święto Dziadków ważna rzecz!”

      12.03.2024

      Mimo że mamy już marzec, nie możemy zapomnieć o  styczniowych  świętach. Mowa tutaj o Dniu Babci oraz Dniu Dziadka. Z tej okazji uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami przygotowali piękny prezent w postaci występów artystycznych oraz własnoręcznie wykonanych upominków. Rodzice natomiast dla naszych specjalnych gości zorganizowali słodki poczęstunek przy kawie i herbacie. Cała impreza dzięki uprzejmości druhów strażaków odbyła się w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Widzowie. Wszystkich przybyłych na w/w uroczystość gości powitała i złożyła życzenia Pani Dyrektor Ewa Kosińska. Swoją obecnością zaszczyciła nas również Wójt Gminy Kruszyna Pani Jadwiga Zawadzka, która do wszystkich obecnych skierowała wiele ciepłych słów. Nie obyło się bez łez szczęścia i wzruszenia. 
      Zapraszamy do fotorelacji.

     • WOŚP- PODSUMOWANIE AKCJI

      06.03.2024

      W piątek 01.03.2924r. w Urzędzie Gminy Kruszyna odbyło się podsumowanie 32 Finału WOŚP,, Płuca po pandemii . Gramy dla dzieci i dorosłych ". Jest nam niezmiernie miło poinformować, że dzięki wolontariuszom i darczyńcom szkolny sztab WOŚP zebrał 3642,49 złotych i jest to najwyższa suma, jaka została uzyskana spośród wszystkich sztabów placówek oświatowych, które wzięły udział w tej akcji. Karolina Bartnik okazała się najbardziej aktywną szkolną wolontariuszką w naszej gminie, bo zebrała rekordową kwotę: 2197,20 złotych. Jesteśmy dumni z naszych uczniów, ich zaangażowanie pokazało, że młodzież ma ogromne serce i gotowość do działania na rzecz innych. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszych wolontariuszy i dołożyli swoją cegiełkę do tego szlachetnego celu.

     • REKRUTACJA DO KLAS I

      03.03.2024

      Od 1 marca 2024 roku rozpoczyna się rekrutacja do Szkoły Podstawowej  im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie.
      Termin składania wniosków o przyjęcie dziecka do szkoły upływa 24 marca 2024 roku.

      Wszystkie dokumenty do pobrania w zakładce REKRUTACJA.

     • Rekolekcje Szkolne 

      11.02.2024

      Wielki Post

      6 - 8 marca 2024 r. 

      Środa - Czwartek - 6, 7  marca 2024 r.  (w szkole) 

      1-2 lekcja klasy I-IV

      3-4 lekcja klasy V-VII

      Piątek 8 marca  2024 r. 

      Wyjście do kościoła około 10.45 

      11.00 Możliwość spowiedzi dla  starszych uczniów Szkoły Podstawowej

      11.15 Msza św.

     • KONKURS PLASTYCZNY

      03.03.2024

      Kornelia Lis po raz kolejny jest naszym powodem do dumy! Uczennica klasy II zdobyła I miejsce w POWIATOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYM ,,ZIMOWY KRAJOBRAZ’’, zorganizowanym przez SP im. Tadeusza Kościuszki w Częstochowie.  Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I-III oraz IV-VIII. Na konkurs napłynęło 106 pięknych prac z ponad 12 szkół z Częstochowy i powiatu.

      Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne konkursy.

     • PSIE TROSKI

      03.03.2024

      Klasa II wzięła udział w Międzynarodowym Konkursie "Psie Troski", organizowanym z okazji Światowego Dnia Zwierząt.  Celem konkursu było szerzenie empatii wobec zwierząt. Uczniowie najpierw wspólnie przeczytali lekturę ,,Psie troski’’, a następnie na jej podstawie mieli zilustrować wybrany przez siebie fragment.

      ,,Psie troski’’ to książka o przyjaźni, miłości, odpowiedzialności i empatii, i to właśnie tych wartości dzieci się z niej nauczyły.

      Dla wszystkich uczniów fundacja ,,Serce Świata” przysłała dyplomy i podziękowania.

     • SZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

      20.02.2024

      W styczniu 2024r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Języka Angielskiego dla klas I, II i III. W konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie. Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką, podpisanie po angielsku najważniejszych elementów  i przyniesienie swoich prac do nauczyciela języka angielskiego. Tematem pracy była „Zima”, a celem konkursu popularyzacja języka angielskiego wśród uczniów szkoły oraz podniesienie poziomu umiejętności językowych. Dzieła młodych artystów zostały umieszczone na gazetce szkolnej na górnym korytarzu. Wszystkie prace były bardzo piękne i wszystkie zasługiwały na wyróżnienie dlatego nie zostało wyłonione I, II i III miejsce.

       

     • I miejsce naszej uczennicy w Powiatowym Konkursie Literacko-Plastycznym

      11.02.2024

      Kornelia Lis uczennica klasy II zajęła I miejsce w Powiatowym Konkursie Literacko - Plastycznym "Projektuję okladkę ksiąki. Wybitni Polacy." w kategorii klasy I-III. Organizatorami konkursu było Starostwo Powiatowe w Częstochowie we współpracy z Publiczną Biblioteką Pedagogiczną Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie. Cele konkursu to między innymi: upowszechnianie czytelnictwa wśród uczniów, rozwijanie kompetencji czytelniczych, kształtowanie postaw patriotycznych, obywatelskich i społecznych przez poznanie życia i działalności wybitnych Polek i Polaków, popularyzowanie prezentacji twórczości w formie graficznej, rozwijanie wyobraźni i umiejętności artystycznej wypowiedzi uczniów oraz zachęcanie do aktywności twórczej.

      Przedmiotem konkursu było zaprojektowanie i wykonanie okładki książki ilustrującej życie, twórczość l dzieła wybitnego Polaka, Polki lub Polaków (np. pisarzy, poetów, postaci historycznych, społeczników, itp.) oraz nadanie jej własnego, autorskiego tytułu.
      Nagrody ufundował Starosta Częstochowski Krzysztof Smela.

      Kornelia wykonała projekt okładki odnoszący się do życia i osiągnięć wielkiego astronoma polskiego Mikołaja Kopernika. Zastosowana technika to pastele suche. 

      Zwycięstwo w tym konkursie jest drugim w ostatnim czasie sukcesem Kornelii. Uczennica w grudniu ub. roku zajęła także I miejsce w  Powiatowym Konkursie Plastycznym  "Cztery Pory Roku Oczami Dziecka" organizowanym również pod patronatem Starosty Częstochowskiego Krzysztofa Smeli.

      Cieszymy się z kolejnego sukcesu Kornelii i serdecznie gratulujemy !

 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • Deklaracja dostępności:  

  Deklaracja_dostepnosci.docx